عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
سه شنبه، 19 مهرماه 1390

08:47 AM

October 11, 2011


خداحافظی با فیلسوف رویابین

نیما رسولزاده - همشهری دیجیتال : چند سال پیش، وقتی سردبیر یک هفته نامه تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات بودم که محبوبیت زیادی در میان صاحبان کسب و کار و فعالان حرفه ای ICT داشت، به پیشنهاد یکی از همکارانم سئوالی برای خوانندگان‌مان مطرح کردیم درباره اینکه چرا در ایران شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و مایکروسافت و اپل نداریم؟


بر روی کاغذ همه چیز منطقی و شدنی به نظر می‌رسید، نیروی کار جوان و تحصیلکرده و باهوش؛ عدم نیاز این شرکتها به فناوری های پیچیده و در دسترس بودن اطلاعات فنی بسیاری از محصولات آنها و مواردی از این دست، به ما نشان می داد صنعت انفورماتیک و نگرش فناوری اطلاعات به صورت بالقوه امکان های بسیاری در ایران دارد و ما سخت کنجکاو بودیم بدانیم حلقه گمشده آنچه در عمل ما را کوچک و ناموفق نگه می دارد چیست.


بحث آنقدر جذاب بود که از همان هفته اول سیل نامه و ایمیل به سمت نشریه گسیل شد و پاسخ دهندگان که عموما جوانان جاه طلب و پر از رویای ایران زمین بودند، هر کدام ا ز زاویه ای به ماجرا نگاه کردند. سرمایه میلیاردی، نداشتن بازار، عدم وجود تخصص، نداشتن دانش مدیریتی و دیگر موارد مطرح شده خود به خود و با یکی دو مثال نقض، از میدان خارج می شدند تا بالاخره دوست فرهیخته و نازنینی از شیراز پاسخی داد که بحث تقریبا مختومه شد.


پاسخ کلیدی این سئوال که چرا پتانسیل عظیم نهفته در جوانان ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات منفجر نمی شود و به نتیجه ای مثل تاسیس و گسترش یک شرکت بزرگ مثل گوگل منجر نمی شود، به زعم آن دوست عزیز و با تایید بسیاری دیگر، یک جمله بود، آنکه درا یران فیلسوف نداریم؛ فیلسوفی که با گذر از پوسته علم فلسفه و با درک دقیقی از شرایط امروز جهان و ایران، بتواند نگاه و کانسپت جدیدی به کارآفرینان و تصمیم سازان کلان کشور عرضه کند تا بر اساس این نگرش ها و راهکارهای عمیق و راهبردی، محصولات و خدماتی تولید شوند که هم سبک زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد و هم صاحبان ایده های مبتنی بر چنین رویکردهایی را به صاحبان ثروت بدل کند.


مطالعه دقیق تر نشان می داد که بعد از فخر فلسفه ایران و جهان اسلام، ملاصدرا، ایرانیان چنان درگیر سطح شده اند که جایگاه علم و دانش در ایران تبدیل به یک درک سطحی و ناقص از پیشرفت های رقبا شده و بعد از مدتی ما فقط مصرف کنندگانی دنباله رو هستیم که شگفت زده و مسخ شده مجبوریم به دنبال نوآوران و از آن مهم تر برندهای شرقی و غربی باشیم.
این قصه را برایتان یادآوری کردم که بگویم به نظر من، استیو جابز، افسانه سیلیکون ولی اگر یک فیلسوف باهوش نباشد،ایده پردازی درجه یک است که بیش از این که به اصول نوین مدیریتی مثل تحقیق بازار و ابداعات فناورانه متکی باشد، کارش در واقع ایجاد رویاهایی مبتنی بر فلسفه است .فلسفه فیلسوفان مدرن و موخر دنیا.


برای همین هم هست که حالا و با استعفای او از اپل، که به دلیل بیماری سختش انجام شده، باید نگران سرعت رسیدن به رویاهای عجیب و غریبی داشته باشیم که به دست فناوری رقم می خورند و این کلمات را در حالی با غصه و بغض می نویسم که رفقا می دانند چندان هم طرفدار دو آتشه محصولات اپل نیستم؛ ا ما خوب می دانم، استیو جابز، فیلسوف رویابین قصه ما، جوانی ما را به روزهایی هیجان انگیز و خوش ریتم بدل کرده است که کوچکترین شباهتی به گذشته ندارند.


پی‌نوشت: این یادداشت بعد از استعفای استیو جابز از سمت مدیر عاملی اپل و قبل از مرگ او نوشته شده و در شماره هجدهم دانستنی‌های دیجیتال منتشر شده است.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی