عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
آيين نامه ها و فراخوانها
دوشنبه، 21 دیماه 1383

11:16 AM

January 10, 2005


قانون حمایت از سازندگان پایگاه‌‏های داده

جمعه، 24 مهر، 1383دبیرخانه شورای عالی انفورماتیك به منظور رفع اثر مخرب این كه به صورت نقض گسترده حقوق سازندگان داخلی و خارج فعالیت انجام می‌‏شود, لایحه قانون حمایت از سازندگان پایگاه‌‏های داده را تدوین و در مرحله اجرا قرار داد


Photo Google


ایلنا- لایحه قانون حمایت از سازندگان پایگاه‌‏های داده, برای تامین نیازهای قانونی تدوین شد, تا مكملی برای قانون حق تالیف نرم‌‏افزاری باشد. 
سیستم‌‏های جدید اطلاع‌‏رسانی دارای طبیعتی دوگانه هستند, از یك سو برای آنها منابع اقتصادی زیادی صرف می‌‏شود و از طرف دیگر كپی‌‏برداری از آنها بسیار سهل و آسان است, به طوری كه امكان دارد زحمات چندین ساله یك شركت در كمتر از یك دقیقه به سرقت رود.
اهمیت اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی این سیستم‌‏ها به حدی است كه اگر آنها را از كل سیستم‌‏های كامپیوتری منتزع كنیم , بسیاری از فعالیت‌‏های قابل توجه فضای سیبرنتیك را معطل خواهد كرد.
شایان ذكر است, این اطلاعات عمدتاً از طریق لوح‌‏های فشرده و سیستم‌‏های درون‌‏خط (ON-LINE) و یا (OFF-LINE) و یا خدمات ویدئو و ادیوتكس در دست عموم قرار می‌‏گیرد و امروزه بخش مهمی از ساز و كار هر جامعه پیشرفته است. 
در ایران نیز سال‌‏هاست به طور جسته و گریخته از این توانایی استفاده می‌‏شود ؛ اما به دلیل فقدان یك سیستم حقوقی حمایت‌‏كننده ضمانتی برای تامین حقوق سازندگان این پایگاه و بالبطع انگیزه و زمینه‌‏ای برای شكوفا شدن استعدادهای بالقوه در ایران وجود ندارد و هم‌‏چنین در درازمدت به گسترش فن‌‏آوری و ورود نوآوری‌‏های جدید جهانی ضرر هنگفتی وارد می‌‏كند.
گفتنی است, دبیرخانه شورای عالی انفورماتیك به منظور رفع اثر مخرب این كه به صورت نقض گسترده حقوق سازندگان داخلی و خارج فعالیت انجام می‌‏شود, لایحه قانون حمایت از سازندگان پایگاه‌‏های داده را تدوین و در مرحله اجرا قرار داد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی