اینترنت و شبکه

توافق وزیران ارتباطات ایران و ترکیه برای تشکیل کارگروه مشترک ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و ترکیه روز سه شنبه درمورد تشکیل کارگروه مشترک میان دو کشور به تفاهم رسیدند.
 
 
به گزارش ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی و احمد اصلان در حاشیه دومین اجلاس وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان همکاری اقتصادی اکو در باکو، با یکدیگر دیدارو گفت و گو کردند.
آذری جهرمی در این دیدار گفت: زمینه های مشترک و ظرفیت های همکاری بین دو کشور بسیار زیاد است وما مایل به تشکیل کارگروه مشترک با ترکیه هستیم.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و ترکیه در حوزه امنیت سایبری در سال گذشته افزود: همکاری در این زمینه به نفع هر دو کشور است و ما از اجرای این تفاهم نامه استقبال می کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در ادامه افزود: جهان در حال دگرگونی است، در حالیکه شاهد کاهش رشد اقتصادی دراغلب کشورهای جهان هستیم، ولی اقتصاد در حوزه دیجیتال در حال رشد است.
وی افزود: اقتصاد دیجیتال از استارت آپ ها - کسب و کار های نوپا در حوزه فناوری اطلاعات - و دو عنصر خلاقیت و کارآفرینی تشکیل شده است.
آذری جهرمی گفت: همکاری های ایران در حوزه های سنتی مانند پست ، حوزه فضایی، ارتباطات و ترانزیت بین الملل و رگولاتوری - تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - و همچنین حمایت های دو جانبه در عرصه فناوری اطلاعات ادامه دارد، ولی ما باید در حوزه های جدید مانند اقتصاد دیجیتال نیز همکاری های خود را گسترش دهیم.
وی تصریح کرد: در حوزه ترانزیت مهمترین شریک ما ترکیه است و ایران با شرکت های ترک سل و ترک تلکام همکاری نزدیکی دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد نقش ایران در منطقه گفت: 70 درصد اینترنت عراق از ایران تامین می شودو در این زمینه با اپراتورهای ترک همکاری داریم.
احمد اصلان وزیر ارتباطات ترکیه نیز در این دیدار یادآورشد :گسترش روابط ایران و ترکیه در بخش ارتباطات و تجارت الکترونیک به نفع دو کشور و منطقه است.
وی افزود: در مورد تشکیل کارگروه مشترک ایران - آذربایجان در حوزه ارتباطات یکسال پیش هم مذاکراتی در تهران صورت گرفت، در خصوص تشکیل کمیته ها ی سه گانه در حوزه امنیت سایبری، دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک، رگولاتوری درحوزه زیر ساخت و هوافضا توافق کردیم. در هر سه مورد کمیته های ما مشخص است، اگر ایران هم کمیته های هر حوزه را مشخص کند این کارگروه می تواند کار و فعالیت خود را آغاز کند.
وزیرارتباطات ترکیه تصریح کرد: این کارگروه علاوه بر فعالیت در زمینه موارد همکاری می تواند در خصوص شناسایی موانع و مشکلات نیز فعال باشد و به حل مسائلی که بروز آنها عادی و طبیعی است عمل کند.
وی افزود: ترکیه در زمینه آموزش و تحقیقات در حوزه امنیت سایبری در سطح بین المللی فعالیت می کند که از ایران برای مشارکت در این دوره ها دعوت می کنیم.
وی خاطرنشان شد: ترکیه پل اروپا و آسیا است و کشورما برای برقراری ارتباط با آسیای جنوبی و چین و هندوستان به همکاری ایران نیاز دارد.
دومین اجلاس وزیران اکو، با حضور وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان و معاونین و مدیران ارشد سایر کشورهای در باکو برگزار شد.
آذری جهرمی که صبح امروز برای شرکت در این اجلاس وارد باکو شده است، با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان، نیکولای نیکیفوروف وزیر ارتباطات روسیه نیز دیدار کرد.
کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو شامل 10 کشور ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان است.
همزمان با برگزاری این اجلاس نمایشگاه باکو تل نیز امروز با حضور 20 کشور آغاز به کار کرد، این نمایشگاه به مدت 4 روز برپا خواهد بود و از ایران نیز 10 استارت آپ موفق و فعال در حوزه کسب و کارهای نوپا در این نمایشگاه حضور دارند.

​​