سخت‌افزار

‍سامسونگ در تولید تراشه از اینتل جلو زد‍!

منبع: ایسنا

پس از گزارش سود سالانه ۲۰۱۷ سامسونگ، این غول تکنولوژی کره ای در زمینه تولید و فروش تراشه از شرکت اینتل نیز سبقت گرفته است.

پس از آنکه شرکت سامسونگ اعلام کرد در سال ۲۰۱۷ به رکورد بالاترین میزان کسب درآمد و سود حاصل از محصولاتش دست یافته است، در گزارش مالی سه ماهه پایانی سال گذشته خود روز سه‌شنبه اعلام کرد که در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی به رکورد بزرگ و بی سابقه‌ای دست یافته است به گونه‌ای که به میزان ۵۳.۶ تریلیون وون کره جنوبی معادل ۵۰ میلیارد دلار سود و درآمد کسب کرده که این رقم ۲۹.۲ تریلیون وون معادل ۲۷ میلیارد دلار از میزان درآمد سال ۲۰۱۶ این شرکت بیشتر بوده است.

سامسونگ علی‌رغم شکست‌های بزرگی که در طول ۱۸ ماه گذشته تجربه کرده است، با این حال توانسته در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ یعنی از اکتبر تا دسامبر سال گذشته عملکرد مثبتی را به نام خود ثبت کند. در این گزارش سه ماهه، می‌توان دریافت که سامسونگ در این فصل، ۱۵.۱۵ تریلیون وون کره معادل ۱۴ میلیارد دلار بیشتر از سود حاصل از فصل آخر سال ۲۰۱۶ که ۹.۲۲ تریلیون یا ۸.۶ میلیارد دلار بود، بدست بیاورد.

سامسونگ البته تمامی درآمد و سود بالای خود را از گوشی‌های هوشمندش کسب نکرده است و باید متذکر شد که تا زیادی این رکورد بی سابقه و موفقیت عظیم را مرهون کارت‌های حافظه بکار رفته شده در سرورها و سرویس‌های موبایل و همچنین صفحه‌های نمایش اولد بکاررفته در گوشی‌های هوشمند آیفون ۱۰ اپل است.

حالا با تازه ترین خبری که منتشر شده است میتوان نتیجه گرفت که سامسونگ به ۲۵ سال صدرنشینی اینتل در بازار تولید و فروش تراشه‌ها در جهان پایان داده است.

این غول تکنولوژی کره ای در بخش تراشه در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی به میزان ۶۹ میلیارد دلار درآمد حاصل کرده است که این رقم از میزان درآمد اینتل – غول تراشه سازی جهان – که معادل ۶۲.۸ میلیارد دلار بوده است، پیشی گرفته است. این در حالیست که اینتل در سال گذشته توانسته بود در میزان فروش تراشه های خود در تمامی دوره ها به یک رکورد بی سابقه دست یابد و رشد و افزایش ۶ درصدی فروش سالانه خود را جشن گرفت اما باز هم نتوانست جلوی سبقت و صدرنشینی سامسونگ را بگیرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت اینتل از سال ۱۹۹۲ تاکنون رتبه نخست فروش و درآمد حاصل از تراشه های دستگاههای الکترونیکی را در انحصار خود داشت و حالا سامسونگ این انحصار را در هم شکسته و برای نخستین بار جایگاه نخست بزرگترین تولیدکنندگان تراشه در جهان را به خود اختصاص داده است.

صدرنشینی سامسونگ تا حد زیادی مرهون فعالیت های موفقیت آمیز این شرکت در زمینه موبایل و به ‌طور خاص تراشه‌های حافظه است که بخش بسیار مهمی از گوشی‌های موبایل را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر، تراشه‌های اینتل در حدود ۹۰ درصد از رایانه‌های دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما این شرکت از زمانی که آسیب پذیری و ضعف های امنیتی اسپکتر و ملت داون کشف و رسانه ای شد، اندکی دچار افت شده و از بازار پررونق موبایل نیز تقریبا جا مانده است.

کسب و کار و تجارت سامسونگ در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی در مجموع از درآمد ۲۲۵ میلیارد دلاری خود سودی معادل ۵۰.۷ میلیارد دلار کسب کرده است. سه ماهه ‌پایانی سال نیز درآمد این شرکت ۶۲ میلیارد دلار بوده وکه جمعا ۱۴ میلیارد دلار آن سود عملیاتی محاسبه می‌شود.


​​