نشست وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو در باکو

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه گفت : مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی - اکو - سالیانه بالغ بر پنج تریلیون دلار است که این ظرفیت عظیم اقتصادی به روابط متقابل کشورهای حوزه اکو تحرک می بخشد.
 
 
به گزارش خبرنگار ایرنا از محل برگزاری دومین اجلاس وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو در باکو ، محمد جواد آذری جهرمی طی سخنانی در این اجلاس افزود: 500 میلیون جمعیت در 10 کشور عضو اکو زندگی می کنند و این منطقه بازار وسیعی برای فعالیت و عرضه خدمات مرتبط با آی سی تی - ارتباطات و فناوری اطلاعات - است .
وی افزود: دومین اجلاس وزیران ارتباطات و فن آوری اطلاعات سازمان همکاری اقتصادی (اکو ) یک بستر مکمل برای آشنایی با خدمات و ظرفیت های کشورهای عضو است .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان همچنین این اجلاس را فرصت خوبی برای بررسی چشم انداز طرح های مشترک و نیز همکاری های منطقه ای عنوان کرد.
وی با اشاره به ضرورت گسترش هر چه بیشتر همکاری های منطقه ای ، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط با کشورهای منطقه را اعلام کرد .
آذری جهرمی پیش از آغاز اجلاس با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان ، نیکولای نیکیفوروف وزیر ارتباطات روسیه و احمد اصلان وزیر ارتباطات ترکیه دیدار و مذاکره کرد.
در دومین اجلاس وزیران اکو ، وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، ترکیه و جمهوری آذربایجان حضور دارند ، سایر کشورهای عضو اکو در سطح معاونین وزیر و مدیران ارشد در این اجلاس حضور یافته اند .
این اجلاس با سخنرانی خلیل ابراهیم آکچا دبیر کل اکو و رامین قلی اف وزیر ارتباطات و فناوری های پیشرفته جمهوری آذربایجان آغاز شد .دومین اجلاس وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو در دو سطح کارشناسان و وزیران به مدت دو روز - 13 و 14 آذر ماه - در باکو برگزار ‌شد.
هیات های کارشناسی از 10 کشور عضو اکو دیروزگردهم آمده اند تا مقدمات نشست امروز را که با حضور وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شود را فراهم کنند.
نخستین اجلاس وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو در سال 2012 در تهران برگزار شده بود . 
کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو شامل 10 کشور ایران ، جمهوری آذربایجان ، ترکیه ، افغانستان ، پاکستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، قزاقستان ، ازبکستان و ترکمنستان است .
همزمان با برگزاری این اجلاس نمایشگاه باکو تل نیز امروز با شرکت 20 کشور آغاز به کار کرد ، این نمایشگاه بمدت 4 روز برپا خواهد بود و از ایران نیز 10 استارت آپ موفق و فعال در حوزه کسب و کارهای نوپا در این نمایشگاه حضور دارند.

​​