بازار سرمایه

ITMC نجات می یابد ITI ورشکسته شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که کارخانه صنایع مخابراتی راه دور کاملا تعطیل و ورشکسته شد اما بازنگری در شرکت کارخانجات مخابراتی ایران انجام شده و این کارخانه به فعالیت خود ادامه می دهد.
 
 
فناوران - یکی از نخستین دستورات و اقدامات محمد جواد آذری جهرمی در کسوت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تلاش برای احیای دو شرکت ورشکسته صنایع مخابراتی در کشور بود. 
او 13 شهریورماه به علی اصغر عمیدیان که به تازگی صندلی خود را در سازمان تنظیم مقررات واگذار کرده بود، دستور داد علت تنزل کارایی دو شرکت ورشکسته صنایع مخابراتی را پیگیری و برای احیای آنها بکوشد.
رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات در این باره گفته بود: با وجود آنکه شرکت های کارخانجات مخابراتی ایران و صنایع مخابراتی راه دور ایران، دو شرکت با سابقه طولانی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده و به نوعی نماد برخورداری از تولیدات داخلی محسوب می شوند، اما در شرایط فعلی شاهد تحلیل و تنزل کارآیی آنها بوده ایم. در این زمینه آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیگیری جدی این مهم را در دستور کار قرارداده است.
با این حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که تلاش برای احیای شرکت صنایع مخابراتی راه دور ایران با شکست مواجه شد اما شرکت کارخانجات مخابراتی ایران در حال احیاست. آذری جهرمی به ایلنا گفت: کارخانه صنایع مخابراتی راه دور کاملا ورشکست و تعطیل شده است و عملا می توان گفت این کارخانه دیگر هیچگونه فعالیتی ندارد.
وی درباره وضعیت کارخانه مخابرات راه دور ایران (ITI) به عنوان یکی از کارخانه های قدیمی و بزرگ حوزه مخابرات گفت: این علاقه وجود داشت که این کارخانه احیا شود اما به این دلیل که کارخانه مخابرات راه دور ایران در اختیار بخش خصوصی بود، احیای این کارخانه انجام نشد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه کارخانه ITMC با حمایت دولت جان دوباره ای گرفته است، گفت: کارخانه ITMC یکی از نمادهای مهم کشور است  که در آستانه ورشکستگی بود اما با حمایت دولت، بخش بزرگی از بدهی های این کارخانه بخشیده شد و بدهی های این کارخانه قسط بندی شده است.
آذری جهرمی افزود: علاوه بر احیای کارخانه ITMC، فرآیند بازنگری در خط تولید این کارخانه انجام شده است تا به تولید محصولات مورد نیاز در کشور و دارای بازار اقدام کند. 
وی گفت: یکی از بخش های کارخانه ITMC، خط تولید سنسورهای هوشمند برای مدیریت شهری هوشمند است که از جمله تجهیزات اساسی در شهر هوشمند به شمار می رود.
وزیر ارتباطات ادامه داد: به سندیکای مخابرات ابلاغ شده است یکی از حوزه هایی که باید به صورت پررنگ در آن نقش داشته و فعالیت داشته باشند، تامین تجهیزات و سنسورهای بخش شهر هوشمند محسوب می شود که از اهمیت بالای اقتصادی برخوردار است.

​​