عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
گزارش و گفتگو
یکشنبه، 28 مردادماه 1386

07:22 PM

August 19, 2007


راه اندازی باشگاه کار برای بیکاران ایرانی

منبع: بی بی سی


وزارت کار ایران برای آنچه کمک به "شکل گیری اشتغال کامل" خوانده شده، سایتی با عنوان باشگاه کار ایران راه اندازی کرده است.


گردانندگان سایت هدف از راه اندازی آن را "کاریابی، معرفی و ایجاد فرصت شغلی برای همه افراد جامعه" معرفی کرده اند که سعی دارد به صاحبان مشاغل و کارفرمایان برای رفع کمبودهای نیروی انسانی حرفه ای کمک کند.


بر اساس آماری که در این سایت آمده تاکنون بیشتر از 24 هزار بیکار به عنوان "کارجو" و بیشتر از دو هزار کارفرما در این سایت ثبت نام کرده اند.


در "جدیدترین فرصت های شغلی" این سایت برای استخدام مشاغلی چون موتور سوار، انیماتور، گرافیست وب، گرافیست تبلیغاتی، کارآموز گرافیک، پرس کار ماهر، مدرس تافل، تقاضا کار وجود دارد.


آنچه در این بخش آمده با فرصت های شغلی و آگهی های استخدام روزنامه ها و سایت های کاریابی خصوصی تفاوتی ندارد.


محمد جهرمی وزیر کار ایران در باره این سایت گفته است که "اهداف مهم باشگاه کار، شناسایی متقاضیان و بهره مندی از نیروی انسانی متخصص، تامین نیروی انسانی مورد نیاز مراکز دولتی و خصوصی و ایجاد حلقه ارتباطی قوی در بازار کار میان افراد جویای کار است."


آقای جهرمی از بیکاران و کارفرمایان درخواست کرده که برای پیدا کردن شغل و جذب نیرو به سایت مراجعه کنند.


یکی از هدف های این سایت، تهیه آمار، اطلاعات و مشخصات افراد بیکار عنوان شده تا در اختیار سیاستگذاران دولتی قرار گیرد، کاری که معمولا از آمارگیری های رسمی به دست می آید و به عقیده کارشناسان، این سایت چنین ظرفیتی ندارد و چیزی بیشتر از یک سایت کاریابی نخواهد بود.


بر اساس گزارشها نزدیک به هفتاد درصد کسانی که برای پیدا کردن شغل در این سایت ثبت نام کرده اند مدرک لیسانس دارند.


شمار بیکاران
نرخ رسمی بیکاری در ایران حدود 12درصد و تعداد بیکاران سه و نیم نفر است و هر سال نیز بیشتر از 800 هزار نفر نیز به تعداد متقاضیان کار اضافه می شود.


در برنامه چهارم توسعه که امسال سومین سال اجرای آن است پیش بینی شده تا دو سال دیگر یعنی پایان برنامه چهارم، نرخ بیکاری به حدود هشت و نیم درصد برسد. این پیش بینی در صورتی رنگ واقعیت خواهد گرفت که ایران بتواند سالانه بیشتر از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد کند.


در طول پنج سال برنامه سوم توسعه، به طور متوسطه سالانه 580 هزار شغل ایجاد شده و جمع کل شغل هایی که در طول پنج سال ایجاد شد، حدود دو میلیون و 900 هزار شغل بوده است.


دولت محمود احمدی نژاد در دو سال گذشته برای ایجاد اشتغال طرح بنگاه های زود بازده را در دستور کار قرار داده و در سال گذشته 18 هزار میلیارد تومان و در سال جاری 30 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی را به این کار اختصاص داده است.


آمار دقیقی از شغل های ایجاد شده در دو سال اخیر منتشر نشده اما وزیر کار ایران گفته است که برای ثابت نگهداشتن نرخ بیکاری، سالانه دست کم باید یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد شود.


کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایران برای غلبه بر مشکل بیکاری، نیازمند رشد اقتصادی بالای 7 درصد است اما در طول چند سال گذشته متوسط رشد اقتصادی در حد پنج درصد بوده است.


به عقیده این کارشناسان، بخشی از رشد اقتصادی چند سال اخیر حاصل افزایش درآمدهای بالای نفتی بوده است در حالی که دولت بدون افزایش سرمایه گذاری نمی تواند به رشدی قابل اتکا دست یابد تا با آن شعار افزایش فرصت های شغلی را تحقق بخشد.


با وجود دو برابر شدن درآمدهای نفتی ایران در دو سال گذشته، اقتصاد ایران از رشد مناسبی برخوردار نبوده و برخی کارشناسان می گویند دولت به جای اجرای طرح هایی نظیر بنگاه های زود بازده و اختصاص بخشی از منابع بانکی به این طرح، بهتر است محدودیت های سرمایه گذاری را بر طرف کرده و با رشد اقتصادی پایدار به ایجاد فرصت های شغلی بیشتر کمک کند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی