عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
دوشنبه، 10 اسفندماه 1383

12:51 PM

February 28, 2005


برای بالا بردن ارزش فعالیت‌های IT باید مانند یک مدیر اجرایی بیندیشید

نویسنده : دیوید تیلر (www.ComputerWeekly.com)
مترجم : نازنین كی‌نژاد
ناشر : همكاران سیستم


دیوید تیلر، نویسنده­ی کتاب پرفروش مدیریت "رهبری آشکار"، فرصت­ها و چالش­های مدیران IT را در حوزه­ی فعالیت آن‌ها مطرح کرده­است. او در چهار مقاله مصاحبه­های خود را با بیش از 300 مدیر IT (شامل راهکارهایی سودمند برای موفقیت بخش IT) منتشر کرده­است.


موضوع این مقاله بحث تازه­ای نیست: "پروژه­هایی با هزینه­ای بیش­تر از بودجه‌ی برآوردشده"، "نیاز به ایجاد هماهنگی­های شغلی"، "ارتباط با مشتریان"، "مهارت­ها و قابلیت تغییرپذیری و هماهنگی با تغییرات". البته با صحبت کردن درباره­ی سرعت تغییرات احتمالی کاری از پیش نمی­بریم.  


درباره­ی این مسایل به طور مفصل با بیش­تر مدیران ارشد اجرایی صحبت کرده­ام. باید اقرار کنم که فناوری نوین در حل بسیاری از مشکلات سازمان­ها موثر بوده­ است، با این حال 80 درصد این افراد از صرف هزینه‌های بی­نتیجه ­در این زمینه ناراصی بوده‌اند.


من تا حد زیادی منظور این افراد را درک می­کنم:


·   آیا سیستم مدیریت نوین به راستی برمبنای آگاهی و توزیع ارزش­ها تنظیم شده‌است؟


·   آیا بایگانی و کنترل داده­ها به درستی صورت می­گیرد؟


·   آیا مدیریت ارتباط با مشتری در سازمان­ها نهادینه شده است؟


خبر ارتقای یکی از مدیران اجرایی به عضویت در هیات مدیره به واقع مرا شگفت‌زده کرده ­است.


البته در برخی مواقع هنوز هم جای امیدواری وجود دارد. برای مثال یکی از این مدیران اجرایی در جایی گفته است: "من برای بهبود فعالیت­های شرکت به یک مدیر IT نیاز دارم. زیرا به نقش فناوری مطلوب در بهبود روابط با مشتریان شرکت آگاه هستم. مدیران IT می­توانند با درایت شرکت را در مسیر درست آن هدایت کنند."


افراد با پاسخ به پرسش زیر مسیر حركت خود را مشخص می‌كنند:


آیا هدف شما ساختن آینده‌ای پربار و سودمند است یا این‌كه فقط قصد تكرار گذشته‌ی ناموفق مدیریت را دارید؟ به قول معروف "هر كه باد بكارد، توفان درو خواهدكرد."


مطابق تحقیقاتی كه انجام داده‌ام، یا باید دیدگاه‌های مدیران اجرایی را تغییر دهم یا این‌كه این اندیشه‌ها را با صدای بلند برای خودشان تكرار كنم. ناگزیر روش دوم را انتخاب می‌كنم، به این امید كه هر چه زودتر برای ایجاد تغییرات اقدام كنید.


 


هفت ویژگی مورد نیاز مشاوران IT


رییس هیات مدیره درخواست‌های خود را از  مدیر مالی، بدون توجه به اولویت آن‌ها مطرح می‌كند.


 


زبان ارتباطی


با زبانی روان و صریح صحبت كنید.


 


از خود یك قهرمان بسازید.


در محیط كار انسانی كامل باشید. هیچ‌گاه نقش یك قربانی را بازی نكنید‏، به عبارت دیگر از خود ضعف نشان ندهید. فراموش نكنید افراد در صورتی در كنار شما باقی می‌مانند كه شایستگی اعتماد كردن را داشته باشید.


 


شخصیتی قوی در محیط كار برای خود طراحی كنید.


همه‌ی ما روی كاغذ و در تفكرات خود (به معنای واقعی) افرادی موفق و خوب هستیم، اما شما باید این خصوصیات را به زیردستان خود اثبات كنید. همواره دو مساله را در نظر داشته باشید: "تعداد افرادی كه شما را می‌شناسند و میزان محبوبیت شما نزد این افراد."


 


تاثیر وتشویق


دنیا را از دریچه‌ی دید مشتری ببینید و خواهش می‌كنم هیچ‌گاه من مشتری را "مصرف‌كننده" ننامید. تنها یك صنعت دیگر در دنیاست كه از این عبارت استفاده می‌كند: "قاچاق مواد مخدر."


 


قوه‌ی ادراك


شما باید از همان ابتدا با رفتار خود مسیر اندیشه‌ی افراد را هدایت كنید. قوه‌ی ادراك، پایه و زیربنای تمام فعالیت‌های شماست. بنابراین توصیه می‌كنم بنای كار را بر ایجاد ارتباط مثبت و اعتماد پایه‌گذاری كنید.


 


رهبری


در این مرحله نقش شما آگاه كردن دیگر مدیران است.


 


فعالیت‌های شغلی

به یاد داشته باشید هدف اصلی فعالیت شما قبل از هر چیز موفقیت شغلی است. اهمیت كسب اعتبار در بازار را دریابید. در حرفه‌ی خود همه‌فن‌حریف باشید، خواهید دید كه موفقیت با چه سرعت بی‌پایانی به سوی شما سرازیر می‌شود. با اتكای همه جانبه به فناوری مطمئن باشید در نیمه‌ی راه متوقف خواهید شد.


 


مشكلات IT از نظر مدیران اجرایی


نكات یاد شده كلید مهارت، عملكرد و موفقیت شما هستند. با اجرای آن‌ها قوه‌ی ادراك، تفاهم و ارتباطات تیم شما افزایش می‌یابد. مدیران اجرایی چهار نكته‌ی مثبت و منفی را در حوزه‌ی IT در نظر می‌گیرند. من این نكات را با راه‌كارهای مورد نظر خود بیان می‌كنم.


 


نكات مثبت

·   خود در قلب فعالیت‌های سازمان جای دهید. باور كنید چندان كار سختی در پیش ندارید. از به كار بردن عبارت "شغل" در مورد افراد دیگر خودداری كنید، فراموش نكنید كه شغل و حرفه در وجود شما قرار گرفته است. این جملات نظریه نیستند، با عمل به آن‌ها به نتیجه‌ی مطلوب دست پیدا خواهید كرد. هرگونه رخنه و فاصله‌ای بین شما و شركت ناشی از عملكرد شما و تیم‌تان است. شما باید فرد مورد اطمینان و بهترین دوست هیات مدیره باشید. 


·   به جای افزودن به هزینه‌های شركت، یك مركز سوددهی باشید. تمام فعالیت‌های شما باید پروژه‌های سودمند شغلی باشد. در واقع تیم شما باید بازگشت سرمایه را به شركت خود تضمین كند. پروژه‌های خود را اولویت‌بندی كنید و سوددهی بیش‌تر را سرلوحه‌ی كارهای خود قرار دهید.


·   اكنون شما در مركز توجه قرار دارید و باید به اندازه‌ی كافی برای مشتریان واقعی قابل رویت باشید. به این ترتیب به یكی از اهداف IT جامه‌ی عمل می‌پوشانید. مدیریت سایت شركت خود را به دست گرفته، از بازاریاب‌های خبره‌ی اینترنتی IT استفاده كنید.


·   به جای تمركز بر چیستی فناوری، فغالیت خود را بر چه‌گونگی آن متمركز كنید. از شما می‌خواهم در عین كمك به مشتریان كنونی خود، افراد جدیدی را جذب كنید. راه‌های موفقیت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.


 


نكات منفی


·   سرعت انجام پروژه‌ها باید بیش‌تر از وضعیت كنونی باشد. بیش از پیش انعطاف‌پذیر باشید. باید زمان به اتمام رساندن پروژه‌های خود را بهینه‌سازی كنیم. اكنون دیگر زمان این پرسش” تا كی باید این كار را انجام دهد“ به پایان رسیده است. باید بتوانید زمان انجام برنامه‌های خود را به روز تقلیل دهید( توصیه می‌كنم به ماه و هفته فكر نكنید). به تامین‌كنندگان كدهای خودكار اعتماد كنید.


·   تقاضای بودجه‌ی خود را هرسال افزایش ندهید، مگر آن‌كه دلیل قانع‌كننده‌ای برای این كار داشته باشید. سعی كنید به جای افزایش هزینه‌ها، ارزش افزوده‌ی شركت را ارتقا دهید. هیچ عذر و بهانه‌ای در این مورد پذیرفته نخواهد بود.


·   پاسخ منفی است(!) – اما سوال مربوط به این پاسخ چیست؟ چرا هر بار پاسخ درخواست‌های من منفی است؟ همه چیز امكان دارد، پس با "پاسخ مثبت" آغاز كنید. به دنبال راه‌حل‌های دیگری برای مشكلات موجود باشید. كنترل امور را به دست بگیرید.


·   هرگز دیگران به كم‌سوادی محكوم و آن‌ها را مورد تمسخر قرار ندهید. از لغات قابل فهم برای عموم استفاده كنید. شاید شما از طرح معما لذت می‌برید، اما من و دیگر مدیران اجرایی هیچ جذابیتی در این مساله نمی‌بینیم. به یاد داشته باشید كه به كار بردن كلمات سخت دلیل داشتن هوش زیاد نیست. كلماتی استفاده كنید كه برای والدین شما قابل درك باشد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی