لبه تکنولوژی

حل مکعب روبیک در کمتر از نصف ثانیه

محققان MIT رباتی را ساختند که توانست فقط در 0.38 ثانیه مکعب روبیک را حل کند و رکورد جدیدی را به ثبت برساند. رکورد قبلی زمان حل مکعب روبیک در سال 20116 میلادی با زمان 0.627 ثانیه توسط رباتی موسوم به Sub1 Reloaded ثبت شده بود.
 
 
به گزارش ایرنا از ساینس، ربات جدید که Contraption نام دارد شامل 6 موتور از نوع ServoDisc U9-series، مجموعه‌ای از مبدل‌های اطلاعات و دو دوربین PlayStation Eye است که همگی در بازار به سادگی یافت می‌شوند. همچنین محققان به منظور اطمینان از زمانبندی مناسب حرکت موتورها از از چند مدار و هدایت‌کننده سفارشی بهره گرفتند.
این ربات توانست تنها با 21 حرکت مکعب روبیک را حل کند. به گفته محققان این دستگاه قادر است مکعب را با سرعت بیشتری حل کند؛ اما برای این کار لازم است تنظیماتی روی آن انجام شود که بسیار زمان‌گیر هستند. زیرا اشکال‌زدایی فرآیند حل مکعب با استفاده از دوربین‌های پرسرعت انجام می شود. 
مهندسان رباتیک از سال‌ها قبل ربات‌هایی را برای حل مکعب روبیک ساخته‌اند و این کار را به یک هنر مدرن بدل کرده‌اند. این هنر شامل ترکیب دوربین‌ها و موتورها به منظور کنترل حرکات مکعب و استفاده از نرم‌افزارها برای تشخیص رنگ‌ها و قرار دادن آن‌ها در محل مناسب است. 
رکورد سریع ترین زمان حل مکعب روبیک توسط یک انسان متعلق است به SeungBeom Cho که در ماه اکتبر سال 2017 میلادی توانست آن را در 4.59 ثانیه حل کند. 

​​