تلفن همراه

افزایش قیمت گوشی نتیجه رشد نرخ ارز است،به رجیستری ربطی ندارد

رییس هیات مدیره انجمن وارد کنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی افزایش قیمت برخی گوشی های تلفن همراه از یک نشان خاص تجاری را بی ارتباط با اجرای طرح رجیستری دانست و اعلام کرد که نوسان ایجاد شده در نرخ ارز عامل اصلی این افزایش قیمت است.
 
محمود سفار معتقد است که افزایش نرخ ارز به طور قطع اثر مستقیم بر کالاهای وارداتی به خصوص کالاهایی مانند تلفن همراه دارد زیرا واردات با ارز انجام می شود.
وی گفت: اعلام افزایش قیمت گوشی های نشان تجاری آیفون ناشی از اجرای طرح رجیستری شایعه ای است که قاچاقچیان به آن دامن می زنند تا مانع اجرای این طرح شوند.
سفارخاطر افزود: اجرای طرح رجیستری به هیچ عنوان تاثیری در قیمت ها نخواهد داشت بلکه هرنوع تغییر قیمت ناشی از تحول های بازار ارز است.
این عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: وارد کنندگان اصلی تلفن همراه هیچ زمانی به دنبال ایجاد افزایش قیمت کاذب در بازار گوشی های تلفن همراه نیستند بلکه متاثر از تغییراتی هستند که در بازار ارز کشور ایجاد می شود.
طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه معروف به (رجیستری ) طبق وعده های داده شده از چهاردهم آذرماه وارد مرحله عملیاتی شد تا بازار نابسامان قاچاق گوشی های تلفن همراه را ساماندهی کند و در نهایت مردم بتوانند از خدمات پس از فروش مطلوب شرکت های سازنده گوشی ها برخوردار شوند.
طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا رجیستری گوشی تلفن های همراه طرحی است که در آن گوشی های تلفن همراه کاربران بر اساس شماره سریال گوشی و شماره سریال سیم کارت در سامانه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این منظور طراحی و پیاده سازی کرده است، ثبت می شوند که به هنگام روشن شدن در شبکه تلفن همراه کشور، این شماره سریال ها با زیرساخت های شبکه مخابراتی کشور مطابقت داده می شوند و اگر از مبادی رسمی وارد نشده باشند، امکان فعالیت در شبکه تلفن همراه کشور را نخواهند داشت.
طرح رجیستری که یک بار در سال 1385 به مرحله اجرا درآمد و به دلیل های مختلف شکست خورد، در دولت یازدهم و با هدف کنترل بازار از گوشی های قاچاق مطرح و پیگیری شد که در فرصت این دولت و به دلیل آنکه طرحی باشد که امکان شکست در آن به شدت کاهش یابد، امکان اجرایی شدن نیافت.

​​