تحلیل بازار

تأثیر کاهش تقاضای گوشی‌های هوشمند روی شرکت‌های مطرح هواوی، اوپو و Vivo

منبع: جی‌اس‌ام

براساس یک گزارش جدید، هواوی، اوپو و Vivo به دنبال کاهش تقاضا برای گوشی‌های هوشمند جدید، تصمیم گرفته‌اند تا 10 درصد عرضه گوشی‌های هوشمند خود را نسبت به آنچه که در ابتدا انتظار می‌رفت، کاهش دهند.

در طی چند سال گذشته، محبوبیت سازندگان چینی به‌طور قابل‎توجهی افزایش یافته است. امسال، شیائومی موفق شد تا عنوان پرفروش‌ترین سازنده را در هند به‌دست آورد؛ این در حالی است که شرکت سامسونگ برای چندین سال، توانسته این عنوان را حفظ نماید. شرکت هواوی نیز در حال‎حاضر، سومین سازنده مطرح بازار گوشی‌های هوشمند است و به سختی تلاش می‌کند تا جایگاه دومی را به‌دست آورد؛ شرکت اپل به عنوان دومین سازنده پرفروش بازار گوشی‌های هوشمند محسوب می‎شود. شرکت اوپو و Vivo نیز در میان سازندگان مطرح و پرفروش‌ بازار موبایل، قرار گرفته‎اند. با وجود اینکه شرکت‌های چینی مذکور در طی سال جاری عملکرد خوبی داشته‎اند، منابع مطلع گزارش می‎دهند که هواوی، اوپو و Vivo در سال آینده فروش کم‏تری خواهند داشت زیرا سفارش‎های خود را تا 10 درصد به زنجیره تأمین، کاهش داده‌اند.

تقاضای جهانی برای گوشی‏‌های هوشمند جدید، روند نزولی دارد و هین موضوع باعث شده است تا چنین تغییراتی در میزان سفارش سازندگان به زنجیره تأمین ایجاد شود. اگرچه، به‏‌نظر می‌رسد شرکت شیائومی موفق شده است تا در برابر این روند نزولی، مقاومت نماید زیرا محصولات خود را به صورت آنلاین و فیزیکی به فروش می‎رساند. بازار هند، سال آینده مرکز توجه قرار خواهد گرفت؛ شیائومی به دنبال حفظ برتری خود در این بازار است و سامسونگ نیز احتمالاً با تغییر استراتژی، تلاش می‎کند تا جایگاه از دست رفته خود را باز پس بگیرد. ضمن اینکه هواوی نیز احتمالاً برای افزایش فروش محصولات خود در هند، برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام خواهد داد.

انتظار می‌رود شرکت هواوی و شیائومی، فروش محصولات خود را در بازار ایالات متحده در سال آینده افزایش دهند؛ هواوی، گوشی‏های هوشمند رده‎بالای خود را از طریق اپراتورهای مطرح ایالات متحده از جمله AT&T و Verizon در سه ماهه اول 2018 عرضه خواهد کرد. شیائومی نیز در حال‎ مذاکره با اپراتورهای آمریکایی است تا گوشی‌های هوشمند خود را به صورت رسمی در ایالات متحده ارائه دهد. با اینکه برخی از شرکت‌ها در اوایل سال آینده، فروش کم‌تری خواهند داشت؛ اما می‌توانند جایگاه خود را تثبیت نمایند.

در رابطه با سازندگان چینی، به‌تازگی در جی‌اس‌ام خواندید که میزو نزدیک به 20 میلیون واحد از گوشی‌های هوشمندش را در سال 2017 عرضه کرده است. آمار اعلام شده، رسمی است و ادعا می‏‌شود که این شرکت چینی نزدیک به 20 میلیارد یوآن درآمد داشته است. برای مقایسه با 2016، فروش گوشی‌های هوشمند میزو نزدیک به 2 میلیون واحد کاهش یافته است. در همین حال، شیائومی توانسته است در سه ماهه سوم امسال، نزدیک به 27.6 میلیون واحد از گوشی‎های هوشمند خود را عرضه نماید.


​​