عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
دوشنبه، 3 اسفندماه 1383

05:40 PM

February 21, 2005


TCP/IP عرضه کننده‌ی توانایی‌های روبه رشد شبکه‌ای

نویسنده : نیک لانگلی
مترجم : نازنین كی‌نژاد
ناشر : همكاران سیستم


 


TCP/IP چیست؟               


TCP/IP استاندارد شبکه­ی جهانی برای اینترنت است و از همان ابتدا به جای استفاده از وسایل مخصوص، برای ایجاد و تنظیم ارتباط بین شبکه­ای به کار می­رفت.


 در اوایل دهه­ی 70 تیم طراح TCP/IP اهداف خود را به این شکل مشخص کرد: "ارتباطات بین شبکه­ای شامل دو بخش اصلی می­شود: انتقال سریع پیام و کنترل همه­جانبه­ی مکالمات."


TCP/IP نام خود را از دو تفاهم­نامه­ی بااهمیت (تفاهم­نامه­ی کنترل انتقال Transmission Control Protocol و تفاهم­نامه­ی اینترنت  Internet Protocol) وام گرفته­است. TCP/IP در واقع مجموعه­ای از تفاهم­نامه­های مختلف مانند HTTP و FTP است که در حوزه­های دیگر دارای اهمیت هستند. TCP/IP برای مصرف­کنندگان واقعی مناسب و بی­دردسر است.


 


آغاز TCP/IP


TCP/IP به پروژه­ی وزارت دفاع آمریکا (برای اطمینان از تداوم ارتباطات نظامی پس از حمله­ی هسته­ای) مربوط می­شود.


وزارت دفاع آمریکا از دانشگاه استانفورد و مسوولان تفاهم­نامه برای گسترش این طرح حمایت خود را اعلام کردند. به این ترتیب TCP/IP قبل از ورود به بازار عمومی با یونیکس BSD ، به یک استاندارد نظامی تبدیل شد.


TCP/IP برای اهداف آموزشی با نسخه­ی 4 (این نسخه هنوز هم متداول است) به بازار آمد. برای کسب اطلاعات بیش­تر می­توانید به این آدرس مراجعه کنید:


www.cs.utexas.edu/users/chris/think/Early_Days_Of_TCP/Introduction


 


موارد استفاده­ی TCP/IP


IP به لایه­ی 3 مدل شبکه­ای OSI (که به تحویل، تجزیه و دوباره سوارکردن قطعات می­پردازد) مربوط است. TCP (در لایه­ی چهارم، لایه­ انتقال) ارتباطات بین دستگاه­ها را بررسی می­کند.


هر دستگاه کاربرد خاصی دارد و به دلیل آن­که TCP/IP در سطوح متوسط به بالای مدل OSI مورد استفاده قرار می­گیرد، ویژگی­های شبکه­ی زیربنایی اهمیت چندانی ندارد.


خدمات  TCP/IPاز یك مدل مشتری- سرور استفاده می­کنند که در این مدل میزبان، داده­ها و اطلاعات را در ازای تقاضای مشتریان، مانند مرورگرهای وب فراهم می­کند.


 


ویژگی­های بارز TCP/IP


TCP/IP از استانداردهای نامحدود و غیر اختصاصی استفاده می­کند و می­تواند هر نوع فناوری شبکه­ای، عمومی یا خصوصی، LAN( local area networkWAN( Wide area net work) یا بدون سیم ارتباط برقرار کند. با وجود پیش‌رفت­های روزافزون فناوری ارتباطات اینترنتی کنونی به طور كامل به الگوهای سال 1970 شباهت دارند.


 


چگونه می­توانیم کار با TCP/IP را یاد بگیریم.


فقط یک روز برای آموختن دستورالعمل­ها وقت لازم است و می­توانید در کم­تر از 3 روز آموزش­های عملی مربوط را تکمیل کنید.


 


موارد استفاده­ی TCP/IP


در انتقال داده­ها و شبکه­های صوتی


 


TCP/IP در چه سیستمی اجرا می­شود؟


به طور تقریبی در تمام شبکه­های گسترده، بدون سیم و محلی (بدون توجه به تامین­کننده)


 


عده­ی کمی از مردم می­دانند:


TCP/IP به دلیل ویژگی­های یاد شده پدیده­ای بدون مرز نام گرفته­ است. مسیر طی شده توسط هر پیام با مسیر پیام­های دیگر فرستاده شده از دو دستگاه مشابه ارتباطی ندارد.


 


چه تحولاتی در این زمینه در جریان است؟


نسخه­ی شماره­ی 6 IP تحت عنوان آینده­ی اینترنت به بازار معرفی شده است.


 


قیمت TCP/IP


حقوق افراد با مهارت­های TCP/IP به دلیل تنوع حوزه­ی فعالیت، بسیار متفاوت است و انتظار می­رود در آینده­ای نزدیک این میزان به بیش­ترین حد در محدوده­ی شغل­های مشابه برسد.


 


آموزش


آموزش­های مورد نظر را می­توانید از تامین­کنندگان تجهیزات شبکه و آموزشگاه­های مستقل فرابگیرید. دوره‌های آموزشی وب در این زمینه، قدیمی اما قابل استفاده هستند. می­توانید به این آدرس­ها مراجعه کنید:


  www.tcpipguide.com


www.w3schools.com/tcpip/default.asp
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی