عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 31 اردیبهشتماه 1384

12:22 AM

May 21, 2005


نسل جدید SCSI

نویسنده: Galen Gruman
InfoWorld
مترجم: امین ایزدپناه


استاندارد ذخیره‌سازی قدیمیSCSI در شرف متحول شدن است. دو نوآوری فنی كه به صورت مجزا در سال جاری صورت گرفتند، انواع درایوهای دیسكی مورد استفاده از سوی سازمان‌ها در سیستم‌های ذخیره‌سازی‌شان را تغییر خواهند داد.


یك دگرگونی كه سال‌های متعدد در تولید رخ داده است حركت به سوی یك رابط جدید بوده – SAS (SCSI متصل‌شده به صورت سریال) – كه اتصالات سریع‌تر، انعطاف‌پذیرتر و قابل اعتمادتری را برای درایوها فراهم ‌آورد. مشخصه جدید همچنین امكان پشتیبانی ابزارهای SAS و درایوهای ارزان‌تر SATA را فراهم می‌سازد.


همزمان، با كوچك شدن رابط SAS، درایوهای 2.5 اینچ رده سازمانی جایگزین مدل‌های 3.5 اینچ خواهند شد. در بلندمدت این بدان معنی خواهد بود كه دیتاسنترها فضای ذخیره‌سازی بیشتری را بدون اشغال نمودن محیط ساختمان در اختیار خواهند داشت. درایوهای كوچك‌تر همچنین مصرف انرژی را كاهش خواهند داد، سرعت دسترسی به داده‌ها را افزایش خواهند داد، و ظرفیت كلی آرایه‌های درایو را خواهند افزود.


در ابتدا این تغییرات نامحسوس خواهند بود، با سرورهای جدید كه در اواسط سال جاری وارد عرصه می‌شوند و به جای SCSI های موازی سنتی دارای درایوهای داخلی SAS هستند. همچنان كه به پایان سال نزدیك می‌شویم آرایه‌های درایو بیشتری استفاده از درایوهای SAS را آغاز خواهند نمود. John Monroe، یك تحلیلگر در Gartner، خاطرنشان می‌كند: "SAS اكنون از سوی OEMهای عمده مورد تایید قرار می‌گیرد." تا سا‌ل‌های 2008 تا 2010 (پیش‌بینی‌ها متفاوت است)، همه درایوهای SCSI از نوع درایوهای SAS خواهند بود.


Greg Hartzog، رییس زیرساخت ذخیره‌سازی در Optimus Solutions، می‌گوید: "چیزی كه IT شاهد آن خواهد بود تداوم گرایش به ظرفیت و كارآیی بهتر با قیمت كمتر است."


 اگر چه تكنولوژی SCSI پشت پرده در حال تحول است، اما سازمان‌ها نباید نگرانی‌ای در مورد تطبیق زیرساخت ذخیره‌سازی خود به منظور مدیریت تغییر داشته باشند. زیرا درایوها از همان مجموعه فرمان درایوهای قبلی SCSI استفاده می‌نمایند، در واقع هیچ نیازی به اعمال تغییر در معماری ذخیره‌سازی سازمان وجود ندارد، چرا كه مجموعه فرمان SCSI و رابط‌های خارجی بدون تغییر باقی می‌مانند. همچنین، Jay Krone، مدیر بازاریابی محصول Clariion در EMC، خاطر نشان می‌كند كه اسمبلی‌های هد درایوها یعنی بخش‌هایی كه اعمال ذخیره و خواندن داده‌ها را انجام می‌دهند بدون تغییر می‌مانند.


Franco Castaldini، مدیر محصول ذخیره‌سازی سازمانی در Seagate Technologies، می‌افزاید: "كاری وجود ندارد كه IT انجام دهد. آنها نیازی به ایجاد تغییر در middleware یا مدیریت ذخیره‌سازی خود ندارند."


درایوهای قدیمی‌تر SCSI موازی با SAS سازگار نیستند، از این رو سازمان‌ها بایستی هر دو نوع دستگاه SCSI را در DAS و SANهای خود داشته باشند تا هنگامی كه دستگاه‌های قدیمی‌تر طی سال‌های آینده از رده خارج گردند. اما این فقط به معنی نگهداری دو نوع دستگاه در وضعیتی است كه اشكال پیش می‌آید و شاید هم در وضعیت بازآرایی آرایه‌ها به منظور به حداقل رساندن تعداد كابینت‌ها (هر نوع در یك مكان)، این نظر Krone است.


 


یك رابط كوچك‌تر و انعطا‌ف‌پذیرتر


حركت به سوی SAS اتصال میان یك درایو و مقصد (چه كانكتور درایو موجود بر روی مادربورد یك سرور و چه آداپتور گذرگاه میزبان درون یك كابینت آرایه درایو) را به شكل قابل ملاحظه‌ای متحول می‌سازد. اتصال جدید تقریبا مشابه كانكتور SATA كه در حال حاضر برای ما آشناست می‌باشد، و این شباهت هدفدار است. كنترلرهای SAS هم با درایو‌های SAS و هم با درایو‌های SATA كار می‌كنند زیرا كابل‌ها در هر دو از لحاظ فیزیكی و الكتریكی یكسان هستند. این امر به فروشندگان امكان استفاده از منابع تغذیه‌، كیس‌ها و صفحات یكسان را در تمامی محصولاتشان می‌دهد، كه كاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه كاهش قیمت‌ها برای سازمان‌ها را در پی خواهد داشت، این گفته Hartzog است.


Craig Butler، مدیر بازاریابی محصول ذخیره‌سازی دیسك در IBM، می‌گوید: "ما درایوهای SAS با حجم‌های بسیار بالا خواهیم داشت چرا كه آنها هم در سرورها و هم در آرایه‌ها به كار برده خواهند شد، از این رو ارزان‌تر خواهند بود."


علاوه بر كاهش هزینه‌های تولید كه استانداردسازی محفظه‌ها این امر را در پی خواهد داشت، پشتیبانی دوگانه درایوهای SAS و SATA توسط رابط SAS به این معنی است كه سازمان‌ها می‌توانند هر دو نوع درایو را در یك محفظه (enclosure) تركیب نمایند. این امر می‌تواند به یكپارچه كردن ذخیره‌سازی در یك ساختار فیزیكی كمك نماید در عین حالی كه تفكیك كاركردی میان این درایوها پشتیبانی می‌گردد: استفاده از SAS برای برنامه‌های كاربردی دارای تعامل بالا و كارآیی بالا، و SATA برای برنامه‌های كاربردی با عمل خواندن طولانی و كارآیی پایین از قبیل رسانه پیوسته (streaming) و آرشیوسازی.


اما Harry Mason، رییس SCSI Trade Association و مدیر بازاریابی صنعتی درLSI Logic، خاطرنشان می‌كند كه اگر محفظه‌های درایو مخصوص آن طراحی نشده باشد آمیختن دو درایو با یكدیگر می‌تواند مشكلاتی را ایجاد نماید. به دلیل سرعت چرخش متفاوت دیسك در آنها، درایوهای SAS و SATA به میزان متفاوت لرزش ایجاد می‌كنند، كه این موضوع باعث آسیب رسیدن به كابینت می‌گردد. مدیران ذخیره‌سازی كه خواهان تركیب دو نوع درایو در یك كابینت هستند، اگر نمی‌خواهند دستگاه تكان بخورد بایستی اطمینان حاصل كنند كه فروشنده محفظه كابینت را برای مهار چنین لرزش‌هایی طراحی نموده است.


به علاوه، برخی رابط‌ها كاربرد دوگانه خواهند داشت، در حالی كه سایرین این گونه نخواهند بود. برای جلوگیری از وقوع رخدادی همچون اتصال یك درایو SAS به یك كانكتور مخصوص SATA از سوی یك شخص، كابل‌های SATA دارای زائده‌ی پلاستیكی هستند كه آنها را در برابر وارد شدن به هر چیزی به جز یك كانكتور SAS محافظت می‌نماید. كابل‌های SATA هم در كانكتورهای SATA و هم در كانكتورهای SAS جای می‌گیرند.


بنا بر گفته Butler از شركت IBM، پشتیبانی رابط SAS برای درایوهای SATA و SAS "كار ذخیره‌سازی رده‌بندی شده را تسهیل می‌بخشد". او در حالی كه استفاده از ذخیره‌سازی رده‌بندی شده را توصیه می‌نماید می‌گوید، یك رابط مشترك بدان معنی است كه سازمان‌ها می‌توانند به سادگی برخی درایوها را برای انجام پشتیبان‌گیری و آرشیوسازی توسط درایوهای SATA و بقیه را برای دسترسی تراكنشی توسط درایوهای SAS پیكربندی نمایند، همگی با رك‌ها و كابینت‌های یك آرایه. رابط مشترك همچنین امكان عرضه‌ی محصولات پرمنفعت را به شكلی ارزان‌تر برای فروشندگان فراهم می‌آورد.


یك از مزایای نامحسوس‌تر SAS این است كه SCSI از قالب یك تكنولوژی موازی به سوی یك قالب سریال پیش می‌رود. رابط‌های فعلی SCSI استفاده از حداكثر 15 درایو را برای هر كابل مجاز می‌شمارند، اما كابل‌ها دارای پهنای‌باند لازم جهت پشتیبانی همزمان این همه درایو در محیط‌های واقعی نیستند. حركت به سوی SAS تعداد اتصالات قابل آدرس‌دهی را برای هر پورت – بدون استفاده از بسط ‌دهنده‌ها – به 4032 افزایش می‌دهد، این رقم را با 127 برای FC (Fibre Channel) مقایسه كنید.


از آنجایی كه اتصال به هر درایو به شكل سریال است، هیچ اشتراك پهنای باندی برای بازداشتن سیستم‌های ذخیره‌سازی از به كار بردن تمامی این اتصالات وجود ندارد. طبیعت سریال SAS همچنین بدان معنی است كه یك نقص در یك درایو نمی‌تواند سایر درایوها را تحت تاثیر قرار دهد. (امكان بروز نقص یكی از دلایلی است كه SCSI به عنوان چنین تكنولوژی قابل اطمینانی محسوب گردیده است: معماری موازی تاثیر نقصان درایو را افزایش می‌دهد.) در گذشته، رویكرد موازی به این دلیل مورد استفاده قرار می‌گرفت كه داده بیشتری می‌توانست به صورت همزمان بر روی یك اتصال منتقل گردد. اما تكنولوژی سریال كنونی – و كنترلرهای خاص مدیریت تمامی اتصالات منفرد – به نقطه‌ای از پیشرفت رسیده است كه رویكرد موازی ترجیح داده می‌شود، همان گونه كه FireWire، USB، FC و اتصالات اترنت نشان داده‌اند.


SAS همچنین وعده می‌دهد كه سد كارآیی SCSI را با سرعت جاری 3 گیگابیت در ثانیه می‌شكند. Monroe از شركت Gartner می‌گوید: "شما قادر نیستید نرخ انتقال تكنولوژی موازی را افزایش دهید. ما به انتهای خط رسیده‌ایم." بر طبق اعلام SCSI Trade Association، دستگاه‌های اولیه SAS همچنین دارای سرعت 300 مگابیت در ثانیه خواهند بود، و نرخ انتقال باید تا سال 2008 به 6 گیگابیت در ثانیه و تا سال 2010 به 12 گیگابیت در ثانیه افزایش یابد.


SAS همچنین پشتیبانی پورت‌های دوگانه، كه دو اتصال به یك درایو را به منظور افزودن قابلیت اعتماد در موارد وجود نقص فراهم می‌نمایند، را در بر می‌گیرد؛ همینطور در مورد كنترلرهای RAID اضافی – همانگونه كه در مورد FC وجود داشت.


Butler از شركت IBM می‌گوید، نتیجه پشتیبانی ابزارهای بیشتر و سرعت‌های انتقال بالاتر، كلاسترهای بزرگتری از درایوها در آرایه‌های دارای ظرفیت‌های ذخیره‌سازی بسیار بالا و كارآیی بالا خواهد بود. این بایستی به SAS در جانشین شدن به جای FC در تمامی رده‌های ذخیره‌سازی به جز بالاترین كارآیی (جایی كه هزینه بیشتر FC ارزش كارآیی بهتر را داشته باشد) كمك نماید.


بنا بر گفتهMason  از شركت LSI Logic، SAS همچنین در ذخیره‌سازی راه نزدیك كاربرد دارد. او می‌گوید IT می‌تواند دستگاه‌های متعدد SAS (آرایه‌ها یا درایوهای خارجی) را از طریق اتصالات مستقیم SAS به SAS بدون نیاز به نصب یك SAN محلی یا اشتراك آن شبكه با ترافیك دیگر به هم پیوند دهد. Mason پیش‌بینی می‌نماید برخی از سازمان‌ها در صدد استفاده از SAS برای ایجاد این حلقه‌های ذخیره‌سازی راه نزدیك به عنوان یك بخش الحاقی به SAN ها بر آیند، نه به عنوان یك جایگزین. به شكلی مشابه، پیش‌بینی Butler از شركت IBM این است كه SAS برای كلاسترهای ذخیره‌سازی خارجی دو‌گره‌ای مورد استفاده قرار گیرد.


همچنان، فروشندگان انتظار دارند كهSAS نخستین محصول خود را در رده سرورها ارائه دهد، رده‌ای كه در حال حاضر متكی بر درایوهای SCSI می‌باشد كه دلیل این امر نیز قابلیت اطمینان و كارآیی بالای آنها است. SAS این كارآیی و قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد در عین حالی كه به فروشندگان امكان استفاده از همان چیپ‌ست‌ها و كانكتورها را با هزینه‌های كاهش یافته برای سرورهایشان می‌دهد. Butler از شركت IBM خاطرنشان می‌كند كه این درایوها تا سال 2006 بر روی سرورها استاندارد خواهند شد. اما Monroe از شركت Gartner می‌گوید از آنجایی كه بسیاری از سازمان‌ها اخیرا سرورهای خود را جایگزین نموده‌اند، سرورهای مبتنی بر SAS تا نوسازی بعدی در مقیاسی وسیع گسترش نخواهند یافت.


مینی‌درایوها: pathsServer های دو گذره همچنین از روند توسعه SCSI ثانی بهره خواهند برد: حركت به سوی درایوهای رده سازمانی كوچك‌تر. درایوهای 2.5 اینچی انرژی كمتری مصرف می‌كنند و گرمای كمتری تولید می‌نمایند، و كارآیی آنها – زمان‌های دسترسی و جستجو – بهتر از درایوهای 3.5 اینچی می‌باشد چرا كه در این درایوها هدهای درایو فاصله كمتری را باید طی نمایند. این امر آنها را برای برنامه‌های كاربردی تراكنشی مناسب و عالی می‌سازد.


اندازه كوچك مزیت دیگری نیز در پی دارد. بر طبق گفته Mason از شركت LSI Logic، وجود درایوهای 2.5 اینچی SAS بدان معنی است كه سرورهای blade می‌توانند به جای استفاده از درایوهای 2.5 اینچی ATA – طراحی شده برای نوت‌بوك‌ها – كه در گذشته ناچار به استفاده از آنها بودند از تكنولوژی قابل اطمینان SCSI كه دارای كارآیی بالایی می‌باشد استفاده نمایند.


Butler از شركت IBM تصدیق می‌نماید كه: "ما می‌دانیم كه جایی كه ظرفیت فیزیكی كم است از درایوهای 2.5 اینچی در یك سرور یا blade استفاده خواهیم كرد."


برای آرایه‌های درایو، Hartzog از شركت Optimus پیش‌بینی می‌نماید كه اول از همه آرایه‌های رده متوسط، درایوهای 2.5 اینچی SAS را در میان خود بپذیرند. او خاطرنشان می‌كند كه اغلب آرایه‌های رده متوسط 14 درایو را در یك رك 19 اینچی جای می‌دهند، اما در صورتی كه به اندازه‌ی 2.5 اینچ مهاجرت نمایند قادر به نگهداری 30 درایو خواهند بود.


Mason از شركت LSI Logic می‌گوید: "SAS واقعا از حركت به سوی 2.5 اینچ نهایت بهره‌برداری را خواهد كرد و سایر تكنولوژی‌ها را پشت سر خواهد گذاشت. فاكتور اندازه كوچك یك عامل تعیین‌كننده است."


اگر چه درایوهای 2.5 اینچی SAS به فروشندگان در ارائه آرایه‌های درایو كوچك‌تر یا افزایش مجموع ظرفیت در فضای كابینت یكسان یاری می‌‌رسانند، Castaldini از شركت Seagate بر این عقیده است كه درایو 3.5 اینچی همچنان سال‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. چرا كه درایوهای SATA دارای یك نسخه 2.5 اینچی رده‌ی سازمانی نیستند، از این رو برای استفاده از مزیت محفظه‌های تركیبی و تطبیقی، فروشندگان به استفاده از درایوهایی با اندازه یكسان ادامه خواهند داد. دلیل دیگر آن است كه گاهی اوقات به ازای هر گیگابایت، قیمت درایوهای 2.5 اینچی SATA بیشتر از نسخه‌های 3.5 اینچی خواهد بود. Butler از شركت IBM می‌گوید: "مشخص نیست كه قیمت به ازای هر گیگابایت در مورد درایوهای 3.5 اینچی چه وضعیتی دارد." او خاطرنشان می‌كند كه آنها برای دستیابی به پذیرش وسیع نیاز به برابری و تعادل قیمت دارند.


با این وجود، تغییر در دنیای هارد دیسك‌ها شایع است. علی‌رغم پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد پایان آن، هارد دیسك همچنان به راه خود ادامه می‌دهد، با افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی فراتر از تراكم ترانزیستور مطرح شده توسط قانون مور. به زودی درایو سازمانی SCSI گام مهم دیگری به سوی جلو بر خواهد داشت – این بار در سادگی، قابلیت اطمینان، و هزینه كمتر.


 


 iSCSI برای كجا مناسب است؟


در حالی كه فروشندگان تجهیزات ذخیره‌سازی شروع به فروش SAS و درایوهای 2.5 اینچی می‌نمایند، آنها همچنین iSCSI را وارد عرصه می‌كنند. اما درواقع iSCSI فرمی از SCSI محسوب نمی‌گردد، و آن هیچ رابطه واقعی با تحول تكنولوژی SCSI ندارد.


iSCSI در واقع یك رابط خارجی به منظور اتصال سیستم‌های ذخیره‌سازی می‌باشد، شبیه FC (Fibre Channel) یا Infiniband. یك اتصال iSCSI از Ethernet به عنوان انتقال داده استفاده می‌كند و فرمان‌های مدیریت ذخیره‌سازی را برای انتقال توسط TCP/IP بسته‌بندی می‌نماید. اما یك اتصال iSCSI با سیستم‌های ذخیره‌سازی ATA، SCSI و FC به شكل مساوی كار می‌كند. (FC هم یك تكنولوژی اتصال خارجی است و هم یك تكنولوژی درایو خاص، اما همانند iSCSI، آن همه انواع سیستم درایو را متصل می‌نماید.)


این بدان معنی است كه سازمان‌ها باید جدای از مزایای درایوهای 2.5 اینچی و SAS به ارزیابی مزایای iSCSI بپردازند – در اصل یك روش اتصال ارزان‌تر SAN با كارآیی پایین‌تر. Jay Krone، مدیر بازاریابی محصول Clariion در شركت EMC، می‌گوید: "مزیت اصلی، هزینه كمتر اتصال است."


Harry Mason، مدیر بازاریابی صنعتی در LSI Logic، می‌گوید: "یك مكتب فكری در بازار سرور low-end وجود دارد مبنی بر این كه iSCSI راه ارزان‌تری برای انجام ذخیره‌سازی (از نوع اتصال مستقیم) است." اما Mason به این امر اعتقاد ندارد. "SAS در این نوع از پیاده‌سازی، iSCSI را متوقف ساخت زیرا آن تمامی قابلیت‌ها و پهنای باند را بدون نیاز به ایجاد یك محیط جدید فراهم می‌آورد." Mason محصولاتی از شركت‌هایی همچون LeftHand Networks و EqualLogic نام می‌برد كه به iSCSI به عنوان یك جایگزین مناسب SAN برای محیط‌های با قابلیت پایین از قبیل تجارت‌های كوچك و برای مرتبط ساختن SAN های مجزا نگریسته‌اند.


 


 كاربرد SAS در نوارها (Tape ها)


SCSI نه تنها در درایوهای دیسكی بلكه در درایوهای نواری نیز مورد استفاده قرار گرفته است، اما اعتنای عمومی كمی به نحوه‌ی گسترش SAS در كتابخانه‌های نواری شده است. Franco Castaldini از شركت Seagate خاطرنشان می‌كند كه هیچ فروشنده نواری هنوز به دنبال plugfest های SCSI Trade Association نبوده است، جایی كه به عنوان مثال فروشندگان محصولات SAS را تست ‌نمایند.


Greg Hartzog از شركت Optimus Solutions معتقد است كه SAS می‌تواند مزیت بزرگی برای كتابخانه‌های نواری محسوب گردد، به دلیل طول كابل افزایش یافته و اندازه كابل كوچك‌تر و انعطاف‌پذیرتر. او می‌گوید مشتریانش نسبت به ایده‌ی كتابخانه‌های نواری خارجی اما از نوع اتصال مستقیم برای پشتیبان‌گیری شعبه‌ای و سایر انواع محلی آن علاقه نشان می‌دهند. Harry Mason از شركت LSI Logic این مطلب را تصدیق نموده و می‌گوید در اغلب سازمان‌ها كتابخانه‌های نواری به خوبی در خارج از اتصالات FC (Fibre Channel) جای نمی‌گیرند زیرا كتابخانه‌های نواری معمولا به شكلی كه درایوهای دیسكی به مقصد متصل می‌گردند اتصال نمی‌یابند بلكه از طریق كابل‌ها این اتصالات را برقرار می‌كنند.


اما آداپتورهای درایوهای نواری FC حدود 1000 دلار قیمت دارند، Hartzog خاطرنشان می‌كند، این امر IT را پیش از گسترش آنها به تفكر بیشتر وا می‌دارد. او می‌گوید: "نوار SAS بایستی از لحاظ قیمت به رقابت بپردازد."


Mason می‌گوید او "علاقه زیادی را از سوی فراهم كنندگان نوار نسبت به طرح‌های SAS" مشاهده كرده است. یك دلیل برای این امر این است كه پروتكل‌های SCSI "همواره یك مدخل خوب برای رباتیك درایو نواری" بوده است، این نظر Kevin Schoonover، مدیر مهندسی در Arrow Enterprise Storage است. Schoonover می‌گوید، با اساس SCSI خود و امكان كابل‌كشی بهترش، فراهم‌كنندگان نوار اكنون می‌توانند SAS را به جای FC گران‌تر مد نظر قرار دهند، و از مزایای یك اتصال كابلی بدون نیاز به مهاجرت به یك مجموعه فرمان متفاوت بهره‌مند گردند.


 
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی