تلفن همراه

توسط اپراتور مخابراتی Telefonica: اجرای پروژه جسورانه مجازی‌سازی در حوزه دسترسی شبکه رادیویی (RAN)

منبع: نشریه الکترونیک ترند
اپراتور مخابراتی Telefonica پروژه مجازی‌سازی جسورانه‌ای به نام UNICA راه‌اندازی کرده است که مجازی‌سازی را به حوزه RAN گسترش می‌دهد.
 
این اپراتور اسپانیایی با همکاری استارتاپ Netsia توانست در پروژه مجازی‌سازی ابری یونیکا، امکان استفاده از RAN slicing را به انجام برسانند؛  Radio Access Network slicing زیربنای هر نوع فعالیت slicing به‌حساب می‌آید زیرا درنهایت منابع رادیویی هستند که باید میان کاربران به اشتراک گذاشته شوند.
 
درنتیجه، می‌توان روش‌های SDN/NFV را با موفقیت در مورد RAN استفاده کرد که آخرین مساله ای است که برای network slicing انتها به انتها باید حل شود.
بدین ترتیب در سطح دسترسی شبکه بی‌سیم می‌توان شرایط مختلفی ازلحاظ عملکرد، تأخیر و منابع رادیویی برای مشتری‌های مختلف فراهم آورد.
 
به‌وسیله این قابلیت اپراتورها می‌توانند با استفاده مدل کسب‌وکار RAN-As-A-Service، قابلیت‌های شبکه‌ای مختلفی به صنایع مختلف (مثل اینترنت اشیا (IoT)، سلامت و خودروسازی) ارائه دهند.
 
در این آزمایش، بستر ProgRAN متعلق به Netsia به شبکه جهانی Telefonica در مادرید متصل شد و نتیجه آن یک شبکه LTR خصوصی بود که قابلیت تقسیم شدن به چند slice را دارد و در سطح RAN می‌تواند چند حالت مختلف عملکرد، تأخیر و منابع رادیویی را در اختیار مشتری‌های مختلف قرار دهد.
 
ProgRAN امکان مجازی سازی منابع کانال بی سیم و ماژول های مدیریت منابع رادیویی را فراهم کرده و اجازه می دهد که یک ریموت کنترلر شبکه. را به چند زیرشبکه مجازی تقسیم کند.
 
اتصال LTE RAN مجازی Netsia با هسته تجاری LTE در آزمایشگاه Telefonica گام مهمی برای اثبات امکانپذیری network slicing در شبکه‌های ۵G است و می‌توان از آن برای محیط های خاص مثل شبکه LTE مجازی خصوصی استفاده کرد.
 
تلفونیکا، (Telefónica) شرکت مخابراتی اسپانیایی است، که خدماتی چون: اینترنت، پهنای باند، ارتباطات راه دور، خطوط تلفن ثابت و تلفن همراه را ارائه می‌نماید و در سال ۱۹۲۴ میلادی پایه‌گذاری شده است؛ محدوده عملیات این شرکت در اروپا، ایالات متحده آمریکا، آمریکای لاتین و قسمتی از آسیا گسترده است. همچنین این شرکت ، در سال ۲۰۱۰ بعنوان پنجمین ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه، در جهان انتخاب شد.
 

​​