رگولاتوری

آمار عجیب از گوشی های قاچاق بعد از اجرای طرح رجیستری

منبع: تسنیم
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد که تاکنون ۵۰ هزار دستگاه گوشی اپل در کشور فعال شده است.
 
جواد حسینی کیا با بیان اینکه گمرک سالیانه از واردات موبایل 18 هزار میلیارد تومان درآمد دارد، گفت: با اجرای طرح رجیستری هزار میلیارد به این درآمدها افزوده می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر هم 50 هزار گوشی اپل در کشور فعال شده است، ادامه داد: 55 درصد این گوشی ها به صورت قانونی وارد کشور شده و 45 درصد نیز به صورت غیررسمی وارد کشور شده 
است.
نماینده مردم سنقر در مجلس افزود: البته برخی از این گوشی هایی که به صورت غیررسمی وارد کشور شده، برای توریست ها یا مسافران خارجی است که به کشورمان سفر کرده اند.
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با اجرای طرح رجیستری  از ورود مارک های غیرمجاز در حوزه گوشی موبایل جلوگیری شد و کنترل مسائل سلامتی نیز در این حوزه انجام شده است.
البته این عدد و رقم با توجه به آماری که هفته گذشته از سوی گمرک اعلام شد، بسیار ناچیز است.
به گفته عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، 50 هزار دستگاه گوشی آیفون وارد شده که نصف این رقم هم غیرقانونی وارد شده است. بر این اساس می توان اینطور برآورد کرد که با توجه به شرایط بازار که هنوز هم مملو از کالای قاچاق است، بسیاری از واردکنندگان رسمی دست نگه داشته اند تا وضعیت بازار ثابت شود بعد اجناس رسمی را وارد بازار کنند.
با همه این ها عدد و رقم اعلام شده برای واردات گوشی آیفون در طول مدتی که از زمان اجرای رجیستری گوشی های موبایل می گذرد با توجه به نیاز بازار، بسیار کم و ناچیز است.

​​