رسانه‌های اجتماعی

پیام‌ رسان‌های داخلی؛ دولت حمایت کرده یا کم‌ لطفی؟!

منبع: عصر ایران
در حالی که نمایندگان مجلس می گویند دولت اعتبار تسهیلاتی و پهنای باند مناسبی در اختیار پیام رسان های داخلی قرار داده مدیر «سروش» دلیل کُندی خدمات را کم‌لطفی دولت در حمایت از آن می‌داند.
سید میثم سیدصالحی، مدیرپیام رسان سروش کُندی چند روزه این پیام رسان داخلی را ناشی از «کم‌لطفی دولت و عدم حمایت از پیام رسان‌های داخلی» می‌داند . این در حالی است که عضو ناظر مجلس در شورای عالی فصای مجازی تصریح می‌کند:  دولت پهنای باند کافی در اختیار پیام رسان های داخلی گذاشته و از حمایت 60 میلیاردتومانی دولت در سال گذشته از خبر می دهد.
 
 رمضان‌علی سبحانی‌فر، عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضای مجازی در این خصوص به عصرایران می‌گوید: در جلسۀ هفتۀ گذشته مجلس با وزیر ارتباطات، وزیر از حمایت کامل دولت از این پیام رسان ها خبر داد.
 
 وی در ادامه این مطلب افزود : دولت و وزیر ارتباطات بسیار قاطع و محکم می گویند از پیام‌رسان‌های داخلی و استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کنند و پهنای باند لازم را در اختیار آن ها می‌گذارند و البته در بحث‌های حمایتی دولت نیز بحث پهنای باند موضوع اصلی است.
 
سبحانی‌فر همچنین گفت : دولت مدعی است 60 میلیارد تومان در سال گذشته در این حوزه تسهیلات داده و تا جایی که به من اطلاع داده اند 10 میلیارد تومان نیزبه عنوان تسهیلات به چند پیام رسان داخلی اصلی اختصاص داده شده است.
 
عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعات و آماری که به دست ما می‌رسد دولت در این خصوص همکاری‌های لازم را کرده و اگر جایی همکاری صورت نگرفته است این پیام رسان‌ها باید شکایت خود را به مجلس ارائه دهند.
 
 جعفرزاده ایمن آبادی : سروش ضعف تکنیکی دارد / هم‌زیستی کاربران سروش و تلگرام
 
 غلام‌علی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی در گفت و گو با خبرنگار عصرایران گفت: مردم از پیام رسان‌های داخلی تا به اینجای کار به شدت گله‌مند و ناراحت‌اند و متاسفانه زیرساخت های فنی برای پوشش حجم کاربران فعلی آن‌ها کافی نیست.
 
 
این نماینده مجلس با اشاره به گلایه‌های مدیرپیام رسان سروش از کوتاهی دولت در حمایت از پیام رسان‌های داخلی افزود: این که سروش کشش پاسخ‌گویی به حجم فعلی کاربر را ندارد ناشی از مشکلات فنی بوده و این که بگویند دولت با ما همکاری نمی‌کند فرار رو به جلو است.
 
وی همچنین گفت: آسیب های تلگرام بسیار دیر به مردم اطلاع‌رسانی شد اما امروز اگر پیام رسان داخلی مناسبی برای سرویس‌دهی وجود داشته باشد مردم تلگرام را به طور کامل ترک می‌کنند اما پیام رسان داخلی کشش ندارد.
 
جعفرزاده ایمن آبادی همچنین تصریح کرد: مردمی که در حال فعالیت در تلگرام بودند با هر پیام‌رسان داخلی دیگری که بتواند به آن ها سرویس دهی کند، کار می‌کنند .
 
 وی ادامه داد: این کاربران سروش به یک میزان عدد رسیده‌اند. بحث کوچ از تلگرام مطرح نبوده بلکه هم‌زیستی این دو پیام رسان است یعنی فرد در آنِ واحد که در حال استفاده از تلگرام با فیلترشکن است در سروش نیز عضو شده تا با سؤال "چرا به سروش نیامدی؟" مواجه نشود.
 
این نماینده مجلس تاکید کرد : از پیام رسان سروش درخواست جدی دارم به جای این دست از اظهارات فرافکنانه و بیان اظهاراتی از این دست و گرفتن جشن 10 میلیونی شدن کاربران اشکالات فنی سروش را برطرف کنند .
 
 نایب رییس فراکسیون مستقلین مجلس تصریح کرد : در جلساتی که با وزیر ارتباطات درباره پیام رسان های داخلی داشتیم از حیث مباحث زیرساختی توجیه شدیم که مشکلی وجود ندارد و به نظر می آید مشکل از ضعف تکنیکی این پیام رسان‌ها است.

​​