اینترنت و شبکه

هشدار پدر وب نسبت به حذف بی‌طرفی شبکه

 
بیش از ۲۰ پیشگام و رهبر اینترنتی در جهان از جمله وینت سرف پدر اینترنت، تیم برنرز لی مخترع شبکه تارگستر جهانی و استیو وزنیاک یکی از بنیانگذاران شرکت اپل از نمایندگان آمریکا درخواست کردند تا آرای خود درباره لغو بی‌طرفی وب را پس بگیرند.
براساس گزارش گاردين، اين افراد معتقدند اين طرح براساس درك ناقص و غيرواقعي از عملكرد اينترنت ايجاد شده‌است از اين رو در نامه‌اي سرگشاده به نمايندگان مجلس آمريكا اعلام كردند عجله و دستور پيشنهادي نادرست كميسيون ارتباطات فدرال براي حذف حمايت از بي‌طرفي وب بدون ايجاد هيچگونه جايگزيني، خطري بزرگ براي اينترنتي خواهد بود كه براي خلق آن زحمات بسياري كشيده شده‌است، و اين طرح بايد متوقف شود.
 
اين نامه به طرح پيشنهادي كميسيون ارتباطات فدرال، FCC مبني بر احياي دستور آزادي اينترنت كه حمايت از بي‌طرفي وب كه در سال 2015 ايجاد شده‌است را حذف خواهد كرد اشاره دارد. بي‌طرفي وب يعني اطمينان از اينكه ارائه دهندگان خدمات وب مانند Comcast، AT&T و وريزون با تمامي محتواي وب و كارايي‌هاي آن به يك شكل برخورد مي‌كنند و آنها را مسدود يا فيلتر نمي‌كنند يا اوليويت‌بندي در ازاي دريافت پول در مورد آنها وجود نخواهد داشت.
 
قرار است طرح پيشنهادي FCC در تاريخ 14 دسامبر 2017 به راي گذاشته شود و انتظار مي‌رود با اكثيريت آرا تاييد شود. در اين نامه سرگشاده پيشگامان اينترنت جهان نوشته‌اند مهم است بدانيد كه طرح پيشنهادي FCC براساس درك نادرست و ناقص از فناوري اينترنت ارائه شده‌است و اين نقص‌ها در سندي 43 صفحه‌اي در ماه جولاي به FCC ارائه شده‌است اما اين كميسيون بدون توجه به اين موضوع طرح پيشنهايد خود را ارائه داده‌است.
 
طي 15 سال گذشته نمايندگان دموكرات و جمهوريخواه در FCC از اصول بي‌طرفي وب حمايت كرده و بر اجراي آن تاكيد كرده‌اند و آن را براي محافظت از بازارهاي آزاد اينترنتي مهم دانسته‌اند. اكنون كميسيون ارتباطات فدرال در دولت ترامپ قصد نقض اين قرارداد را دارد زيرا آن را مقرراتي غيرضروري مي‌داند كه شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي را از پولسازي براي تامين بودجه ايجاد زيرساختارهاي جديد باز مي‌دارد،‌ مشكلي كه خود شركت‌هاي خدمات اينترنتي آن را تكذيب كرده‌اند.

​​