مدیرعامل مجتمع فنی تهران: وام های کارآفرینان براساس عدالت پرداخت شودمدیرعامل مجتمع فنی تهران درخصوص ارایه تسهیلات و اعتبار به کارآفرینان که اخیرا مطرح شده است، گفت: این طرح می تواند نقش مهمی در جهت ایجاد فرصت های شغلی در جامعه ایفا کند مشروط بر اینکه وام ها براساس عدالت به کسانی پرداخت شود که توانایی خودشان را در ایجاد فرصت های شغلی حتی بدون حمایت دولت به منصه ظهور رسانده باشند.
"سعید سعادت" در گفت و گو با خبرنگار فاوانیوز، از موانع موجود بر سر راه کارآفرینان را قوانین مختلف و کندی کار در سیستم های دولتی دانست و افزود: حمایت هایی که از طرف دولت اعلام شده باید دید چه مقدار است و چند درصد آن تحقق پیدا می کند.
وی تصریح کرد: اگر اصل 44 به درستی و براساس عدالت اجرا شود، می تواند دریچه ای برای توسعه کشور به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد چراکه لازمه توسعه اطلاعات و ارتبااطت در کشور جلب مشارکت بخش خصوصی است و اصل 44 تاکید به استفاده از توانایی بخش خصوصی در تولید دارد.
سعادت ادامه داد: در جشنواره ای که از سوی سازمان کار و آموزش فنی و حرفه ای تحت عنوان جشنواره کارآفرینان برتر برگزار شد، مجتمع فنی تهران در بخش خدمات آموزشی موفق به دریافت لوح افتخار و تندیس کارآفرینان برتر شد.
وی با اشاره به طرح حمایت از تحقیفات و تولیدات ICT که در دولت گذشته انجام شد، گفت: این طرح در دولت قبلی انجام شد اما این حمایت ها به صورت ضعیف و اندک است و این عوامل سبب می شود که مردم گام موثر و جهشی در توسعه ICT را احساس نکنند.
سعادت درباره مجتمع فنی تهران گفت: این مجتمع در سال 58 به منظور ایجاد فرصت های شغلی و ارتقای دانش فنی پرنسل شاغل در سازمان ها و کارخانجات و شکوفا کردن خلاقیت های پنهان جوانان در رشته های برق، الکترونیک، الکتروتکنیک، الکترومکانیک و برق صنعتی آغاز به کار کرد.
وی افزود: از آنجایی که لازمه یک آموزش موفق در زمینه های مهارتی و کاربردی، داشتن کتاب های کاربردی است لذا مجتمع فنی تهران از بدو فعالیت خود اقدام به تالیف، ترجمه و چاپ کتاب های مهارتی و کاربردی کرد که حاصل این کار امروزه انتشار بیش از هزار عنوان کتاب در زمینه های کاربردی و علوم انفورماتیک است.
وی اظها ر داشت: مجتمع فنی تهران از سال 1362 اقدام به آموزش علوم کامپیوتر براساس کامپیوترهای خانگی آن زمان کرد و امروزه به عنوان بزرگترین مرکز آموزش علوم کامپیوتر و انفورماتیک و به عبارتی جامع تر، فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است و در تمامی زمینه های بانک های اطلاعاتی، سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری، نرم افزارهای کاربردی، طراحی صفحات وب، مدیریت اطلاعات و ارتباطات و...به تدریس مشغول است.
سعادت افزود: باتوجه به روند پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه زمینه ها و ایجاد تحول در تمامی مشاغل، لذا مجتمع فنی تهران همزمان با نشر کتاب های سنتی اقدام به نشر آثار الکترونیکی و آموزش الکترونیکی کرده که حاصل آن آثار الکترونیکی بیش از 200 عنوان به صورت e-book یا نرم افزارهای مبتنی بر مالتی مدیا و یا چندرسانه ای است.
وی با اشاره به بازار نشر الکترونیکی تصریح کرد: بازار نشر الکترونیکی هنوز به مطلوبیت لازم نرسیده و علت آن می تواند اطلاع رسانی ضعیف در این زمینه توسط دولتمردان و یا ناشران الکترونیک باشد و عامل دیگر رعایت نکردن حقوق پدیدآوردندگان نرم افزار باشد که ناشران خصوصی نمی توانند با جدیت در این زمینه سرمایه گذاری کنند و نشر الکترونیکی را بیش از گذشته توسعه ببخشند.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران، عامل دیگر عدم توسعه نشر الکترونیک مبتنی بر وب را آماده نبودن زیرساخت های لازم برای بهره وری از نشریات الکترونیکی مبتنی بر وب و یا همگانی بودن آن عنوان کرد.
وی افزود: امسال هم مانند بسیاری از مراکز آموزشی در نمایشگاه بین المللی مراکز آموزشی و تجهیزات آموزشی شرکت کردیم که بخاطر ارایه سرویس خوب موفق شدیم توسط هیات داوران لوح و تندیس غرفه برتر را اخذ کنیم.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران در رابطه با برگزاری دوره های شهروند الکترونیک از سوی مجتمع فنی تهران گفت: ما توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور را یکی از رسالت های خودمان می دانیم و به همین دلیل طرح های بسیار نویی را برای نخستین بار در کشور عرضه کردیم که یکی از آنها طرح پیشتازان کامپیوتر ایران که به اختصار از آن به نام (پکا) یاد می کنیم، است و هدف از این طرح آموزش مهارت های زندگی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات یا ICT به کودکان 5 تا 11 سال است.
وی، درباره هدف از برگزاری این طرح خاطرنشان کرد: هدف از این طرح این است که کودکان را برای زیستن در عصر دیجیتال و تمدن انفورماتیک آماده کنیم که کودک نقش و اهمیت داده و اطلاعات و ارتباطات را در زندگی خود درک کند و بتواند به عنوان یک شهروند الکترونیکی خوب در جامعه به حیات خود ادامه دهد و دیگری شهروند الکترونیکی است که اعتقاد ما بر این است که در دولت الکترونیک هر فردی باید بتواند از ابزار لازم برای استفاده در زندگی روزمره و حرفه ای خودش برخوردار باشد و بتواند از آن ابزار مشکلات روزانه خود را حل کند.
سعادت معتقد است: هر فردی می بایست در حوزه شهروند الکترونیکی شرکت کند تا از مزایای شهروند الکترونیکی بودن بهره مند شود. ما کاری را که می خواستیم از سال ها قبل به عنوان اولین مرکز در ایران آغاز کردیم و اطلاعاتمان را در این راستا در اختیار نهادهای مختلف از جمله شهرداری، آموزش و پرورش و ....قرار دادیم و در این زمینه با نهادهای مختلف همکاری داشته و خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: حتی برای شهروند الکترونیکی کتابی را تحت عنوان شهروند الکترونیکی تالیف کردیم که خوشبختانه این کتاب از سوی معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش به عنوان کتاب برگزیده شهروند الکنرونیکی انتخاب شد.
سعادت، پیشرفت آموزش الکترونیکی در ایران را بسیار کند و ضعیف دانست و گفت: ما در این حرکت در آغاز راه هستیم.
وی تصریح کرد: خوشبختانه شرکت های مختلفی نرم افزارهای متعددی را تهیه کردند و ممکن است این نرم افزارها تمام نیازهای آموزش الکترونیکی را رفع نکند اما می توان امیدوار بود که در بخش های بعدی نواقص کار را رفع خواهند کرد.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران یادآور شد: دولت هم تلاش می کند تا بسترهای لازم را در جهت آموزش الکترونیکی از قبیل توسعه فیبرنوری و خطوط پرسرعت اینترنت فراهم کند و مراکزی هم وجود دارند که در حال فرهنگ سازی در این زمینه هستند بطوریکه در زمینه آموزش های الکترونیکی کتاب های زیادی را ترجمه و تالیف کردند.
وی ادامه داد: باتوجه به روند رشد جمعیت در جامعه و کمبود امکانات مادی و نیروی انسانی ناگزیر هستیم که با سرعت به سمت آموزش های الکترونیکی حرکت کنیم و باید بسترهای لازم از نظر سخت افزاری و نرم افزاری برای آموزش الکترونیکی را فراهم کرده و در این زمینه فرهنگ سازی کنیم.
سعادت افزود: دولت باید از مراکزی که در این زمینه فعالیت می کنند، حمایت کرده و تمام این عوامل باید با هم جمع شوند و محتوای لازم برای آموزش الکترونیکی فراهم شود و عوامل دست به دست هم دهند تا مردم از آموزش الکترونیکی استقبال کنند.
وی درباره برگزاری دوره های آموزشی که از سوی مرکز فناوری طلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می شود و اعتراضات آموزشگاه های رایانه ای را در پی داشت، گفت: این نوع موارد به کرات در سطوح جامعه دیده می شود و این درحالیست که مدیران ارشد جامعه هم صحبت از سپردن کارها به بخش خصوصی را مطرح می کنند اما بسیاری از سازمان های دولتی به موازات بخش خصوصی اقدام به فعالیت می کنند و عرصه را بر بخش خصوصی به دلیل استفاده از امکانات دولتی که بخش خصوصی از آن محروم است، تنگ می کند.
وی معتقد است: این نوع امور نه تنها باعث توسعه کار و فعالیت ها توسط بخش خصوصی نخواهد شد بلکه سدی برای توسعه فعالان بخش خصوصی است.
سعادت ادامه داد: اموری که بخش خصوصی می تواند با هزینه های شخصی انجام دهد باید سازمان ها و ارگان های دولتی در آن امور دخالت نکنند و فقط به عنوان ناظر و حامی بخش خصوصی عمل کنند که قطعا این کار با موفقیت بهتر در جامعه انجام خواهد شد.
وی در ارزیابی خود از نمایشگاه الکامپ گفت: در برگزاری این نمایشگاه ها دولت باید نقش حامی و ناظر را داشته باشد و تلاش کند که از بخش خصوصی و NGOها حمایت کند و تسهیلات و امکانات و اعتباراتی را در اختیار بگذارد نه اینکه به فکر این باشد که خودش هم از این نمایشگاه ها منفعت مساوی ببرد که شاهد اینگونه نقیصه ها هستیم.
وی، همچنین از تهیه نرم افزارها، کتاب کار، کتاب معلم و کتاب راهنما برای طرح پیشتازان کامپیوتر ایران برای کودکان 5 تا 12 سال خبر داد که نرم افزارهای این طرح مورد حمایت دفتر تکنولوژی آموزش و پرورش قرار گرفت و این طرح شامل 12 ترم است که با آغاز سال تحصیلی در مهر ماه در مدارس و مهدهای کودک آغاز شده است.
سعادت افزود: در هر سال دانش آموز دو دوره یا دو ترم را طی می کند و پس از هر ترم موفق به گواهینامه مخصوص خودش می شود و در این طرح کودکان با مهارت های کارگروهی، تصمیم گیری، هنر خواندن و نوشتن، نقاشی کردن، گوش کردن و بسیاری از طرح های دولت از قبیل بازیافت، طرح ترافیک و امثال آنها در این طرح با استفاده از IT آشنا می شوند.
وی همچنین به نقش این مجتمع در تولید و آموزش بازی های رایانه ای اشاره کرد و گفت: بیش از یک سال است که بنا به اهمیت نقش بازی های رایانه ای و شبیه سازها نه تنها به عنوان یک بازی برای کودکان بلکه برای آموزش های مجازی از قبیل خلبانی و رانندگی، واحد پژوهش مجتمع فنی تهران به صورت جدی وارد آموزش بازی های رایانه ای شده و چند دوره کلاس در این زمینه برگزار کرده است.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران، هدف از این دوره را آماده کردن داوطلبان برای طراحی و تولید بازی های کامپیوتری عنوان و ابراز امیدواری کرد که به زودی شاهد باشیم که تولیدکنندگان بازی های رایانه ای در ایران بتوانند باتوجه به نیاز جامعه و فرهنگ ما نرم افزارهای جذابی تولید کنند که کودکان مجبور نباشند با استفاده از بازی های کامپیوتری خارجی تحت تاثیر فرهنگ بیگانه قرار بگیرند.
سعادت تصریح کرد: اگر بتوانیم بازی هایی با کیفیت و جذابیت های خارجی ها تولید کنیم، قطعا می توانیم با توجه به مسایل فرهنگی و حمایت دولت، بازی هایی را در حد خارجی ها تولید کنیم که این مهم شدیدا نیاز به حمایت مسوولان فرهنگی و دولتی جامعه دارد.
وی ادامه داد: وقتی می بایست نرم افزاری را با صدها میلیون تومان تولید کرد، این نرم افزار پس از ارایه به جامعه توسط عده ای سوجو مورد بی مهری قرار می گیرد و قطعا نمی توان انتظار داشت که شرکت های ایرانی بتوانند نرم افزاری را در حد و اندازه نرم افزارهای خارجی تولید کنند.


URL: http://www.ictna.ir/id/006724/

Code: 006724