عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
پنجشنبه، 24 دیماه 1383

11:38 AM

January 13, 2005


روزنامه نگارى اینترنتى ،بیم ها و امیدها

نویسنده: سیداحمد لواسانى


   روزنامه نگارى اینترنتى ،بیم ها و امیدها


2 اردیبهشت 1383 -

روزنامه ایران - مقدمه: سایت ojr.org گزارش مى دهد كه در تحقیق گسترده و جامعى كه در شروع هزاره جدید در مورد وضعیت روزنامه نگارى در آمریكا انجام شده است مشخص شده كه یكى از نقطه هاى روشن این حرفه حضور در اینترنت واستفاده از آن است. ولى این مطالعه نشان مى دهد كه آینده این رشته در اینترنت تهدیدهایى نیز دارد: سود كم، وابستگى به محتویاتى كه در رسانه هاى دیگر تولید مى شود و عدم مشخص شدن این نكته كه بالاخره خوانندگان نیز باید به تولید محتوا كمك كنند یا نه.
این گزارش پانصد صفحه اى كه توسط دانشكده روزنامه نگار ى دانشگاه كلمبیا تهیه شده است از بررسى محتویات مقالات، مخاطبین، صاحبان، وضعیت اقتصادى و میزان سرمایه گذارى در هشت رسانه خبرى روزنامه ها ، مجلات، اینترنت، رادیو، شبكه هاى تلویزیونى ملى، شبكه هاى تلویزیونى كابلى و شبكه هاى تلویزیونى محلى به دست آمده است.این گزارش به خوبى مى تواند نمایى از وضعیت روزنامه نگارى نوین در آمریكا را به تصویر بكشد.
مدیر این پروژه عقیده دارد كه این گزارش نشان مى دهد در جایى كه ما در سال ۲۰۰۴ در آن ایستاده ایم، روزنامه نگارى در حال گذار از یك دوره مهم تاریخى است، دوره اى كه احتمالاً به اندازه اختراع تلگراف یا تلفن مهم خواهد بود.
این مطالعه نمایى نگران كننده از كاهش میزان جذب مخاطبین توسط تمام رسانه ها به جز رادیو و اینترنت نشان مى دهد. در این میان اینترنت بیشترین موفقیت را در جذب جوانان به اخبار دارد. این در حالى است كه رسانه هاى قدیمى تر حتى قبل از ظهور اینترنت نیز در جذب این عده از مخاطبین مشكل داشته اند.
بر این اساس این نكته كه رسانه ها چه میزان مى بایست روى ارائه مطالب اینترنتى خود سرمایه گذارى كنند بسته به فرهنگ، افق و جرأت مدیران آن رسانه دارد.
آیا اینترنت تهدیدى براى دیگر رسانه ها است؟

متن کامل مقاله را در سایت روزنامه ایران بخوانید
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی