تلفن همراه

96 درصد شهرها زیر پوشش نسل سوم تلفن همراه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از یک هزار و 241 شهر در تقسیمات کشوری، یک هزار و200 شهر زیر پوشش شبکه نسل سوم (تری جی) قرار دارد و تا 2‌هفته آینده این پوشش نهایی می شود.
 
 
«محمدجواد آذری جهرمی» افزود: بیش از 800 شهر زیرپوشش شبکه نسل چهارم قرار دارد که تا پایان ماه به 900 شهر می رسد و می توان گفت در دهه فجر همه شهرهای کشور زیر پوشش نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه قرار می گیرند.
وی ادامه داد: 100 میلیون دستگاه گوشی و‌ تبلت فعال در کشور وجود دارد که 42 میلیون کاربر به خدمات پهن باند دسترسی دارند.
به گزارش ایرنا، برای معرفی نسل های تلفن همراه از حرف «جی» استفاده می شود و کاربرد اصطلاحاتی همچون نسل دوم، سوم و چهارم اکنون رایج است.
چهارم اردیبهشت ماه امسال وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم گفت: اکنون ظرفیت شبکه انتقال کشور از 900 گیگابایت ابتدای دولت یازدهم با رشدی 11 برابری به 10 هزار گیگابایت رسیده است.
«محمود واعظی» یادآوری کرد در آغاز دولت یازدهم یک یا 2شهر کشور دارای نسل سوم تلفن همراه بودند که اکنون به 900 شهر رسیده است.
واعظی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم نسل چهارم تلفن همراه نیز در هیچ شهری از شهرهای ایران وجود نداشت در حالی که اکنون 742 شهر به این نسل جدید تلفن همراه مجهز شده اند و بیش از 27 هزار روستای کشور اینترنت دارند.

​​