عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
گزارش و گفتگو
یکشنبه، 27 تیرماه 1389

06:55 PM

July 18, 2010


مشروح گفتگوی روزنامه دانشگاه صنعتی شریف با مدیرعامل افرانت

DSC01292.jpg


 


روزنامه شریف بعنوان نشریه داخلی دانشگاه صنعتی شریف مصاحبه اي با دكتر فريدون قاسم زاده –مديرعامل شركت افرانت- داشته كه در ادامه ميخوانيم.


 


روزنامه شريف: گواهینامه ISMS در راستای چه هدفی به شرکت افرانت اعطا شده است و این مهم به دانشگاه هم ارتباطی دارد یا خیر؟


دكتر قاسم زاده: پیاده سازی سیستم امنیت اطلاعات (ISMS) با هدف ارتقاء امنیت در دیتاسنتر افرانت و کسب گواهی نامه بین المللی ISO27001 از سال گذشته در دستور کار شرکت افرانت قرار گرفت و با کمک شرکت Scanit سیستم مزبور ظرف مدت یک سال پیاده سازی و نهایتاً گواهی نامه بین المللی ISMS توسط ممیزین خارجی به دیتاسنتر این شرکت اعطاء گردید. لازم به ذکر است که دیتاسنتر افرانت اولین و تنها دیتاسنتر تجاری در میان 16 کشور خاورمیانه است که تاکنون به کسب این افتخار نائل گردیده است. استاندارد ISMS هرچند با کمک محافل آکادمیک توسعه یافته، لکن در سطح صنایع  و سازمانها پیاده سازی می شود و لذا کسب این گواهینامه ارتباطی با دانشگاه ندارد، اما فرهنگ استفاده از سیستمهای پیشرفته مدیریتی، استانداردهای بین المللی و رویه های برتر(Best Practices) در اداره سازمانها، عصاره مطالبی است که ما در دانشکده مدیریت و اقتصاد به دانشجویان درس می دهیم و من همواره سعی کرده ام از افرانت به عنوان آزمایشگاهی برای پیاده سازی تئوریهای نوین مدیریتی استفاده نمایم. پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISMS نمونه ای از بکارگیری این قبیل سیستم ها در سازمان است که نشان می دهد استفاده از سیستم های نوین مدیریتی در کشور ما و با همین شرایط نیز به خوبی امکان پذیر است.


 


روزنامه شريف: به نظر جنابعالی مهمترین مشکلی که دامنگیر اینترنت در کشور ما است چیست؟


دكتر قاسم زاده: در حال حاضر مهمترین مشکل اینترنت کشور ما سرعت پایین آن است به نحوی که هم اکنون ایران در کنار کشورهایی مانند سوریه، لیبی، عربستان، یمن، کره شمالی و چین در زمره 15 کشور که به عنوان سیاهچاله (Black hole) اینترنت در جهان شناخته می شوند قرار گرفته است ، زیرا همانطور که  در فضا، نور از سیاهچاله خارج نمی شود، در شبکه اینترنت نیز جریان اطلاعات بسیار به کندی از این کشورها عبور می کند و به همین دلیل است که حتی کشوری مانند چین علیرغم زیرساخت بسیار قوی IT آن بدلیل ارتباط بین المللی ضعیف شبکه اینترنت خود در لیست این 15 کشور قرار گرفته است. علت قرار گرفتن ایران در این لیست، پهنای باند بسیار پایین کشور ما است که در حال حاضر حدود یکصد و سی STM1 (یعنی  کمتر از 20 Gbps) است و این در حالیست که هم اکنون پهنای باند 1Gbps (یعنی 1000 Mbps) در ژاپن با قیمت 50 دلار در ماه برای مصرف کنندگان خانگی قابل دسترس است. به عبارت دیگر کل پهنای باند اینترنت کشور ما معادل مصرف اینترنت 20 کاربر ژاپنی، و قیمت آن شش هزار برابر قیمت اینترنت در ژاپن است. این تفاوت چشمگیر در قیمت با مراجعه به  تعرفه اینترنت در سایت اینترنتی شرکتهای زیرساخت و مخابرات ایران، و سایت شرکتهای ISP ژاپنی از قبیل KDDI قابل مشاهده است. حجم پایین پهنای باند اینترنت در کشور، علاوه بر اینکه باعث کندی توسعه تجارت الکترونیکی ، دولت الکترونیکی ، آموزش الکترونیکی و سایر کاربردهای مهم اینترنت در کشور می گردد، مخاطرات جدی برای امنیت در فضای مجازی کشور به وجود آورده و زمینه حملات مخرب موسوم به DoS (Denial of Service Attack) از سوی هکرها از سایر کشورها را فراهم می آورد. به عنوان مثال تنها در سال گذشته دهها بار حملات از نوع DoS علیه سایتهای اینترنتی مهم کشور رخ داده که عامل اصلی موفقیت در این نوع حملات، حجم پائین پهنای باند سایتهای ایرانی بوده است.


آیا این مشکلات به مسائل مدیریتی در کشور برمی گردد و چرا؟


دكتر قاسم زاده: مهمترین علت مشکلات اینترنت در کشور ما عدم شناخت و اطلاع کافی نسبت به مزایای منحصر بفرد اینترنت بویژه تاثیر آن بر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، ایجاد اشتغال مولد، اصلاح الگوی مصرف و کاهش هزینه ها  و توسعه اطلاعات و دانش در سطح عمومی بویژه در میان مدیران کشور است. به عنوان مثال هر چند با حذف یارانه ها و آزاد سازی قیمت ها الگوی مصرف بهبود می یابد ، لکن این اقدام تنها یک بار قابل انجام است  در حالی که به کمک IT میتوان الگوی مصرف را به صورت مستمر بهبود بخشیده و هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش  داد . در حال حاضر ، حس نگرانی از تاثیرات منفی اینترنت بر جامعه در میان مدیران به جای نگاه مثبت به آن باعث رکود اینترنت در کشور ما شده است به نحوی که ایران بر اساس آخرین بررسی انجام شده از میان هفتاد کشور جهان از نظر IT از رتبه 68 به رتبه 69 در سال 2010  نزول نموده و تنها کشور آذربایجان در این جدول بعد از ایران قرار گرفته است بخشی از این نگرانیها بجا بوده و بخشی از آنها با توجه به فرهنگ کشور ما که اصولاً با ظهور هر تکنولوژی جدیدی نگرانیهایی در مورد بکارگیری آن بروز می کند قابل درک است.


همانطوریکه در مورد بلندگو، تلگراف، رادیو، تلویزیون، سینما، ویدئو و ماهواره در طی یک قرن گذشته شاهد این قبیل مقاومتهای فرهنگی در کشورمان بوده ایم لکن بخش عمده این نگرانیها غیرضروری و عمدتاً ناشی از بی اطلاعی و یا ارائه اطلاعات و گزارشات ناقص و غلط به تصمیم گیرندگان اصلی کشور بوده است. با افزایش آگاهی بویژه در سطح مدیران ارشد کشور و رفع این دغدغه ها می بایست امکان استفاده مناسب از اینترنت با حداقل استانداردهای جهانی از نظر سرعت و کیفیت در کشور فراهم شود. بویژه با توجه به تاکیدات مکرر مسئولین کشور در خصوص انتقال سرورها و سایتهای اینترنتی به داخل کشور و قطع وابستگی به خارج در این زمینه و تعیین ضرب الاجل برای انجام آن ، علاوه بر کاهش قیمت، توجه جدی به کیفیت پهنای باند از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار می شود، چرا که تاکنون در ایران عمدتاً مصرف کننده اینترنت بوده ایم و در امر تولید محتوا و میزبانی سایتها نقش چندانی نداشته ایم (بطوریکه طبق آمار موجود در حال حاضر تنها 46000 سرور از مجموع سرورهای جهان که بیش از 700 میلیون سرور می باشد یعنی 6 هزارم درصد سرورهای جهان در کشور ما قرار دارد).در صورتیکه قرار باشد خواسته مسئولین مبنی بر انتقال سرورها به ایران عملی شود می بایست امکانات طراز جهانی(World Class) بویژه برق و پهنای باند کافی و مطمئن و با قیمت مناسب و قابل رقابت با خارج در اختیار دیتاسنترها ( که تعداد آنها در حال حاضر در کشور انگشت شمار است) قرار گیرد. در وضعیت موجود و با وجود قطعی های طولانی و اختلالات موجود در اینترانت و پهنای باند اینترنت کشور و قیمت بسیار بالای اینترنت در کشور در مقایسه با قیمتهای جهانی نمی توان به این هدف مهم دست یافت.

مشکل بعدی که معلول موضوع قبلی است، محدودیت غیر منطقی
128Kbps برای پهنای باند خانگی است. طبق استانداردهای جهانی و بر اساس تعریف اتحادیه بین المللی مخابرات( ITU) که در سایت این سازمان قابل مشاهده است، اصولاً پهنای باند بالای 2Mbps جزء پهنای باند پرسرعت (Broad Band) محسوب می شود و اخیراً در برخی از کشورها مانند فنلاند داشتن پهنای باند 1Mbps را قانوناً جزء حقوق قانونی مردم کشورشان اعلام نموده و ارائه پهنای باند کمتر از این میزان به مردم را غیرقانونی اعلام کرده اند.  به عبارت دیگر حداقل پهنای باند مشتریان خانگی طبق قانون در فنلاند ده برابر حداکثر پهنای باند مجاز در کشور ماست.
مشکل بعدی، ضعف جدی زیرساخت مخابراتی در کشور است که بخشی از آن ناشی از عدم وجود لینک های پشتیبان (
Redundant) و بخش دیگر مربوط به مشکلات اینترانت کشور است که علیرغم اینکه بخش عمده توزیع اینترنت در سطح کشور از طریق آن انجام می شود، سرویس اینترانت هنوز دارای (Service Level Agreement) SLA نیست و لذا در صورت قطع یا اختلال در اینترانت کشور که از سوی مخابرات ارائه می شود، شبکه اینترنت کشور نیز مختل شده و علاوه بر اینترنت، ارتباطات غیر اینترنتی مانند شبکه های بانکی، خدمات ATM و POS نیز دچار مشکل  می گردند. به عنوان مثال در سه ماهه آخر سال 88 دو قطعی 30 ساعته و 13 ساعته بر روی شبکه اینترانت تهران مشکلات عدیده ای را برای کاربران اینترنت و شبکه های بانکی و سایر سازمانهای متصل به اینترانت ایجاد نمود.


جنابعالی چه راه حل و پیشنهادی برای رفع این معضل دارید؟


دكتر قاسم زاده: برای حل مشکل اینترنت، پیشنهاد اول خروج تامین و توزیع پهنای باند از انحصار دولت است که با تاکیدات مدیران ارشد کشور در خصوص پیاده سازی اصل 44 قانون اساسی زمینه قانونی و فرهنگی آن هم اکنون فراهم گردیده است. در حال حاضر انحصار خرید اینترنت از خارج کشور در اختیار شرکت زیرساخت قرار داشته و شرکت های ISPو ISDP و دیتاسنترها هیچ گونه کنترلی برروی کیفیت اینترنت دریافتی ندارند و در مورد اینترانت که عمده بستر انتقال اینترنت به سمت مشتریان را  تشکیل می دهد نیز در حال حاضر انحصار بازار در اختیار شرکت مخابرات قرار دارد در حالیکه برای این سرویس ، حداقل سطح کیفیت (SLA) تعریف شده ای وجود نداشته و به مشتریان ارائه نمی شود و لذا هر سرویس با هر کیفیتی را مشتریان باید بپذیرند و حق اعتراضی نداشته و جریمه ای هم دریافت نمی کنند. خروج اینترنت و اینترانت از انحصار شرکتهای زیرساخت و مخابرات و ایجاد رقابت در عرضه این خدمات، می تواند  زمینه بهبود کیفیت ، کاهش قیمت و ارتقاء ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان را فراهم آورد. تجربه خروج موبایل از انحصار و تاثیرات آن بر کاهش قیمت و بهبود کیفیت آن در چند سال گذشته در کشورمان موید این مطلب است.

پیشنهاد دیگر، لزوم ترویج فرهنگ استفاده از اینترنت و ارتقاء آگاهی و فرهنگ در سطح عمومی و بویژه در میان مدیران ارشد و تصمیم گیران اصلی کشور نسبت به مزایای منحصر به فرد اینترنت و تاثیرات شگرف آن به آن بر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و رفع و یا حداقل کاهش نگرانی و دغدغه های ایشان نسبت به معایب اینترنت است. بنظر من دانشگاهها،  بویژه دانشگاه صنعتی شریف که همواره نقش پیشتازی در توسعه کشور داشته اند می بایست در این عرصه مهم به رسالت اصلی خود در جهت توسعه فرهنگ و دانش عمومی در مورد مزایای کاربرد اینترنت به ویژه در کشورهای توسعه نیافته و کاهش دغدغه ها و نگرانی های موجود عمل نمایند.


 


در این زمینه از آرشیو ایستنا :
- دیتاسنتر افرانت بعنوان اولین دیتاسنتر در خاورمیانه گواهینامه استاندارد امنیت ISMS گرفت
- - برای اولین بار در كشور دیتاسنتر افرانت گواهینامه استاندارد امنیت اطلاعات را دریافت کرد
- ویدئوی تور آشنایی با افرانت
- تور مجازی واحدهای مختلف افرانت
- گزارش ویدئویی اختصاصی ایستنا از اخذ گواهینامه ISMS توسط دیتاسنتر افرانت
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی