نگرانی طراح آی‌فون از اعتیاد به موبایل

 
شرکت اپل از سوی یک منبع کاملا دوراز انتظار مورد انتقاد قرار گرفته‌است: یکی از دست‌اندرکاران سابق تولید آی‌فون و آی‌پد.
براساس گزارش CNN، تونی فادل یكی از مدیران اجرایی سابق اپل كه طراحی آِ‌پد و آی‌فون را به عهده داشته‌است، انتقاد سرمایه‌گذاران بزرگ اپل را بازتاب داده‌است: آی‌فون بر نوجوانان و كودكان اثراتی مخرب دارد.
 
فادل در توئیتی اعلام كرد اعتیاد به الكترونیك‌ها پدیده‌ای واقعی است و سیلیكون ولی باید برای آن چاره‌ای بیاندیشد. توئیت فادل در واكنش به گزارش وال‌استریت‌ژورنال درباره گلایه سرمایه‌گذاران در این مورد بوده‌است.
 
وی در ادامه توئیت خود نوشت: ما به كنترل محیط اطرافمان و به اطلاعات نیاز داریم. ابتدا باید مرز را شناخته و بفهمیم چه زمانی از مرز اعتیاد عبور كرده‌ایم. و در قدم بعدی باید عادت‌های كاربری به سوی ما بازتابانده شوند، یعنی گوشی‌هوشمندمان به ما بگوید كه به اندازه كافی استفاده كرده‌ای.
 
وی در ادامه می‌گوید گوگل، فیس‌بوك و توئیتر به خوبی توانسته‌اند ما را به كلیك‌های بیشتر وادار كنند و اكنون مسئولند و باید به مهار اعتیاد دیجیتال ما كمك كنند. وی همچنین اعلام كرده اگر این شركت‌ها اقدامی در این راستا انجام ندهند دولت باید مقرراتی برای آنها تعیین كند. وی توئیت تند و آتشین خود را با درخواست از سیلیكون ولی برای اقدام مناسب به پایان رساند: ایجاد مقررات برای زمان استفاده از الكترونیك‌ها، زندگی در لحظه حال، وعده‌های غذایی بدون حضور موبایل، یادگیری دوباره با كمك ابزارهای آنالوگ مانند كتاب‌ها،‌نوشتن و طراحی، رو روزهای بدون فناوری برای دورهم جمع شدن خانواده‌ها،‌و نكته جالب اینجاست كه من همه اینها را توئیت می‌كنم.
 
دو سرمایه‌گذار بزرگ اپل، سیستم بازنشستگی معلمان كالیفرنیا و شركت جانا پارتنرز می‌گویند گوشی‌های موبایل باعث كمخوابی، افزایش احتمال افسردگی و خودكشی شده‌اند. این دو سرمایه‌گذار دو میلیارد دلار از سهام اپل را در اختیار دارند.
 
اپل نیز در پاسخ به این اعتراضات در بیانیه‌ای به تاریخچه طولانی كنترل والدین خود اشاره كرده‌ و می‌گوید برای آینده نیز برنامه‌های جدید و بهتری در نظر دارد. این شركت اعلام كرد به شدت نسبت به چگونگی استفاده از محصولاتش و چگونگی تاثیرگذاری این محصولات بر مشتریانش حساس است و این مسئولیت را بسیار جدی گرفته و متعهد است تا انتظارات مشتریانش را برآورده ساخته و حتی از آن فراتر رود،‌به ویژه اگر موضوع محافظت از كودكان در میان باشد.

URL: https://www.ictna.ir/id/087172/

Code: 087172