عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
گزارش و گفتگو
سه شنبه، 12 آذرماه 1387

07:41 PM

December 02, 2008


گزارشی از گوشی های ارزان قیمت موبایل موجود در بازار

حدود 15 سال است كه از ورود تلفن همراه به كشورمان می‌گذرد و طی این مدت در سایه ورود این كالا به كشور نه تنها نیازهای ارتباطی مردم تا حد قابل توجهی رفع شده است، بلكه مشاغل و بازارهای مختلفی در این زمینه ظهور و رشد كردند.


همچنین با روی كار آمدن اپراتورهای دیگر مانند ایرانسل، تالیا و ... كه نسبت به همراه اول سیم‌كارت‌های ارزان‌تری دارند تعداد كاربران گوشی تلفن همراه بیشتر و در نتیجه بازار خرید و فروش این كالا رشد بیشتری كرده است.
اگر سری به مراكز خرید و فروش گوشی تلفن همراه بزنید نه تنها شاهد بازار پرمخاطب این كالا خواهید شد، بلكه رقابت شدید تولیدكنندگان گوشی تلفن‌همراه برای جلب نظر كاربران توجه شما را به خود جلب خواهد كرد. با توجه به همین بازار رقابتی است كه شركت‌های تولیدكننده هر از چند گاهی تكنولوژی جدید و محصولی پیشرفته‌تر از قبل را وارد بازار می‌كنند كه با توجه به امكانات و ویژگی‌هایی كه دارند از قیمت‌های مختلفی برخوردارند.
اما نكته‌ای كه می‌خواهیم به آن اشاره كنیم این است كه طی یكی، دو ماه اخیر شركت‌های تولیدكننده گوشی تلفن به عرضه گوشی‌های ارزان‌قیمت كه ظاهری زیبا دارند به بازار اقدام كرده‌اند و این گوشی‌ها در بازار مخاطبان زیادی یافته‌اند. البته فعالان بازار معتقدند سونی اریكسون در این زمینه فعال‌تر از سایر رقبای خود است و گوشی‌های زیبا و ارزان قیمتی به بازار عرضه كرده است كه گوشی‌های سری رادیو جزو پرفروش‌های ارزان قیمت این برند است.


ارزان قیمت‌های پرفروش
اگر به یاد داشته باشید با ورود سیم‌كارت‌های تالیا و ایرانسل به بازار اكثر كاربران همراه اول با دلایل خاص خودشان اقدام به خرید سیم‌كارت‌های اعتباری كرده و به قول معروف دو سیم‌كارته شدند.
همان زمان بود كه زمزمه ورود گوشی‌های دو سیم‌كارته كه اكثرا چینی بودند به گوش رسید و پس از مدتی شاهد عرضه این گوشی‌ها به بازار بودیم كه به حكم چینی بودنشان قیمتی بین 100 تا 200هزار و گاه 250هزار تومان داشتند.
البته فعالان بازار معتقد بودند این گوشی‌ها رسما یك بار مصرف بوده و پس از یك دوره مصرف شش ماهه باید عطایشان را به لقایشان بخشید.
به هر حال این گوشی‌ها بازار چندان پررونقی نیافتند و پس از مدتی كاربران دو سیم كارته ترجیح دادند حالا كه دو سیم كارته شده‌اند دو گوشی نیز ‌شوند.
احمدی یك فروشنده گوشی تلفن‌همراه در پاساژ علاءالدین می‌گوید: گوشی‌های ارزان قیمت بیشتر از طرف افرادی خریداری می‌شود كه دو سیم‌كارت دارند و معمولا این گوشی‌ها میزبان سیم كارت‌های اعتباری هستند.
به گفته وی، برخی افراد كه چند خط تلفن‌همراه دارند، یك گوشی گران‌قیمت برای خطی كه بیشتر مورد استفاده آنها قرار می‌گیرد، خریداری كرده و برای سایر خطوط خود از گوشی‌های ارزان قیمت استفاده می‌كنند.
فلاح یكی دیگر از فروشندگان گوشی در پاساژ پایتخت در حالی كه چند گوشی ارزان قیمت از جیب‌هایش خارج می‌كند، می‌گوید: برخی از افراد مثل خود من از گوشی‌های گران قیمت جز ضرر چیزی عایدشان نشده است. پس به سراغ گوشی‌های ارزان قیمت می‌روند.
به گفته وی، در‌حال‌حاضر گوشی‌های جدید و گران قیمت از طرف افراد خاصی كه صنف گوشی فروش آنها را گوشی باز می‌نامند مورد استقبال قرار می‌گیرند.
البته گروه دیگری كه باز صنف گوشی فروش آنها را مایه‌دار می‌نامند نیز از گوشی‌های گران قیمت استقبال زیادی می‌كنند. اما به طور كلی به جرات می‌توان گفت حدود 50درصد خریداران گوشی را افرادی تشكیل می‌دهند كه به دنبال گوشی‌های 50 تا 150هزار تومان هستند.
به گفته وی ورود گوشی‌های جدید و ارزان‌ قیمت كه سونی‌اریكسون در عرضه آنها به بازار پیشرو است روند افزایش تقاضا برای گوشی‌های ارزان‌قیمت را شدت بخشیده است.
صادقی یك فروشنده دیگر مدل‌های R300 و R306 را به عنوان گوشی‌های تازه وارد سونی اریكسون به بازار معرفی كرد كه به ترتیب با قیمت 87هزار و 125هزار تومان به فروش می‌رسند و از خانواده Radio به شمار می‌آیند.
به گفته این فروشنده، اگر چه این گوشی‌ها امكانات چندانی ندارند و عمده امكانات آنها شامل تجهیز به یك دوربین عكاسی VGA و زنگ‌های پلی فونیك است، اما ظاهر زیبا و قیمت مناسب آنها توجیه خوبی برای فروش بالای آنها است.
این فروشنده گوشی‌های ارزان قیمت را به سه دسته گوشی‌های زیر 50هزار تومان، گوشی‌های 50 تا 100هزار تومان و گوشی‌های 100 تا 150هزار تومان تقسیم‌بندی كرد و گفت: در خانواده سونی اریكسون گوشی‌هایی كه قیمتی بین 50 تا 150هزار تومان دارند از فروش بالایی برخوردارند.
وی مدل‌های J110 و J120 را از گوشی‌های بسیار ارزان قیمت سونی اریكسون معرفی كرد كه به ترتیب با قیمت 36 و 39هزار تومان به فروش می‌رسند.
مدل‌های K320، R300 و R300 كه به تازگی وارد بازار شده است، T280‌، W200 و K510 نیز به عنوان گوشی‌های ارزان قیمتی كه میانگین قیمت آنها 50 تا 100هزار تومان است، معرفی شدند.
همچنین مدل‌های R،R306، Z550 W350،W300، K550 و K530 نیز از گوشی‌های پرفروش سونی‌اریكسون هستند كه قیمتی حدود 100 تا 150هزار تومان دارند كه معمولا به دوربین 3/1 تا دو مگاپیكسلی، بلوتوث و سایر امكانات مجهز هستند.
یكی از فروشندگان گوشی‌های نوكیا در پاساژ پایتخت نیز كه به معرفی سه نمونه از گوشی‌های جدید و تازه‌وارد نوكیا در این مركز مشغول بود، گفت: من به شخصه از كاربران با سابقه گوشی‌های جدید و گران قیمت بودم. اما مدتی است استفاده از گوشی‌های معمولی را به گوشی‌های گران قیمت ترجیح می‌دهم. البته این گفته من به این معنی نیست كه گوشی‌های حرفه‌ای بد هستند یا .... بلكه من از استفاده این گوشی‌ها خسته یا بهتر بگویم دلزده شده‌ام. خدا را چه دیدی شاید یك ماه بعد دوباره به جای گوشی 1200 كه اكنون در دست دارم یك گوشی جدید بگیرم.
وی مدل‌های 6600 تاشو، 7070، 1200 و 1208 را از گوشی‌های پرفروش ارزان قیمت نوكیا معرفی كرد.
سامانی یك فروشنده دیگر در پاساژ علاءالدین نیز، مدل‌های 1208، 1200، 1650 و 1209 را از گوشی‌های بسیار ارزان قیمت نوكیا معرفی كرد كه قیمتی زیر 50هزار تومان دارند. مدل‌های 2760، 2600، 2626، 2660 و... نیز قیمتی بین 50 تا 100هزار تومان و مدل‌های 3500 ، 2680 تازه رسیده، 7210، 3120 و 5000 نیز قیمتی بین 100 تا 150 هزار تومان دارند.
به گفته وی مدل 1200 جزو گوشی‌های ارزان‌قیمت بسیار پرفروش نوكیا است كه مدل تكامل یافته 1100 است و به دلیل قیمت پایینی كه دارد بیشتر مورد استفاده افراد دو سیم‌كارته و كسانی كه با كاربردهای پیشرفته گوشی آشنایی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاشو می‌خواهید یا كشویی؟
از سونی‌اریكسون و نوكیا گفتیم؛ نوبتی هم باشد، نوبت سامسونگ است.
عبداللهی، یك فروشنده گوشی‌های سامسونگ مدل C260 را كه قیمتی حدود 45هزار تومان دارد از گوشی‌های بسیار ارزان‌قیمت این برند معرفی كرد كه به خاطر طرح تاشو و رنگ‌های متنوعی كه دارد از فروش مطلوبی برخوردار است. این گوشی فاقد دوربین، بلوتوث و... است.
مدل‌های B300، E250، M620، B510 و... نیز از سایر گوشی‌های ارزان‌قیمت سامسونگ هستند كه اكثرا تاشو یا كشویی هستند و به دوربین VGA تا دو مگاپیكسلی مجهزند.
پس اگر به خرید گوشی‌های ارزان‌قیمت تاشو یا كشویی علاقه‌مند هستید، می‌توانید به سراغ گوشی‌های خانواده سامسونگ بروید.
موتورولا برند دیگری است كه در زمینه عرضه گوشی‌های ارزان‌قیمت فعال است.
مدل‌های C140، C118، C119 و W250 از گوشی‌های ارزان‌قیمت این خانواده هستند كه قیمتی پایین‌تر از 50هزار تومان دارند و فاقد دوربین هستند.
مدل‌های w3750، w230، L6، L7 و... نیز قیمتی بین 50 تا 100 هزار تومان دارند كه علاوه بر اینكه جزو گوشی‌های باریك به شمار می‌روند قیمتی بین 50 تا 100هزار تومان دارند و به دوربین و بلوتوث نیز مجهزند.
مدل‌های U6، V3x، V3i و L7 نیز از گوشی‌هایی هستند كه قیمتی بین 100 تا 150هزار تومان دارند. دوربین این گوشی‌ها معمولا بین 3/1 تا دو مگاپیكسل است و به بلوتوث و اینفرارد و... مجهزند.

وطنی كم‌فروش
در بین برندهای مختلف گوشی تلفن همراه، LG از تولیدكنندگان گوشی‌های وطنی است.
LG نیز چند نمونه گوشی ارزان‌قیمت به بازار عرضه كرده است كه برخلاف سونی‌اریكسون ارزان‌ بودن این گوشی‌ها با زیبایی ظاهر آن‌ها همراه نیست.
طاهری یكی از فروشندگان گوشی‌های LG در پاساژ پایتخت در این زمینه می‌گوید: در بین مدل‌های مختلفی كه LG به بازار عرضه كرده است، چند نمونه قدیمی كه امكانات كمتری نسبت به سایر گوشی‌های موجود در بازار دارند، قیمت بین 50 تا 150 هزار تومان دارند.
وی مدل KG275 را از گوشی‌های ارزان قیمت این برند معرفی كرد و گفت: با توجه به این كه شركت LG كره‌ای هم مدل‌های متنوعی را به بازار داخلی عرضه كرده است، كمتر كسی به سراغ گوشی‌های وطنی می‌رود. به عبارتی گوشی‌های وطنی طرفداران چندانی ندارد. در مورد برندهای i-mate و HTC هم باید بگوییم همه طرفداران گوشی‌های گران‌قیمت یا حرفه‌ای این دو برند را می‌شناسند و افرادی كه متقاضی خرید گوشی‌های ارزان قیمت هستند كمتر به سراغ این برندها می‌روند.
سپس توصیه می‌شود اگر قصد خرید گوشی ارزان قیمت را دارید به سراغ برندهای فعال در این زمینه بروید.

ختم كلام
به هر حال خرید گوشی چه نوع ارزان و چه گران قیمت آن پروسه‌ای است كه همه كاربران تلفن همراه باید آن را سپری كنند.
به گفته فعالان بازار اكثر افرادی كه برای خرید گوشی‌های گران قیمت به بازار مراجعه می‌كنند افرادی هستند كه پرستیژ و وجهه‌ای كه گوشی مورد استفاده به آن‌ها می‌دهد برایشان اهمیت بیشتری دارد تا كاربرد اصلی آن كه همان برقراری ارتباط است.
به گفته فعالان این حوزه، جوانان، به ویژه آن دسته كه موقعیت مالی خوبی دارند كاربران اصلی گوشی‌های گران‌قیمت هستند كه البته در كنار گوشی گران قیمتی كه در اختیار دارند یكی دو مدل گوشی ارزان‌قیمت نیز دارند.
جالب اینجا است كه گوشی‌های ارزان قیمت نوكیا نسبت به سایر برندها از فروش بیشتری برخوردارند.
شاید با درك این موضوع بوده است كه سونی اریكسون كه خود را به نوعی رقیب اصلی نوكیا در عرصه تولید و عرضه گوشی می‌داند اقدام به عرضه گوشی‌های زیبا و ارزان قیمت كرده است كه طبق ادعای فروشندگان در این زمینه موفق نیز بوده است.نوشته: مریم عسگری
منبع: دنیای اقتصاد
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی