فناوری

گشایش اجلاس جهانی اینترنت در چین

 
 
همایش بین المللی جهانی اینترنت با ارسال پیامی از سوی 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین کار خود را در شهر 'ووجن' در استان جه جیانگ چین آغاز کرد.
 
 
 
به گزارش ایرنا در این اجلاس جهانی که از روز گذشته آغاز شده است نزدیک به 400 شرکت از بیش از 130 کشور و منطقه جهان شرکت کرده اند که بر اساس گزارش تارنمای یی سی چین 100 شرکت بیش از اجلاس دوره قبل است.
گزارش می افزاید همایش تا روز سه شنبه ادامه خواهد یافت و همزمان یک نمایشگاه اکسپو اینترنتی نیز در چارچوب آن دایر شده است که تا روز پنجشنبه این هفته برپاست.
رسانه چینی می نویسد 118 تولید جدید در این نمایشگاه به معرض دید همگان قرار داده شده و بیش از یکهزار و 200 طرح برای سرمایه گذاران آماده شده است که تقریبا دو برابر سال قبل است.
ارتباطات کوانتومی، داده های رایانه ای، فضای مجازی و اینترنت، رسانه های هوشمند، هوش مصنوعی و اقتصاد اینترنتی از موضوعات مهم اجلاس و اکسپو اینترنتی است.
موضوع همایش امسال توسعه اقتصاد دیجیتالی، شفافیت و منافع متقابل و ساخت جامعه مشترک در فضای مجازی موضوع اجلاس بین المللی اینترنت در چین است و رییس جمهور چین در پیام خود خواستار موفقیت این اجلاس و تقویت همکاری های بین المللی در این عرصه شده است.
از دیدگاه دولت چین اینترنت یکی از محرکه های مهم کلیدی برای توسعه اقتصادی بخصوص در کشور پهناوری مانند چین محسوب می شود اما این کشور کماکان یکی از قربانیان بزرگ حملات سایبری است و قصد دارد در جریان این کنفرانس با کشورهای دیگر راه های مقابله با این پدیده را نیز مورد بررسی قرار دهد.
از جمله دیگر مباحث این همایش جهانی ساخت خودروها و دوچرخه های هوشمند است که چین بتدریج قصد دارد خود را یکی از بزرگترین طراحان و سازندگان این خودروها در دنیا معرفی کند و در سال های اخیر بارها خودروهای طراحی و تولیدی این کشور مورد آزمایش قرار گرفته است.
آمارها نشان می دهد که اکنون در چین بیشتر از 80 درصد از خرده فروشی ها به صورت اینترنتی و همچنین 70 درصد از صادرات نیز از طریق آنلاین انجام می شود و عصر اینترنت در این کشور اهمیت بالایی برای مردم پیدا کرده است.
در شهر پکن پایتخت چین در یک سال گذشته شماری از بزرگترین فروشگاه های ارایه کننده محصولات مختلف و مایحتاج مردمی تعطیل شده و مسئولان می گویند که افزایش خریدهای اینترنتی باعث شده است تا مردم دیگر مراجعه چندانی به این فروشگاه ها نداشته باشند.

​​