رگولاتوری

اعمال محدودیت‌های بیشتر در ضوابط استفاده از پروانه رادیویی عمومی

منبع: ترند
آخرین تغییرات سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در مورد ضوابط پروانه رادیویی عمومی جهت بهره‌برداری از تکه باندهای فرکانس ۲۴۸۳٫۵⁣-۲۴۰۰، ۵۲۵۰-۵۱۵۰، ۵۳۵۰⁣-۵۲۵۰، ۵۷۲۵-۵۴۷۰ و ۵۸۵۰⁣-۵۷۲۵ مگاهرتز در سیستم‌های دسترسی بی سیم (WAS) منتشر شد.
تکه باندهای فرکانسی ۲۴۸۳٫۵– ۲۴۰۰ مگاهرتز و ۵۸۷۰ – ۵۷۲۵ مگاهرتز موسوم به باندهای فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵٫۸ گیگاهرتز در بسیاری از کاربردهای رادیویی بدون نیاز به دریافت پروانه اختصاصی به‌کار می‌روند. این باندها که به‌صورت بین‌المللی برای کاربردهای موسوم به ISM معرفی‌شده است توسط بسیاری از شبکه‌های محلی رادیویی (RLAN)، شبکه‌های شهری (MAN) و شبکه‌های گسترده (WAN) مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 
با مروری بر ⁣شرایط مربوطه به بهره‌برداری از شبکه‌های رادیویی ثابت نقطه‌به‌نقطه و نقطه به سطح با استفاده از فناوری طیف گسترده در محدوده تکه باندهای فرکانسی فوق، می‌توان دریافت، در آخرین ویرایش ضوابط پروانه رادیویی عمومی که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان #رگولاتوری این حوزه منتشر شده است، میزان مجاز استفاده از توان و بهره تجهیزات رادیویی با محدودیت های بیشتری مواجه شده است:
 
⁣براساس ضوابط جدید، ترکیب بهره آنتن و توان فرستنده نباید از حد توان تشعشعی فراتر رود؛ چنانچه از TPC استفاده نشود ماکزیمم توان تشعشعی EIRP می‌بایست 3dB کاهش یابد.
⁣همچنین در آخرین تغییرات اعمالی ⁣در ضوابط مرتبط با فرکانس 5850- 5725 MHz نقطه به نقطه (PtP) براین نکته تاکید شده است که به‌ازای هر 1dB افزایش بهره آنتن جهتی از 6dBi، از توان فرستنده می‌بایست به میزان 1dB کاسته شود.
⁣در مواردی که دو انتهای لینک ارتباطی خارج از شهر بوده و نیاز به ارتباط در مسافت‌های طولانی وجود داشته باشد، تحت شرایطی می‌توان بدون افزایش توان خروجی فرستنده، از آنتن‌های با بهره توان بیش از 6dBi استفاده کرد.
 
⁣با توجه به اینکه دو سازوکار لازم برای شناسایی و برخورد با تخلفات فرکانسی و فعالیت‌های بدون پروانه عبارت‌اند از: پایش فضای فرکانسی و رسیدگی به شکایت مطلعان و ذی‌نفعان محق یک باند فرکانسی در مورداستفاده غیرمجاز از فضای فرکانسی کشور؛ به اعتقاد برخی کارشناسان این طرح به شرطی قابل دفاع خواهد بود که پایش و مانیتورینگ فضای فرکانسی کشور توسط رگولاتور حوزه ارتباطات در مقابله با استفاده های غیرمجاز از فضای فرکانسی به درستی اجرا شود.
شایان ذکر است براساس آخرین اعلام رسمی کنترل فضای فرکانسی کشور (تا سال ۹۵) به میزان ۶۱% بوده است و براساس وعده اعلام شده از سوی رئیس اسبق سازمان رگولاتوری، کنترل کامل و ۱۰۰ درصدی فضای فرکانسی کشور تا پایان سال ۹۹ محقق خواهد شد.

​​