عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
دوشنبه، 17 اسفندماه 1383

10:21 AM

March 07, 2005


حقیقت سرورهای مجازی

نویسنده: Tom Yager
Infoworld
مترجم: نازنین حقیقی


سانفرانسیسكو- مجازی سازی سرور یكی از تكنولوژی‌های نادری است كه آنقدر خوب است كه به نظر واقعی نمی‌آید، اما واقعی است. اولین كاربرد آن، ادغام سخت‌افزار سرور بلااستفاده بر روی تعداد كمتری دستگاه بود. این تكنولوژی، از همان ابتدا به یك راه‌حل چندمنظوره تبدیل گشته كه قابلیت اطمینان بیشتر، مدیریت بهتر و سایر مزایایی را فراهم می‌سازد كه آن را ابزاری تقریبا حیاتی برای مدیران مراكز اطلاعاتی شركت ساخته است. خلاصه كردن دانش مجازی سازی كه سبب فعالیت آن می‌شود، خود مجازی‌سازی است. اگر بخواهیم یك تعریف بسیار ساده شده ارائه دهیم، یك سرور مجازی تنها با استفاده از نرم‌افزار، رفتار و قابلیت‌های یك كامپیوتر مستقل را تقلید می‌كند.


سیستم نامگذاری مجازی‌سازی آسان است. انتهای ناحیه نرم‌افزاری توسط یك نمونه واحد از یك سیستم عامل معمولی اشغال می‌شود كه به طور مستقیم روی سخت‌افزار سرور نصب می‌گردد. در بالای آن، یك لایه، مجازی سازی، هدایت مجدد و شبیه سازی را كنترل می‌كند كه در نتیجه،‌كامپیوتر مجازی را پدید می‌آورد. به تركیب این دو لایه پایین‌تر، میزبان یا host گفته می‌شود. میزبان نحوه عمل كامل یك كامپیوتر شخصی متداول را یكسره تا BIOS RAM خود فراهم می‌كند و می‌تواند هر تعداد كامپیوتر شخصی مستقل كه شما انتخاب می‌كنید را با استفاده از پیكربندی‌های متغییر تعریف شده توسط كاربر سریع اضافه نماید.


تا زمانیكه شما یك سیستم عامل روی یك كامپیوتر شخصی مجازی نصب نكنید، همانند سرورهای فیزیكی بدون استفاده می‌باشد. سیستم‌های عاملی كه شما روی‌ میزبان‌های مجازی خود نصب می‌كنید، مهمان یا guest خوانده می‌شوند. نصب یك سیستم‌عامل مهمان می‌تواند به سادگی راه‌اندازی از CD نصب سیستم‌عامل باشد. این دقیقا شبیه نصب یك سیستم‌عامل روی یك كامپیوتر شخصی است و به طور كلی اگر از خود می‌پرسید چگونه مجازی سازی عمل خواهد كرد، پاسخ این است: "درست مثل یك كامپیوتر شخصی".


در واقع، در یك محیط كاملا ویندوزی، گم كردن مكانتان آسان است: آیا به سیستم‌عامل میزبان ویندوزخود نگاه می‌كنید یا به یكی از چهار سیستم‌عامل مهمان ویندوزی كه اندكی قبل نصب نمودید؟ ممكن است گیچ شوید، اما سیستم‌عامل‌های مهمانتان و برنامه‌های كاربردی آنها هیچ‌گاه اینطور نمی‌شوند. هر سیستم‌عامل مهمان تصور می‌كند كل دستگاه تنها در اختیار او است و به عبارتی همینطور هم می‌باشد.


 


سخت‌افزار مبتنی بر نرم‌افزار


سیستم‌های عامل و برنامه‌های كاربردی كه روی سرورهای مجازی كار می‌كنند بر منابع از قبیل حافظه، هارددرایوها و پورت‌های شبكه كنترل مستقیمی ندارند. در عوض، مدیریت مجازی كه زیر سیستم‌عامل و برنامه‌های كاربردی قرار می‌گیرد، در خواست‌ها برای تعامل با سخت‌افزار را متوقف می‌سازد و آنها را همانگونه كه مناسب می‌بینید، كنترل می‌نماید.


مورد شگفت‌آور واقعی كه این تكنولوژی را به چیزی شبیه معجزه تبدیل می‌كند آن است كه، یك راه‌حل مجازی سازی در سطح جهانی مثل ESX Server شركت VMware می‌تواند یك پیكربندی سخت‌افزاری یكپارچه بسازد كه شباهت اندكی به سخت‌افزار زیربنایی دارد. برای مثال، میزبان ممكن است فرایند راه‌اندازی اولیه یك كنترلر SCSI را جز به جز شبیه سازی كند و سیستم‌عامل مهمان را متقاعد سازد كه این راه ‌اندازی حتی زمانیكه هیچ كنترلر SCSI فیزیكی وجود  نداشته باشد، در حال انجام است. این روش می‌تواند درایوهای IDE را نیز شبیه درایوهای SCSI نماید، یك آداپتور اترنت را به چندین آداپتور تبدیل نماید و گیت‌وی‌هایی بین سیستم‌های عامل قدیمی‌تر و سخت‌افزار مدرن بدون پشتیبانی همچون آداپتورهای Fiber Channel ایجاد كند. شما سرورهای خودتان را می‌سازید كه دقیقا متناسب با نیازهای برنامه‌های كاربردی‌تان است، اما از یك ماوس به جای یك پیچ‌گوشتی استفاده می‌كنید.


نصب سیستم‌عامل و نرم‌افزار روی یك سرور فیزیكی كامپیوتر شخصی هر بار كه به آن نیازدارید می‌تواند خسته كننده باشد. خوشبختانه، در مورد مجازی‌سازی مجبور به انجام این كار نیستید. پس از اینكه یك پیكربندی سخت‌افزار مجازی را دقیقا مطابق خواسته‌تان تنظیم نمودید، می‌توانید image دیسك‌ آن سرور را در یك فایل ذخیره سازید و از آن بعنوان الگویی برای سایر سیستمهای مهمان استفاده نمایید. در عمل، این مایه خوشحالی است شما می‌توانید یك سرور مجازی را از طریق كپی كردن image پشتیبانی نمایید. می توانید از راه كپی كردن فایل image، یك سرور جدید بسازید- كپی كردن ویندوز نیازمند فعال‌سازی مجدد و یك مجوز مناسب است- یا یك سرور موجود را به سخت‌افزار فیزیكی متفاوتی انتقال دهید.


سرورهای مجازی تمام مزایا و معایب سرورهای عادی را دارند. آنها دوباره راه‌اندازی می‌شوند، خاموش می‌شوند، موقتا متوقف می‌گردند (suspend)، پاسخ نمی‌دهند (not responding error) و حتی خراب می‌شوند. اگر یك سیستم‌عامل مهمان یا یك درایور دستگاه كه از آن استفاده می‌كند پر اشكال باشد، كامپیوتر شخصی مجازی از كار می‌افتد. اما نه كامپیوتر فیزیكی ونكته همین جاست.


اگر سیستم‌عامل شما خراب شود یا یك برنامه كاربردی متوقف گردد، یا حتی اگر شما یك برنامه اصلاحی نرم‌افزار نصب كنید كه نیازمند راه‌اندازی مجدد باشد، هیچ اتفاقی برای سخت‌افزار نمی‌افتد. فعالیت یك دستگاه مجازی می‌تواند به مفهوم كاملا مجازی یا به روشی كه به واقعیت نزدیك‌تر است به دستگاه دیگری منتقل گردد. حتی اگر دستگاه‌های سخت‌افزاری مشخصی بدرستی كار نكنند، تا وقتی كه هدف انتقال عملیات با استفاده از یك آداپتور شبكه ثانویه و یك مسیر جایگزین جهت ذخیره‌سازی می‌باشد، انتقال عملیات دقیقا به عمان صورتی عمل خواهد نمود كه اگر كامپیوترهای شخصی مجازی، كامپیوترهای فیزیكی بودند عمل می‌كردند.


در بسیاری موارد، سیستم مدیریت شركت بر یك انتقال عملیات مجازی چنان نظارت خواهد كرد و واكنش نشان خواهد داد كه انگار چیزی واقعی است. راه‌حل‌هایی از قبیل HP OpenView سرورهای مجازی را همچون سرورهای فیزیكی می‌بینند و با آنها به همان صورت رابطه خواهند داشت. پیكربندی‌های گزارش شده سرورها پس از اینكه مجازی می‌شوند تغییر خواهند یافت،  اما بسیار متحمل است كه مدیریت روزمره شركت، تغییر اندكی را تجربه نماید.


بعلاوه، اغلب سیستم‌های مجازی‌سازی نرم‌افزار مدیریت ویژه راه‌حل را همراه دارند، كه به یك مدیر امكان می‌دهد در یك كنسول مركزی بنشیند و تمام سرورهای مجازی در یك شركت را كنترل نماید. این نكته‌ای جالب است كه یك كارت اترنت مجازی رابدون حتی تماس با سخت‌افزار می‌توان تعویض نمود.


یك كنسول مدیریت راه‌حل مجازی سازی به شما میزان كنترلی روی كامپیوترهای شخصی مجازی‌تان می‌دهد كه از آنچه مدیران می‌توانند با ابزارهای معمول انجام دهند فراتر است. شما می‌توانید از یك مكان مركزی كامپیوترهای شخصی مجازی را طبق نیاز راه‌اندازی و خاموش كنید. همچنین این امكان وجود دارد كه آنها را چند لحظه‌ای متوقف كنید، كه بدون ایجاد خسارت آنها را در وضعیت كنونی‌شان ثابت نگه می‌دارد، یا آنها را برای مدت طولانی متوقف می‌سازد و از طریق ذخیره وضعیت آنها در یك فایل روی دیسك آنها را در یك توقف طولانی قرار می‌دهد. شما می‌توانید از راه رونویسی فایل دیسك طی یك دوره ترمینال كامپیوترهای شخصی را از یك وضعیت پشتیبانی شده مجدد راه‌اندازی كنید و تغییراتی كه مهمان را غیر فعال نموده‌اند از میان بردارید.


برای مثال، اگر پیكربندی ذخیره‌سازی فیزیكی شما از تسهیم دیسك پشتیبانی نماید- بررسی‌های خود ما با یك سوئیچ ذخیره سازی SAN شركت Emulex و یك آرایه دیسك Xserver RAID شركت Apple Computer صورت گرفت- گزینه VMotion محصول شركت VMware به شما امكان می‌دهد یك مهمان در حال اجرا را در چند لحظه‌ای متوقف سازید و آنرا مجدد روی یك سرور فیزیكی دیگر راه‌اندازی نمایید. ظرف چند ثانیه، شما می‌توانید تمام مهمانان در حال كار و برنامه‌های كاربردی‌شان را از یك سرور به سرور دیگر بفرستید تا دستگاهی را جهت تعمیر باز كنید. یا شما می‌توانید از VMotion جهت امتیازات آماده سازی مجدد استفاده نمایید. یك كامپیوتر شخصی مجازی كه در حال متوقف ساختن آن بخش شبكه است كه اشغال می‌نماید می‌توند به مكانی با ترافیك كمتر منتقل شود.


در محیط‌هایی با تلفیقی از سیستم‌های عامل- وضعیتی عادی كه حتی ادغام ساده را به یك امر نامنظم تبدیل می‌نماید-یك راه‌حل میزبانی از هر سیستم‌‌عامل  در VM خودش است. برای مثال شما می‌توانید روی یك سرور PC كه در حال اجرای یكی از راه‌حل‌های مجازی سازی VMware است، هر تركیبی از Windows 2003 Server، ویندوز 2000 و Windows NT 4.0، صورت‌های مختلفی از لینوكس و Free BSD را اجرا نمایید.


شما حتی می‌توانید از VM ها جهت میزبانی نسخه‌های مختلفی از یك سیستم‌‌عامل استفاده كنید. مجازی سازی تنها راه اجرای برنامه‌های كاربردی طراحی شده برای Red Hat 7.2 و SuSE 9.0 بطور همزمان روی یك سرور واحد است.


 


بی‌نقص از هر نظر


مجازی سازی كاری چشمگیر است، اما چاره تمام مشكلات نیست. شما هیچگاه نمی‌توانید یك كامپیوتر شخصی مجازی بسازید كه از نظر عملكرد بر سیستم فیزیكی زیرین برتری داشته باشد. شما نیازهای سیستم برنامه‌های كاربردی‌تان را از طریق انتقال آنها به محیطی مجازی تا حد بسیاری در خواهید یافت. احتمالا آنها یا بدلیل اینكه فضای كمی از سرور اصلی را مورد استفاده قرار دادند- این حالت معمول است- و یا اینكه چقدر جاگیر هستند شما را شگفت زده خواهند نمود. در صورت لزوم، شما می‌توانید آنهایی كه مناسب نیستند را حذف كنید.


ودر حالیكه یكی از مزایای عمده مجازی امنیت است- دسترسی غیرمجاز به سیستمی كه وجود ندارد نمی‌توان كاری از پیش برد- یك كامپیوتر شخصی مجازی شده هنوز می‌تواند به خطر بیفتد. خوشبختانه، راه چاره، رونویسی كپی‌دیسك كامپیوتر شخصی مجازی با یكی است كه معلوم است سالم می‌باشد، اما مدیریت سرورهای مجازی هنوز نیازمند هوشیاری است.


در نهایت، ادغام سخت‌افزار تنها یك دلیل انتخاب مجازی سازی سرور است و جاذبه زیادی دارد. با این همه بسته به نیازهای منحصر به فرد هر بخش، مدیران IT مطمئن هستند راه‌های بیشماری پیدا می‌كنند كه مجازی سازی می‌تواند به نفع شركت شما باشد. باوركردنی نیست؟ شاید. اما آنقدر خوب است كه نمی‌توان آنرا از دست داد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی