نگارش نقشه راه گذر به IPv6

 

سازمان فناوري اطلاعات ايران پس از تصويب و ابلاغ سند راهبردي گذر به IPv6، تدوين و نگارش نقشه راه گذر به آن را نيز در دستور كار خود قرار داد.
به گزارش عصر ارتباط، پيش‌بيني مي‌شود اين نقشه راه تا پايان دي‌ماه امسال نهايي شده و براي اجرا در اختيار دستگاه‌هاي اجرايي قرار بگيرد.
 
تمامي اپراتورها و مهاجران به آدرس‌هاي عددي نسخه 6 مي‌توانند در طرح مهاجرت باتوجه به ظرفيت شبكه خود از راهنمايي‌هاي اين نقشه راه گذر به IPv6 بهره ببرند.
 
اين نقشه راه يك سند فني است كه در آن نحوه مــهاجرت، پيـكربندي تجهيزات، تــنظيمات DNSها، HTTP سرورها، ايميل‌ها و باقي اجزاي شبكه تشريح شده است.
 
براساس آن دستگاه‌ها بايد در بودجه‌اي كه براي سال 92 پيش‌بيني مي‌كنند، هزينه مهاجرت را نيز در نظر بگيرند و براساس دستورالعملي كه به آن‌ها ابلاغ شده و طرح بومي‌سازي شده مهاجرت به IPv6 است، عمل كنند.
 
سند راهبردي گذر به IPv6 نيز مهر‌ماه سال 90 تصويب و ابلاغ شد كه به‌عنوان سند بالادستي اين نقشه راه و به‌عنوان تعيين‌كننده سياست‌هاي كلي طرح مهاجرت محسوب مي‌شود.
 
بر اساس این سند، همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی باید طوری برنامه‌ریزی کنند که زیرساخت و سامانه‌های تحت شبکه خود را حداکثر تا سه ماه باقي‌مانده به پایان سال 91 به این پروتکل تجهیز کنند و هرگونه توسعه جدید باید با رعایت نکات لازم برای پشتیبانی IP نسخه 6 باشد.
 
به‌منظور اطمینان از سازگاری مکانیسم گذر تدوین‌شده با شبکه موجود و در حال کار به تمامی دستگاه‌ها توصیه شده است ابتدا سرویس‌های پروتکل اینترنت نسخه 6 خود را به‌صورت گام به گام و در قالب طرح آزمایشی و پایلوت پیاده‌سازی کنند و در صورت عدم بروز اختلال و وقفه، آن را به کل شبکه تعمیم دهند.
 
طبق سند نقشه راه گذر به IPv6 باید برنامه اقدام ظرف سه ماه، ارائه الگوهای گذر در لایه‌های مختلف شبکه ارتباطی کشور طی سه ماه، شروع اقدامات اجرایی شامل انجام پایلوت و سناریوی عملی حداکثر شش ماه، شروع به ارائه خدمات و به‌کارگیری IPv6 طی شش ماه، به‌کارگیری وسیع و صنعتی طی دو سال آینده و تعویض آدرس‌های IP نسخه 4 با 6 طی دو تا چهار سال آینده صورت بگیرد.
 
باتوجه به این‌که سازمان IANA به عنوان یکی از سازمان‌های آیکان که مسئولیت توزیع منابع اینترنتی در جهان را بر عهده دارد، اعلام کرده فضای تخصیص آدرس‌های پروتکل اینترنت نسخه 4 به اتمام رسیده و این امر مانع بزرگی برای توسعه شبکه اینترنت نسخه 4 است. بنابراین تامین‌کنندگان سرویس و اپراتورهای شبکه منابع لازم برای گسترش خود را نخواهند داشت و پروتکل اینترنت نسخه 4 دارای نواقص و کمبودهایی است که پروتکل اینترنت نسخه 6 برای برطرف‌کردن آن‌ها تدوین شده است.
 
آدرس‌های IPv4 محدود به حدود چهار میلیارد و 300 میلیون آدرس اینترنتی بود که آخرین گروه از آن در بهمن‌ماه سال گذشته و دقیقا در روز سوم فوریه سال 2011 واگذار شد و پس از آن به‌‌طور رسمی اعلام شد آدرس‌های اینترنتی نسل اول به پایان رسیده است.
 
ايران درحال توسعه زيرساخت‌هاي ارتباطي فناوري اطلاعات است و اين درحالي است كه آدرس‌هاي عددي اينترنتي نسخه 4 پايان يافته است و با استفاده از نسخه موجود، توسعه فناوري اطلاعات در كشور مقدور نخواهد بود.
 
از سوي ديگر، بيشتر كشورهاي جهات با شتاب به سمت استفاده از پروتكل اينترنت نسخه 6 حركت مي‌كنند و استفاده از امكانات پروتكل اينترنت نسخه 6 و انجام راهكارهاي مرتبط با آن يك ضرورت اجتناب‌ناپذير جهت توسعه فناوري اطلاعات در كشور است.
 
نتيجه ارزيابي جايگاه جهاني كشورها از ديدگاه فناوري اطلاعات حاكي از آن است كه مديريت هماهنگ ملي، بسترسازي براي تهيه زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري، تعيين اولويت‌هاي اساسي و سازماندهي مناسب برنامه‌هاي اجرايي در زمينه توسعه فناوري اطلاعات در قالب اسناد راهبردي كه به تصويب مراجع ذي‌صلاح قانوني رسيده باشد، عامل كليدي در اين توسعه خواهد بود.
 
فضاي آدرس‌دهي محدود، كيفيت سرويس پايين، امنيت پايين، عدم مسيريابي بهينه، پيكربندي پيچيده و تحرك‌پذيري كم از معايب پروتكل اينترنت نسخه 4 است و با پروتكل اينترنت نسخه 6، فضاي آدرس‌دهي افزايش مي‌يابد و پيكربندي خودكار، امنيت بالاتر، مسيريابي كاراتر، سهولت در تغيير فراهم‌كننده سرويس، سهولت درارتباط چندگانه و پشتيباني قوي از امكانات چندبخشي از مزاياي آن محسوب مي‌شود.
 
براي تحقق اهداف اين سند به همه دستگاه‌ها شامل وزارتخانه‌ها، نهادها، سازمان‌ها و شركت‌هاي دولتي و عمومي غيردولتي توصيه شده است ضمن برآورد هزينه‌هاي لازم براي استفاده از پروتكل اينترنت نسخه 6، نسبت به پيش‌بيني آن در بودجه‌هاي سال جاري و سال‌هاي آتي خود اقدام كنند و منابع انساني كارآمد را براي طراحي، اجرا، نگهداري و رفع عيب تجهيزات و سامانه‌هايي كه با پروتكل اينترنت نسخه 6 كار مي‌كنند، تامين كنند.

URL: http://www.ictna.ir/id/052494/

Code: 052494