عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 24 بهمنماه 1383

03:58 PM

February 12, 2005


سیستم عاملی به اندازه یک دیسکت

نوشته: امین ناصری كریمی

اشاره :
به گفته‌ی سازندگان اولیه‌ی این سیستم عامل، Menuet هیچ گونه ریشه و اساسی از استاندارد Unix یا Posix ندارد، بلکه براساس یک سیستم عامل مخصوص پایه گذاری شده است.تا کنون سیستم عامل‌های مختلفی ارایه شده، اما بی‌شک یکی از کم حجم ترین آنها MenuetOS است که با توجه به گرافیک بالا از حجمی به اندازه یک دیسکت برخوردار است. MenuetOS سیستم عاملی است که کاملا با زبان اسمبلی 32 بیتی نوشته شده است. این سیستم به صورت Open Source (کد باز) بوده و سورس  آن در وب سایت آن در دسترس همگان قرار داده شده تا همه بتوانند در توسعه آن همکاری کنند. این کار موجب شده تا افراد زیادی از هر کجای دنیا در توسعه آن شرکت کنند و توسعه آن سریع تر صورت گیرد.
به گفته‌ی سازندگان اولیه‌ی این سیستم عامل، Menuet هیچ گونه ریشه و اساسی از استاندارد Unix  یا Posix ندارد، بلکه براساس یک سیستم عامل مخصوص پایه گذاری شده است.
هدف از طراحی این سیستم عامل حذف لایه‌های اضافی بین بخشهای مختلف از یک OS که موجب پیچیده شدن برنامه نویسی و بوجود آمدن باگها می شود، ذکر شده است .
از دیگر ویژگی های جالب این سیستم، این است که رابط گرافیکی کاربر (GUI) به سادگی با زبان اسمبلی ارتباط برقرار کرده و برنامه نویسی در این محیط را آسان می‌سازد.


از جمله ویژگی های بارز این سیستم عامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


- قابلیت چند وظیفه ای (Multitasking) ، Multithreading ، Ring-3 protection
- رابط گرافیکی با حداکثر رزولوشن 1024x 1280    و 16 میلیون رنگ
- IDE: ادیتور و ماکرو اسمبلر برای ساختن کرنل و برنامه های کاربردی
- TCP/IP Stack با قابلیت Loopback ،راه اندازهای (Deriver) PPP  و Ethernet
- ابزارهای شبکه شامل سرورهای FTP  ، HTTP ، Mp3 ، SMTP
-کلاینتهای IRC ، HTTP ، NNTP  و TFTP 
- فرم ها با قابلیت پذیرش Skin   جدید
- قرار گرفتن بدون هیچ گونه فشرده سازی در یک فلاپی


همه موارد فوق مربوط به سیستم عاملی است که حجمی به اندازه یک دیسکت دارد که با توجه به حجم پایین می توان گفت که بی نظیر است.
در انتها نحوه نصب آن را به اختصار بیان می کنیم:


قبل از همه چیز شما می بایست این نرم افزار را از بخش دانلود سایت، دانلود كنید و سپس آن را Extract كرده و setup.exe  را اجرا كنید این برنامه برای نصب نیاز به یك دیسكت خالی دارد. یك دیسكت Format  شده در درایو A   قرار دهید و Y  را تایپ كنید، صبر كنید تا برنامه فایلهای مورد نیاز خود را بر روی دیسكت كپی كند.
پس از اینكه فایلها كپی شد حال می بایستی setup.exe  را در درایو C  قرار دهید.
حال كامپیوتر خود را با دیسكتی كه ساختید بوت كنید در قسمت اول یكی از گزینه ها كه بستگی به كارت گرافیك و مانیتور شما دارد را انتخاب كنید( 2 یا 3 مناسبند).بعد از این مرحله، گزینه 1 را انتخاب كنید، در مرحله بعد بازهم گزینه 1 را انتخاب كنید. مرحله بعد نوع اتصال Mouse  شما راسوال می كند كه معمولا  گزینه 1 مناسب می باشد چون بیشتر Mouse  ها از این نوع هستند.
مرحله آخر بسیار مهم است، توجه داشته باشید كه حتما setup.exe را در درایو C   قرار داده باشید، در این مرحله گزینه 2 را انتخاب كنید.
حال این سیستم عامل به شما اعلام می كند كه برای ادامه كلید Esc  را بزنید، این كار را انجام دهید و وارد این سیستم عامل شوید و از آن لذت ببرید.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی