لبه تکنولوژی

هوش مصنوعی گوگل چهار ساعته شطرنج باز حرفه ای می شود

 
برنامه هوش مصنوعی بازی گوگل موسوم به آلفا زیرو، به تازگی توانایی یادگیری بازی شطرنج در سطح حرفه ای را پیدا کرده و تنها به چهار ساعت زمان برای این کار نیاز دارد.
به گزارش مهر به نقل از تک اسپات، گوگل مدتی است به طور جدی بر روی فناوری های هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده و در برنامه هوش مصنوعی دیپ مایند برای نقاشی کردن، یادگیری برخی مهارت ها، شناسایی چهره افراد و اشیا در عکس ها و غیره را به کار گرفته است.
 
برنامه هوش مصنوعی جدیدتر آلفا زیرو نه تنها در عرض چند ساعت بازی شطرنج را به طور حرفه ای یاد گرفته، بلکه می تواند با بهترین برنامه رایانه ای اجرای بازی شطرنج در جهان رقابت کرده و آن را هم شکست دهد.
 
در بازی شطرنج انجام هر حرکت معمولا به ۴۰۰ شیوه متفاوت قابل انجام است و در مجموع ۳۰۰ میلیارد نوع چینش مهره در بازی مذکور قابل تصور و پیش بینی است. لذا پیروزی هوش مصنوعی در این بازی نیازمند توان محاسباتی و پردازش قدرتمندانه است.
 
نکته جالب این است که برنامه آلفا زیرو تنها قواعد بازی را از انسان دریافت می کند و هیچ داده دیگری از محیط خارج به آن داده نمی شود. سپس این برنامه با اجرای مداوم بازی توانایی ها و فهم خود را ارتقا می بخشد.
 
آلفا زیرو ۱۰۰ بازی شطرنج را با برنامه رایانه ای Stockfish ۸ انجام داد و در تمامی آنها به پیروزی رسید.

​​