عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
گزارش و گفتگو
جمعه، 25 اسفندماه 1385

11:37 AM

March 16, 2007


"قاچاقچیان ترمینیشن"، متخلفان زیرزمینی مكالمات بین‌المللی

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامیدر حالی كه سالهاست قاچاقچیان مكالمات بین‌الملل همچنان به سوء‌استفاده از امكانات مخابراتی كشور ادامه می‌دهند، هنوز اقدامات قاطع و موثری برای مقابله با آنها انجام نشده است.


حدود سه سال است كه آیین‌نامه قانونمندسازی تلفن‌های اینترنتی (‪VOIP‬ یا ‪ Voice over IP‬مراحل تدوین را می‌گذراند، اما اینك پس از گذشت چند سال در دور باطل دست به دست شدن گرفتار شده است.


بدین ترتیب شماری از افراد سودجو با دیدن خبرهایی مانند "آیین‌نامه ‪ VOIP‬به زودی تصویب نخواهد شد" با خیالی آسوده همچنان به كار قاچاق ترمینیشن ادامه می‌دهند.


اما ترمینیشن و اورجینیشن چیست؟
ترمینیشن (‪ (termination‬به عمل انتقال تماسهای تلفنی اینترنتی از خارج به داخل كشور گفته می‌شود و اریجینیشن (‪ (origination‬عكس این فرآیند است كه انجام عمل اریجینیشن توسط شركت‌های خصوصی و فعالان تلفن اینترنتی مجاز بوده و عمل ترمینیشن، غیرمجاز اعلام شده است.


همانطور كه می‌دانید مكالمات بین‌الملل باید از طریق مراكز ارتباط بین‌الملل كشور مبدا و مقصد برقرار شود و برقراری این ارتباطات از مبادی غیرقانونی و غیررسمی، ترمینیشن (از خارج به داخل) غیرمجاز و یا همان قاچاق مكالمات تلفنی نامیده می‌شود.


در واقع مخابراتی‌ها به خاطر تحمیل خساراتی سنگین به وزارتخانه متبوع‌شان ارایه ترمینیشن از طریق كانالی بجز مخابرات را قاچاق می‌دانند.


اما در این میان به دلیل اینكه قاچاق ترمینیشن معامله پرفایده‌ای برای قاچاقچیان است، بسیاری اقدام به این كار می‌كنند و به دلیل اینكه قانون مدونی برای مبازره با این متخلفان وجود ندارد و آیین‌نامه تلفن اینترنتی برای ساماندهی آن نیز هنوز به تصویب نرسیده است، فضای تقریبا مناسبی برای متخلفان و قاچاقچیان ایجاد شده كه بالطبع به ضرر اقتصاد مملكت و بیت‌المال تمام می‌شود.


حتی شنیده می‌شود هنگام ردیابی این مكالمات ، گاه شماره‌های مجتمع مسكونی و یا یك بیمارستان روی صفحه شماره‌گیر ، ظاهر می‌شود!
كارشناسان خسارات سالیانه ناشی از ورود غیرمجاز مكالمات بین‌المللی (ترمینیشن) را كه شروع آن را به كشور از سال ‪ ۷۷‬بیان شده است حدود ‪۱۰۰‬ میلیارد تومان برآورد می‌كنند.


افرادی كه اقدام به قاچاق مكالمات تلفنی می‌كنند با سوء‌استفاده از یارانه‌هایی كه دولت به مكالمات تلفنی شهروندان اختصاص می‌دهد اقدام به ترانزیت (برقراری) ارتباطات سایر كشورها "از طریق ایران" و یا "به داخل ایران" می‌كنند.


بنابراین به جای این كه ارتباطات دیگر كشورها بطور مستقیم به مقصد ارسال شود به ایران ارسال و از طریق مراكز بین‌الملل ما به كشور مقصد ارسال می‌شود بدین ترتیب از این یارانه به نفع دیگر كشورها استفاده می‌كنند كه این امر خسارت غیرقابل جبرانی را به اقتصاد كشورمان وارد می‌كند.


...اكنون این سوال مطرح می‌شود كه آیا ساماندهی این اوضاع و تصویب آیین‌نامه خدمات تلفن اینترنتی (‪ (VOIP‬به دلیل خسارات وارده ضروری نیست؟ به همین سبب با چند تن از مسوولان دولتی و مرتبط با این موضوع به گفت و گو نشستیم كه در پی می‌آید.


رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این خصوص گفت:
براساس سیاست‌های اصل ‪ ،۴۴‬امور مربوط به شبكه زیرساخت و دروازه بین‌المللی باید در اختیار دولت باشد، به همین دلیل امور مربوط به این آیین‌نامه به مخابرات و شركت زیرساخت سپرده شده است.


"محمود خسروی" افزود: ‪" Voice Over IP‬از مصادیق صدور پروانه نیست" بلكه باید به صورت "پیمانكاری به بخش خصوصی" واگذار شود.


وی اظهار داشت: تاكنون شركت زیرساخت در این خصوص پیشنهادی نداده است.


"محمد خجسته نیا" مدیر روابط عمومی مخابرات استان تهران نیز گفت: ما تنها مسوولیت اجرایی در زمینه قاچاق مكالمات بین‌المللی را داریم و فقط مسوول قطع كردن شماره‌هایی هستیم كه از طریق آنها به قاچاق مكالمات پرداخته می‌شود.


همچنین مدیرعامل شركت مخابرات ایران نیز گفت: آیین‌نامه‌ای از قبل در این زمینه وجود داشته كه اكنون نیز بررسی‌های لازم توسط شركت زیرساخت در این زمینه در حال انجام است.


"صابر فیضی" افزود: كسانی كه به قاچاق مكالمات اینترنتی مبادرت می‌ورزند، با هماهنگی شركت زیرساخت و مراكز تلفن استان‌ها شناسایی شده و با آنها برخورد می‌شود.


مدیر عامل شركت زیرساخت نیز در این خصوص گفت: مبارزه با قاچاق مكالمات بین‌المللی (ترمینیشن) به صورت لایحه‌ای به هیات دولت ارایه شده كه برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.


"محمدباقر ظهوری‌فر" بیان داشت: شركت زیرساخت هم اینك با استفاده از امكانات فنی جهت شناسایی و ممانعت از قاچاق ارتباطات بین‌الملل اقدام می‌كند.


وی افزود: بدین صورت كه خطوط ارتباطی ارایه‌دهندگان این نوع ارتباطات غیرمجاز قطع می‌گردد، هر چند مشاهده گردیده كه افراد سودجو بلافاصله از امكانات ارتباطی دیگر استفاده می‌كنند.


وی میزان خسارات ناشی از قاچاق ارتباطات بین‌المللی را امسال حدود ‪۳۰‬ میلیارد تومان بیان كرد كه قسمت اعظم آن نیز مربوط به شهر تهران می‌شود.


مدیر عامل شركت ارتباطات زیرساخت در خصوص اینكه آیا تصویب آیین نامه ‪ VOIP‬تاثیری در ممانعت از قاچاق ترمینیشن دارد؟ گفت: تصویب این آیین نامه می‌تواند تا حدودی در جلوگیری از قاچاق مكالمات موثر باشد.


وی بااشاره به‌اینكه آیین‌نامه ‪ VOIP‬از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به شركت زیرساخت ارسال شده، افزود: اكنون راهكارهای اجرایی این آیین نامه در حال بررسی است.


رییس كمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه اساسنامه شركت مخابرات ایران قدیمی و مربوط به ‪ ۵۰‬سال پیش است افزود: وزارت ارتباطات لایحه‌ای درمورد اصلاح این اساسنامه به مجلس شورای اسلامی ارایه كرده است.


"رمضانعلی صادق زاده‌شیخان"افزود: طبق این لایحه تمامی استفاده غیرمجاز از شبكه زیرساخت كشور توسط شركت مخابرات ایران ساماندهی خواهد شد.


وی با اشاره به اینكه ساختار جدید وزارت ارتباطات در سال ‪ ۸۳‬اجرایی شده، افزود: این لایحه قبل از اجرایی شدن ساختار جدید وزارت ارتباطات به مجلس ارایه شده است.


وی تصریح كرد: مجلس شورای اسلامی معتقد است كه با توجه به رعایت سیاست اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسی در مورد خصوصی‌سازی، شركت مخابرات نمی‌تواند نقش حاكمیتی داشته باشد و تنها سازمان‌های حاكمیتی، "سازمان تنظیم مقررات" و "شركت زیرساخت" باید دولتی بمانند.


رییس كمیته مخابرات مجلس افزود: بنابراین كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح این لایحه از وزارت ارتباطات شده است تا پس از اصلاح آن ، لایحه وزارت ارتباطات از طریق كمیسیون صنایع و معادن برای تصویب به صحن علنی مجلس ارایه شود.


حال باید دید آیا قانون‌گذار و تعیین‌كننده مقررات نمی‌توانند بهتر عمل كنند؟ آیا دست به دست شدن آیین نامه و تعلل برای یافتن چاره، چاره ساز است؟ یا اینكه باید مجازات‌های سنگین برای قاچاقچیان وضع شود.


چرا هنوز هیچ نهادی نمی‌داند چگونه مانع از فعالیت و تاخت و تاز قاچاقچیان ترمینیشن شود؟
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی