فناوری اطلاعات

سیسکو با عرضه پیام‌رسان وارد عرصه بلاکچین می‌شود!

منبع: ترند
بنابر یک درخواست ثبت اختراع که توسط اداره ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالات متحده (USPTO) در ۲۹ مارس ( ۹ فروردین ۱۳۹۷) منتشر شده، سیسکو به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشگام در عرصه فناوری و شبکه، درحال‌توسعه یک روش ارتباط گروهی محرمانه مبتنی بر فناوری بلاکچین است.
 
در این ثبت اختراع، سیسکو به تشریح روشی می‌پردازد که طی آن زنجیره بلاکی می‌تواند محرمانه و امن بودن پیام‌رسانی گروهی، اشتراک‌گذاری فایل و ردیابی سابقه عضویت را تضمین کند. فناوری مدنظر در این حق ثبت اختراع درصدد است تا به بررسی چالش‌های مشترک پیش‌روی گروه‌های ویژه پیام‌رسانی بپردازد:
 
“نحوه ایجاد، برقراری ارتباط، بروز شدن عضویت در گروه و مصونیت از دستکاری غیرمجاز، مشکلات رایجی هستند که که در آن ساختاری قابل‌دسترس که بتواند در چارچوب گروهی پویا، غیرمتمرکز و خود سازمان‌ده مؤثر باشد، وجود ندارد. ”
 
“این روش تعریف گروه ویژه و غیرمتمرکز، به‌ روزرسانی‌های عضویت پویا و غیرمتمرکز، اشتراک‌گذاری باز، مصون در برابر دستکاری و ردیابی تاریخ و اطلاعات عضویت را مجاز می‌داند.”
 
این روش حاکی از ایجاد یک شبکه امن با استفاده از کلیدهای رمزنگاری است که تنها شرکت‌کنندگان مجاز اجازه پیوستن به یک چت گروهی مبتنی بر شبکه غیرمتمرکز فوق‌الذکر را دارند.
 
بلوک منشاء که “مجموعه اولیه‌ای از اعضای گروه را تعریف می‌کند”، توسط اولین شرکت‌کننده ایجاد می‌شود. همه فعالیت‌ها در چت، ازجمله افزودن یا حذف اعضای گفتگو در بلوک‌های بعدی ثبت می‌شوند.
 
اشتراک گذاری پیام‌های متنی تنها کارکرد این فناوری نیست، بلکه اشتراک‌گذاری فایل و حتی رسانه جاری و پخش استریم از جمله سایر کارکردها می باشد:
 
“به‌طور خلاصه، این روش، راهکاری برای به‌دست آوردن مجوز در ارتباطات گروهی محرمانه برحسب یک فهرست سفارشی مرتب شده از بلوک‌ های داده‌ای است که نشان دهنده یک جدول زمانی مصون در برابر دستکاری “بروز رسانی‌ های عضویت” در گروه است.
 
کاربردهای بسیاری برای چنین تکنیکی وجود دارد. یکی از این کاربردها، فراهم سازی امکان رمزگذاری سرتاسری (end-to-end) پیام‌ها، اشتراک گذاری محتوا و رسانه‌های جاری و استریم است. این امر در ایجاد یک پروتکل یا برنامه طراحی شده برای برقراری ارتباطات محرمانه گروهی نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 
سیسکو در عین حال در سندی دیگر در دسامبر ۲۰۱۷ (که پیش از طرح پیام رسان سیسکو معرفی شده بود) به دنبال ثبت طرحی با موضوع به‌کارگیری بلاک چین برای ردیابی دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) بوده است.
انتشار یک پرونده حق ثبت اختراع می‌تواند حقوق ویژه و معینی را در آن زمینه تکنولوژی در اختیار متقاضی قرار دهد. اگر حق ثبت اختراع صادر شود، متقاضی می‌تواند حق امتیاز معقولی را برای فعالیت‌های نقض‌کننده‌ای که از تاریخ انتشار درخواست ثبت اختراع تا تاریخ صدور این حق ثبت اختراع دریافت کند.

​​