تلفن همراه

کشف اشکال تلگرام توسط کسپرسکی و بدافزار جمع‌آوری رمزارز

منبع: plaza

اشکال جدیدی در اپ پیامرسان تلگرام و احتمالاً دیگر پیامرسان‌ها یافت شده که باعث تغییر متن فایل های ارسالی شده و اطلاعات اشتباهی را در اختیار کاربران بخت‌برگشته قرار می‌دهد. برای مثال بخشی از متن تغییر یافته به کاربر می‌گوید که عکسی برای وی ارسال شده، در صورتی که در فایل هیچ تصویری وجود ندارد. در مثالی که امروز صبح توسط کارکنان کسپرسکی منتشر شد آمده که کاربر ممکن است یک فایل تصویری را برای مخاطب خود ارسال کند ولی زمانی که مخاطب به آن دسترسی می‌یابد به یک فایل قابل اجرای جاوا اسکریپت تبدیل می شود، البته از نوع بد.

تمامی موارد سو‌ء استفاده کشف شده توسط کسپرسکی تاکنون در کشور روسیه بوده ولی دلیلی وجود ندارد که از این اشکال در جاهای دیگر دنیا سوء استفاده نشود. کاربران مک (Mac) در پرونده منتشر شده توسط کسپرسکی در ابتدای فهرست این اشکال تلگرام قرار دارند ولی کاربران ویندوزی نیز اخیراً به فهرست مورد نظر اضافه شده و آسیب پذیر هستند. طبق اخبار منتشر شده از جانب تلگرام این مشکل ظاهراً با بروزرسانی، دیگر در اپ‌های مختلف این کمپانی در سیستم عامل های مختلف روی نخواهد داد. پس قبل از هر کاری از بروز بودن اپ های خود اطمینان حاصل کنید.
کاربران تلگرام در مک به ویژه مورد سوء استفاده قرار خواهند گرفت. هنوز مشخص نیست که آیا کاربران ویندوزی نیز در برابر این حمله مصون اند یا خیر، بنابراین شش دنگ حواستان را جمع کنید چون ممکن است امنیت شما نیز به خطر بیافتد.

این حمله سایبری همه کاربرانی را که از رمزارزها (cryptocurrency) استفاده می‌کنند هدف قرار خواهد داد چرا که استفاده از تلگرام در حال حاضر در بین کاربران این نوع ارز دیجیتال رایج شده است. تلگرام هدف خوبی برای این حملات است زیرا که تعداد زیادی از کاربران رمزارز را در خود جای داده است. ممکن است کاربران دارای فایل هایی باشند که اطلاعات و گذرواژه های کیف پول بیتکوین خود را در آن ذخیره کرده اند. اطلاعات ارزشمند زیادی در این بستر وجود دارد که ممکن است برای مهاجمان جذاب باشد.

راه‌های مقابله
برای مقابله با حملات تلگرامی مراقب فایل هایی که مستقیماً از طریق تلگرام فرستاده می‌شوند باشید. اگر فایلی از طرف کاربری فرستاده شود که به شخصه او را نمی‌شناسید آن فایل را نپذیرید. اگر فایل را پذیرفته‌اید و حتماً باید آن را باز کنید، ابتدا آن را در حالت preview ببینید یا اطمینان حاصل کنید که گزینه محافظت توسعه دهندگان را روشن کرده اید. اگر به کلی نمی دانید که محافظت توسعه دهندگان چیست، گوشی هوشمند شما آن را به صورت پیش فرض در حالت روشن قرار داده است.
اگر فایلی را دانلود و باز کرده اید که از طرف یک فرد ناشناس برای شما ارسال شده ممکن است به دردسر افتاده باشید. در چنین حالتی بهتر است تمامی گذرواژه‌های خود را تغییر داده یا دستگاه خود را به یک متخصص نشان دهید.


​​