تلفن همراه

یک اطلاعیه و چندین ابهام; گوشی را با سیم کارت جدید فعال نکنید

اجرای طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه یا همان طرح رجیستری در پنجمین ماه اجرای خود وارد مرحله جدیدی شده و این بار از شهروندان خواسته شده است از قرار دادن سیم کارت جدید برای فعال کردن گوشی هایی که تاکنون خاموش بوده اند، خودداری کنند.
 
به گزارش فناوران در تازه ترین اطلاعیه ای که سامانه اطلاع رسانی طرح رجیستری ارایه داده، از شهروندان درخواست کرده است از قرار دادن سیم کارت جدید برای فعال کردن گوشی هایی که تاکنون خاموش بوده اند و ثبت در این سامانه، خودداری کنند.
برخی شهروندان تصور می کردند که اگر از سیم کارت جدید در گوشی های رجیستر و استفاده نشده، بهره بگیرند، از شبکه ارتباطی همراه کشور حذف می شوند اما بر اساس این اطلاعیه، این محدودیت مربوط به گوشی هایی است که تاکنون یعنی از زمان اجرای طرح رجیستری خریداری شده اما خاموش بوده اند.
ساماندهی بازار گوشی تلفن همراه با اجرایی شدن طرح «ملی ثبت گوشی در شبکه یا احراز اصالت تلفن همراه» معروف به «رجیستری» به 11 سال پیش برمی گردد. برای نخستین بار این طرح سال 1383 مطرح و اجرای آن دو سال به طول انجامید اما نتوانست موفقیت لازم را کسب کند.
پس از گذشت 10 سال، نخستین مرحله طرح رجیستری 28 مهر سال 1396 و با پایش آخرین شناسه های ترکیبی از گوشی و سیم کارت در شبکه های اپراتور موبایل آغاز شد.
اکنون این طرح مرحله به مرحله با اعلام نشان های تجاری مختلف گوشی های تلفن همراه می رود تا سامان دادن به بازارگوشی های قاچاق را عملیاتی سازد.
در همین راستا سامانه اطلاع رسانی این طرح ملی در جدید ترین گزارش خود به شهروندان توصیه اکید کرده است تا برای فعال کردن گوشی هایی که قرار است به زودی مشمول طرح شوند و تاکنون خاموش بوده اند، از سیم کارت هایی که به تازگی خریداری شده است استفاده نکنند و از سیم کارت های قدیمی خود استفاده کنند.
این سامانه اعلام کرده است: چنانچه شخصی از سیم کارت نو برای فعال کردن گوشی خود استفاده کند، مسوولیت ثبت نشدن گوشی بر عهده خودشخص خواهد بود.
توصیه شده است مردم پس از قرار دادن سیم کارت درون گوشی، حتی المقدور با آن تماسی گرفته یا پیامکی ارسال کنند.
همچنین شهروندان برای اطمینان از ثبت شدن گوشی ها در سامانه، باید پس از گذشت چند ساعت از قراردادن سیم کارت درون گوشی، از طریق کد دستوری *7777# و یا برنامه کاربردی همتا اصالت تلفن همراه را از طریق فرآیند استعلام اصالت دریافت کنند.
به مردم توصیه شده است از قرار دادن سیم کارت درون گوشی را به ساعات پایانی روز جمعه موکول نکنند زیرا در این صورت نیز مسوولیت هرگونه عواقب ناشی از آن بر عهده شخص خواهد بود.
اما در خصوص این اطلاعیه پرسش ها و ابهاماتی وجود دارد که بی پاسخ مانده است. 
از جمله اینکه حالا این سوال پیش می آید که منظور گوشی هایی است که قبلا فعال شده یا اصلا فعال نشده اند. یا اینکه منظور گوشی هایی است که داخل فروشگاه ها انبار شده یا در منزل مانده و حالا بعد از مدتی قصد استفاده از گوشی است.
از سوی دیگر این سوال پیش می آيد که سیم کارت جدید با سیم کارت قدیمی چه فرقی دارد. علی القاعده هر شهروندی که سیم کارتی خریداری کند، حتما سیم کارت با نام و مشخصات وی ثبت می شود، بر این اساس عدم استفاده از سیم کارت جدید برای فعال سازی گوشی سوال برانگیز است. 
اگرچه به نظر می رسد شاید منظور اطلاعیه مذکور استفاده از یک سیم کارت برای فعال سازی چندین گوشی بوده است.

​​