فناوری اطلاعات

دعوت از سازمان حج برای پیوستن به دولت همراه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ارایه خدمات ملی در عرصه فضای مجازی گفت: یکی از شاخصه های دولت الکترونیکی ارایه خدمات به شیوه ها و روش های مختلف است تا همه مردم بتوانند با روش های متفاوتی به خدمات دسترسی داشته باشند.
 
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در دیدار با رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در دنیا استفاده از موبایل و پیام رسان ها برای رفع نیازها در حال فراگیر شدن است، گفت: این بدین دلیل است که استفاده از گوشی ها همراه در دنیا فراگیر شده و همیشه همراه شخص است.
وی در خصوص افتتاح فاز نخست دولت همراه در این هفته افزود: سازمان حج و زیارت می تواند برای ارایه خدمات زوار از طریق دولت همراه اقدام کند و علاوه بر آن درگاه های متفاوتی نیز در دسترس کاربران قرار دهد.
آذری جهرمی از شاخصه های دولت الکترونیکی را ارایه خدمات به شیوه های مختلف دانست و گفت: باید برای ارایه خدمات روش های مختلفی را معرفی کرد تا مردم بتوانند به هر روشی که می توانند از آنها استفاده کنند.
وی با بیان اینکه هم اکنون از طریق دولت همراه با احراز هویت خدماتی چون دریافت و پرداخت قبوض و خدمات بیمه ای ارایه شده است گفت: این خدمات به تدریج درحال کامل شدن است که یکی از این آنها، خدمات حج می تواند باشد که می توان درگاهی را روی پیام رسان های داخلی برای استفاده از کاربران ارایه کرد. 
وی ارایه خدمات به زائران از سوی پیام رسان های بومی را قابل تقدیر دانست  و گفت: این عمل در راستای فرمایش مقام معظم رهبری در حمایت از محصول و کالای ایرانی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی حمایت از آن را دارد.
وزیر ارتباطات با تاکید بر نگاه توسعه ای در ارایه خدمات ملی در عرصه فضای مجازی گفت: اگر سازمان حج و زیارت خدماتی برای ارایه دارد ظرف مدت یک هفته می تواند از طریق پنجره ای در دولت الکترونیکی آ ن را در دسترس مردم قرار داد.
وی با بیان این که بنا داریم تا دستگاه های مختلف را از طریق اپلیکیشن به هم متصل کنیم، افزود: خدمات شخصی سازی شده مکان محور برای زائران حج و عتبات عالیات را می توان برنامه ریزی کرد و علاوه بر آن برنامه های فرهنگی و مذهبی متنوعی می توان ارایه کرد.
رییس سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار در خصوص قصد این سازمان برای ارایه خدمات آنلاین به زائران، از تفاهم های انجام شده با تعدادی از کسب و کارهای نوپا برای ارایه خدمات به زائران خبر داد.
وی با بیان جمعیت 85هزار نفری زائران خانه خدا افزود: این تعداد به همراه خانواده های زائران گروه مخاطبی هستند که می توانند از خدمات آنلاین سازمان حج و زیارت بر بستر دولت الکترونیکی استفاده کنند.
 

​​