عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.

چهارشنبه، 29 تیرماه 1384

02:57 PM

July 20, 2005


چگونه می توانید سایت خود را روی اینترنت قرار دهید؟

 

ناشر: ماهنامه شبکه

اشاره :
هنگامی كه طراحی و ساخت سایت خود را با مهارت به پایان بردید، زمان آن فرا می‌رسد كه بگذارید مردم نیز آن را ببینند. در این مقاله می‌بینید كه چگونه می‌توانید سایت خود را به سادگی و بدون مشكلات و ایرادات بی‌دلیل بر روی اینترنت قرار دهید. زمانی كه موعد انتشار سایتتان بر روی اینترنت فرا می‌رسد احتمالاً بیشتر وقتتان را صرف محتوای صفحات خواهید كرد تا نحوه دسترسی آن به صورت آن‌لاین. اما همین نحوه انتشار و اصول آن است كه تفاوت یك سایت حرفه‌ای را از یك سایت غیرحرفه‌ای نشان می‌دهد.


نحوه كنار هم قرار دادن فایل‌ها و صفحات و اتصالات بین آن‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر كارایی یك سایت داشته باشد. به طوری‌كه اگر لینك‌های بین صفحات را به صورتی غیر كارا ایجاد كنید، مرورگر اینترنت مجبور می‌شود برای گرفتن هر صفحه، دو بار درخواست ارسال نماید.
همیشه سعی كنید صفحات وب خود را به ساده‌ترین روشی كه می‌توانید بر روی سرویس‌دهنده قرار دهید، و موقع اتمام كار و انتقال فایل‌ها به سرویس‌دهنده از ایجاد تغییراتی كه باعث از كار افتادن كل سایت می‌گردد اجتناب كنید. سعی كنید سایت خود را به نحوی بسازید كه همه بازدیدكنندگان بتوانند آن را به همان صورتی كه ساخته‌اید و با همان قابلیت‌ها و ویژگی‌ها ببینند.
به خاطر داشته باشید كه مجبور نیستید فضای وب مورد نیاز سایت خود را از ISP خود دریافت كنید. به علاوه فضاهای مجانی نیز به ندرت تمامی ابزارهای لازم را در بردارند. به خصوص اگر یك سایت جذاب و پر بازدیدكننده ایجاد كرده و برای استقرار آن از چنین فضاهای مجانی استفاده كرده باشید، می‌توانند به سادگی شما را در لحظه نیاز تنها بگذارند. به هر حال اگر واقعاً قصد انتشار سایت خود را دارید یا صرفاً در حال بررسی گزینه‌های مختلف هستید، ساخت صفحات وب به صورتی كارا و قابل حمل، نتیجه بیشتری خواهد داشت.

 FTP دو مرحله‌ای‌
بسیاری از نرم‌افزارهای طراحی و ویرایش صفحات وب، قادر به انتقال و بارگذاری آن‌ها بر روی سرویس‌دهنده نیز می‌باشند (كه به این كار انتشار سایت یا Publish كردن سایت گفته می‌شود). این بدین معنی است كه تغییراتی كه به سایت خود می‌دهید به سرعت به سایت بارگذاری شده بر روی سرویس‌دهنده انتقال داده شده و اعمال می‌شود. اگر ترجیح می دهید همه چیز را دو بار كنترل كنید، نرم‌افزار طراحی وب خود را به گونه‌ای تنظیم كنید كه به جای انتقال و انتشار مستقیم صفحات به سرویس‌دهنده‌ راه دور، آن‌ها را به صورت محلی بر روی هارددیسك منتشر كند و پیش از این كه آن‌ها را توسط FTP به سرویس‌دهنده راه دور انتقال دهید، آن‌ها را در مرورگر اینترنت خود مشاهده و كنترل كنید كه آیا همه چیز درست است یا خیر. سعی كنید پوشه سایت منتشرشده را در ریشه درایو قرار دهید تا برای بارگذاری آن‌ها بر روی سرویس‌دهنده، مجبور نباشید در درختواره پوشه‌های درایو خود به دنبال آن بگردید.

FTP متنی و دودویی‌
هنگامی كه صفحات HTML ( یا CSS و فایل‌های اسكریپتی ) را توسط FTP به سرویس‌دهنده انتقال می‌دهید به خاطر داشته باشید كه این انتقال در مد یا حالت متن انجام شود تا كاراكترهای انتهای خطوط و تعیین‌كننده خطوط جدید در این فایل‌ها به صورت صحیح فرستاده شده و ساختار این فایل‌ها به صورت درست منتقل شود. در غیر این صورت متن داخل فایل‌ها به خطوطی بسیار كوتاه یا بسیار بلند تبدیل می‌گردد. در حالت انتقال فایل‌ها در مد متن، سه استاندارد مختلف برای انتقال كاراكترهای سر سطر وجود دارد. استاندارد مناسب را انتخاب كنید. همچنین مراقب كاراكترهای اضافی نرم‌افزارهای واژه پرداز باشید. از سوی دیگر، فایل‌های گرافیكی، تصاویر، فایل‌های صوتی و اجرایی و به عبارت دیگر هر چیزی كه نمی‌توانید آن را در Notepad باز كنید باید در مد یا حالت دودویی یا باینری منتقل شوند. اگر نوع انتقال را برای هر قالب فایل بر اساس پسوند آن‌ها از قبل برای نرم‌افزار FTP مشخص كنید نیازی نخواهید داشت مد انتقال را هر بار به صورت دستی تغییر دهید.

 
دیواره آتش‌


در نرم‌افزار Excel با فعال نمودن قابلیت ذخیره خودكار فایل صفحه گسترده به صورت یك صفحه وب نیازی نخواهید داشت خودتان هر بار به طور دستی این كار را انجام دهید و می‌توانید در وقتتان صرفه‌جویی كنید.  
اگر سایتتان را از كامپیوتر محل كار روزآمد كرده و به سرویس‌دهنده راه دور منتقل می‌كنید، احتمالاً كامپیوتر مزبور دارای یك دیواره آتش می‌باشد كه نقل و انتقالات فایل‌ها را بین كامپیوتر شما و اینترنت زیر نظر دارد و جلوی دسترسی‌های غیر مجاز را می‌گیرد. حال چه این دسترسی از بیرون به كامپیوتر شما صورت گرفته باشد و چه از درون كامپیوتر شما به دنیای بیرون صورت گرفته باشد (كه ارتباط نرم‌افزار FTP شما با سرویس‌دهنده راه دور از دید فایروال نیز در زمره مورد دوم قرار می گیرد.) لذا اگر نرم‌افزار FTP شما قادر به برقراری ارتباط با سرویس‌دهنده راه دور نمی‌باشد یكی از دلایل آن می‌تواند این قضیه باشد. در این صورت به منظور ارتباط با سرویس‌دهنده راه دور و انتقال فایل‌ها مجبور خواهید بود برای عبور از دیواره آتش، در حالت غیرفعال كار كنید. این حالت را در تنظیمات اتصال خود مشخص كنید تا مجبور نباشید هر بار آن را تغییر دهید.انتشار خودكار


این نشانی مانند یك آدرس پست الكترونیك عادی به نظر می‌رسد و عمل می‌كند اما Spammerها برای به‌دست آوردن آن دچار مشكل خواهند شد، چرا كه این آدرس پست الكترونیك، در حقیقت یك تصویر است كه با تكه‌ای كدJavascript همراه شده است.
تنها نرم‌افزارهای طراحی وب قادر به ایجاد فایل‌های HTML نیستند. شما به عنوان نمونه می‌توانید در نرم‌افزار Excel نیز فایل جداول خود را به صورت HTML تبدیل كنید. تنها كافی است خانه‌های مورد نظر خود را انتخاب كرده و گزینهFile>Save As Web Page را انتخاب كنید و در پنجره ظاهر شده، دكمه رادیویی ذخیره تمام خانه‌ها یا خانه‌های انتخاب شده را تنظیم كنید. با انتخاب گزینه Add interactivity صفحه‌ای با كنترل‌های پایه‌ای اكسل ایجاد خواهد شد. پس از آن، دكمه Publish را كلیك كنید. در همین پنجره در صورتی كه مایل باشید می‌توانید گزینهAutoRepublish everythime this workbook is saved را علا‌مت بزنید كه با این كار، نیازی نخواهید داشت به هنگام ذخیره فایل خود، هر بار این مسیر را تكرار كنید و نرم‌افزار اكسل هنگامی كه شما فایل خود را ذخیره می كنید، به طور خودكار فایل HTML آن را نیز ایجاد می‌كند.

كشیدن و انداختن‌
شما می‌توانید برای انتقال فایل‌های سایت خود به سرویس‌دهنده، به جای یك نرم‌افزار FTP جداگانه، از مرورگر اینترنت نیز استفاده كنید. برای این كار كافی است آدرس ftp سرویس‌دهنده راه دور را در نوار آدرس مرورگر تایپ كرده و كلید Enter را بزنید. پس از آن یك پنجره Log in ظاهر می‌شود كه می‌توانید نام كاربری و كلمه عبور خود را وارد كنید. پس از آن، پوشه‌های سایت شما بر روی سرویس‌دهنده راه دور ظاهر می‌شود. درست به همان شكلی كه پوشه‌های یكی از درایوهای محلی كامپیوتر خودتان دیده می‌شود. می‌توانید هر فایل یا پوشه‌ای را كه مایل باشید تغییر نام دهید یا آن‌ها را حذف كنید و حتی می‌توانید درست مانند كشیدن و انداختن از پنجره یك درایو در كامپیوتر خود به پنجره درایوی دیگر، فایل‌ها را از پوشه سایت در حال طراحی در كامپیوتر خود، بر داشته و آن را در داخل پنجره مرورگر بیندازید. مرورگر خودش فایل‌ها را به سرویس‌دهنده انتقال خواهد داد. ارتباط شما با سرویس‌دهنده راه دور تا زمانی كه پنجره‌های مرورگری كه به سرویس‌دهنده راه دور به صورت FTP متصل شده‌اند باز است برقرار می‌ماند و پس از بستن همه این پنجره‌ها، مرورگر، ارتباط را خاتمه می دهد ( ارتباط FTP ایجاد شده با سرویس‌دهنده راه دور  و نه ارتباط با اینترنت). 
راهنمای قدم به قدم‌
FTP را خودكار كنید
برای اتصال FTP تنظیمات كاملی را مشخص سازید تا فایل‌های شما در محلی درست بر روی سرویس‌دهنده FTP  قرار گرفته و با نامی درست منتقل شوند.
1 پس از این كه یك اتصال برای سایت خود ایجاد كردید، پوشه مبدا، یعنی محلی كه فایل‌ها و صفحات سایت شما بر روی كامپیوتر شما قرار دارد را مشخص كنید. بر روی دكمه Advanced Properties كلیك كنید و در برگه Startup ، پوشه مقصد، یعنی پوشه‌ای كه فایل‌ها و صفحات، پس از انتقال به سرویس‌دهنده در آن قرار خواهند گرفت را تعیین كنید. مد یا حالت انتقال فایل‌ها را بر روی Auto Detect قرار دهید، مگر این كه به مشكل برخورد نمایید. 2 هر سرویس‌دهنده‌ای با سرویس‌دهنده دیگر متفاوت است. لذا برای به دست آوردن یك نتیجه به خصوص، باید گزینه‌های مختلفی را تنظیم نمایید. در زبانهSession می‌توانید تعیین كنید كه آیا نام‌ها تماماً با حروف كوچك ارسال شوند یا خیر و یا پسوندها در هر جلسه اتصال و انتقال فایل‌ها تبدیل شوند یا خیر. برای این كار گزینه Tools > Options > Convert را انتخاب كنید. 3 به جای انتخاب مد انتقال متن یا ASCII و دودویی به صورت مستقل و جداگانه برای هر فایل، از منوی Tools زیر منوی Options و در آن، گزینه Extensions را انتخاب كنید و تمامی پسوندهایی را كه قرار است در حالت متنی یا دودویی انتقال یابند، تعیین‌كنید. نرم‌افزار WS FTP Pro فایل‌های در حال انتقال را نیز به طور خودكار برای شما مرتب می‌كند.استفاده از وبلاگ‌ها


اطمینان حاصل كنید كه كد HTML صفحه وب شما به خوبی نوشته شده است. بسیاری از نرم‌افزارهای ویرایشگر صفحات وب، هنگام طراحی‌صفحات وب، كدهای HTML اضافی و به‌دردنخور در داخل آن‌ها قرار می‌دهند كه باعث كند شدن روند بارگذاری صفحه در مرورگر می‌گردد.
استفاده از یك سایت سرویس‌دهنده وبلاگ روش بسیار آسانی برای روزآمد كردن سایت است. چرا كه می‌توانید از ابزارهای از قبل آماده شده توسط سرویس‌دهنده وبلاگ برای این كار استفاده كنید و متن جدید خود را به صفحه وب خود اضافه كنید. و فرقی هم نمی‌كند كه از كجا و چگونه مطلب خود را برای سرویس‌دهنده‌ پست كنید. از طریق یك صفحه وب، از طریق پست الكترونیك در یك كافی‌نت یا از طریق سرویس ارسال پیام كوتاه موسوم به SMS در تلفن‌های همراه. سیستم موجود در سرویس‌دهنده وبلاگ پیام شما را گرفته و آن را به طور خودكار به صفحه وب شما اضافه می‌كند. لذا می‌توانید سایتتان را از هر كجای دنیا كه بخواهید، بروز نمایید و مطالب جدید را به آن اضافه نمایید. برای اطلاع از نحوه به كارگیری مطالبی كه برای سایت خود پست نموده‌اید، سری به این نشانی بزنید.

كنترل كنید و باز هم كنترل كنید
پس از این كه تمامی صفحات سایت خود را به صورت دستی كنترل كردید، این كار را از طریق سرویس كنترل اعتباری كه به همین منظور و به صورت مجانی در سایت كنسرسیوم جهانی وب (W3C) قرار داده شده است نیز انجام دهید. سایت W3C پس از بررسی سایت شما، اعلام می‌كند كه آیا سایت دارای استانداردهای مناسب یك سایت خوب می‌باشد یا خیر.

سایتتان را به‌صورت قابل دسترس برای همه افراد طراحی كنید.


اگر دارای مشكل كوررنگی هستید ببینید رنگ‌ها چگونه به نظر می‌رسند و تأثیر آن‌ها را بر صفحات سایت خود ببینید.
با به‌كارگیری نكاتی كه در سایت كنسرسیوم جهانی وب و در این بخش قرار داده شده است صفحات سایت خود را به گونه‌ای بسازید كه همه بازدیدكنندگان، از جمله افراد دارای ناتوانایی‌های جسمی و معلول نیز بتوانند از آن استفاده كنند.

رنگ‌هایی را كه در سایتتان به كار برده‌اید بررسی كنید.
تعداد بسیار بسیار زیادی از مردم دچار كوررنگی هستند. اگر می‌خواهید ببینید صفحاتی كه با مهارت و صرف وقت زیاد، طراحی كرده‌اید از دید چنین افرادی چگونه به نظر می‌رسد، صفحات خود را از طریق
این سایت بارگذاری كنید و یا نكاتی را كه در آزمایشگاه رنگ‌ها ذكر شده است مطالعه كنید تا از بازه رنگ‌هایی كه افراد دارای كوررنگی قادر به تشخیص آن‌ها هستند اطلاع پیدا كنید.از امتیازات ویژه‌ای كه سرویس‌دهنده در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی تحت سرویس‌دهنده در اختیارتان قرار می‌دهد اطلاع حاصل كنید.


گزارش‌های آماری سایتتان را با دقت دنبال كنید و ببینید چه كسانی مراجعه می‌كنند و قصدشان از بازدید سایت شما چه بوده است.
اگر قصد دارید اسكریپت‌هایی را كه به یك زبان تحت سرویس‌دهنده (مانند ASP ) نوشته‌اید بر روی سایت خود قرار دهید، اطلاع حاصل كنید كه آیا سرویس‌دهنده شما، زبانی را كه شما با آن برنامه‌نویسی نموده‌اید، پشتیبانی می‌كند یا خیر (به عنوان مثال Perl یك زبان مشترك است كه تقریباً همه سرویس‌دهنده‌ها آن را پشتیبانی می‌كنند) و پیگیری كنید كه چه مواردی را لازم است رعایت كنید تا كدهایی كه نوشته‌اید، واقعاً بر روی سرویس‌دهنده كار كند. اگر سرویس‌دهنده شما یك سرویس‌دهنده یونیكس باشد ممكن است قادر باشید به آن telnet نمایید و از فرمان CHMOD استفاده نمایید. بیشتر شركت‌های فراهم كننده اینترنت اجازه نمی‌دهند كه خودتان چنین كاری را انجام بدهید و لذا مجبورید از خود آن‌ها در این مورد بپرسید كه سرویس‌دهنده، چه زبان یا زبان‌هایی را پشتیبانی می‌كند. اگر چنین است احتمالاً ممكن است محدودیت‌های دیگری هم در مورد اسكریپت‌هایی كه می‌توانید در سایتتان استفاده كنید وجود داشته باشد. سعی كنید پیش از این كه یك اسكریپت پیچیده را بنویسید در این مورد كسب اطلاع كنید.


اندازه مناسبی را انتخاب كنید
شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید كه همه بازدیدكنندگان سایت شما وضوح صفحه نمایش یكسان برای مشاهده آن استفاده نمایند یا همه، به هنگام بازدید از سایت شما، پنجره مرورگر خود را در حالت حداكثر اندازه آن مورد استفاده قرار داده باشند. از این رو سایت خود را در دقت‌های مختلف صفحه نمایش بررسی كرده و ظاهر آن را ببینید. اگر نرم‌افزار طراحی سایت شما قادر به پیش نمایش صفحات در دقت‌های مختلف صفحه نمایش نیست، از میله جستجوی سریع شركت DQSD كه آدرس سایت آن www.dqsd.net می‌باشد استفاده نمایید. این میله، پس از نصب در میله وظایف ویندوز قرار می‌گیرد و علاوه بر مهیا نمودن امكان جستجو از طریق Google برای شما و چندین سایت به درد بخور دیگر، می‌تواند یك سایت را در پنجره مرورگری با اندازه‌ای مشخص باز نماید. به طوری كه مثلاً چنانچه قصد جستجو به دنبال چیزی را از طریقGoogle   داشته باشید، دیگر نیازی ندارید خودتان یك پنجرهInetrnet Explorer  باز كرده، سایت Google را بیاورید و در جعبه متن جستجو، نام چیزی را كه به دنبال آن بگردید تایپ كرده و كلید Enter یا دكمه Search را بزنید. میله جستجوی سریع DQSD خودش همه این كارها را برای شما انجام می‌دهد. برای مشاهده یك سایت مانند https://www.mysite.com در یك وضوح به خصوص نظیر 800X600 نیز كافی است در جعبه متن میله DQSD بنویسید
" winres 600X800 https://www.mysite.com
 " پس از آن، این میله یك پنجره مرورگر با اندازه مشخص شده باز كرده و سایت درخواستی شما را در آن نشان می‌دهد.

فایل‌های پیش‌فرض به كار ببریدتنظیمات میزبانی وب

شما مجبور نیستید میزبانی سایت وب خود را به فراهم كننده اتصال به اینترنت خود بسپارید. در زیر، نكاتی ذكر می‌شود كه می‌توانید آن‌ها را هنگام انتخاب یك میزبان در نظر داشته باشید.

بازی Frontpage
Frontpage Extensions مجموعه‌ای است كه شما را قادر می‌سازد قابلیت‌هایی را به سایتتان اضافه كنید بدون آن كه لازم باشد خودتان كدی برای استفاده از آن قابلیت‌ها بنویسید، مانند دفاتر یادبود یا Guest book ، فرم‌های پرس‌وجو، ابزارهای جستجو، پیمایش سایت و گالری‌های عكس. ببینید آیا میزبان شما Frontpage Extensions را پشتیبانی می‌كند یا خیر. در غیر این صورت نمی‌توانید از این ابزارها استفاده كنید. اگر سایت وب شما بر روی یك سرویس‌دهنده ویندوز قرار دارد می‌توانید در نرم‌افزار Frontpage از منوی File گزینه Open Web را انتخاب كرده و آدرس URL سایت خود را در پنجره ظاهر شده به عنوان نام سایت وب و نیز آدرس FTP سایت خود را به همراه نام كاربری و كلمه عبور آن وارد كنید تا به سایت خود متصل شوید و به طور زنده با سایت خود، كار كنید. در این حالت هر تغییری كه به صفحات خود می‌دهید مستقیماً به سایت شما اعمال می‌شود.

بیت‌های پهنای باند
به سایت‌هایی كه قول پهنای باند نامحدود را می‌دهند هرگز اعتماد نكنید. چرا كه پهنای باند بالاخره یك مرز و محدودیتی دارد. ممكن است ما از این مرز اطلاع نداشته باشیم، اما بالاخره این مرز وجود دارد. چنین سایت‌هایی می‌توانند از شما پول اضافی مطالبه كنند و یا اگر سایت شما از محبوبیت بالایی برخوردار است آن را بدون اطلاع شما معلق كنند. بر اساس یك حساب سر انگشتی شما برای هر بیست‌هزار بازدید به پانصد مگا بیت پهنای باند نیاز خواهید داشت. بیشتر مردم نیز تنها یك صفحه از سایت شما را بازدید نمی‌كنند و احتمالاً به جاهای مختلف آن سر می‌زنند.

پشتیبان‌گیری را جدی بگیرید
سایت شما پشتیبان‌گیری نخواهد شد مگر آن كه شما صریحاً چنین چیزی را درخواست كنید. همواره یك نسخه پشتیبان از سایت را در محل امنی قرار دهید، به خصوص اگر سایت شما یك سایت مبتنی بر پایگاه داده است كه چیزی بیش از صفحات HTML ای كه برای آن نوشته‌اید را در خود دارد.

كدام پایگاه داده
اگر قصد دارید از پایگاه داده كوچكی برای سایت خود استفاده كنید، ببینید آیا میزبان شما پایگاه داده اكسس یاODBC را پشتیبانی می‌كند یا خیر. برای سیستم‌های پیچیده‌تر، پشتیبانی از پایگاه‌داده‌های MySql یا SQL Server و یا ASP.NET را بررسی كنید اما درباره` مهارت‌های برنامه‌نویسی خود منطقی و واقع‌گرایانه برخورد كنید و چیزی را فرای توان خود انتخاب نكنید.

گزارش‌های آماری 
ببینید چگونه می‌توانید دریابید چه تعداد بازدید كننده به سایت شما مراجعه می‌كنند، كدام صفحات را بیشتر سر می‌زنند، از كجاها می‌آیند و به دنبال چه چیزهایی می‌گردند.
بیشتر سرویس‌دهنده‌گان وب هنگام درخواست مشاهده یك سایت یا فولدری از یك سایت، به طور پیش‌فرض محل درخواست شده را به دنبال صفحاتی با نام‌های index ،default یا welcome با پسوند. htm . یاhtml جستجو می‌كنند و در صورت موجود بودن یكی از این فایل‌ها، آن را به مرورگر ارسال می‌كنند. لذا نیازی نیست شما برای تبلیغ سایت خود به دیگران بگویید مثلاً صفحه index.html را در سایت شما به آدرسhttps://www.mysite.com/index.html ببینند و می‌توانید به دیگران یك آدرس وب شسته رفته و تر و تمیز به صورتhttps://www.mysite.com بدهید. اما سعی كنید در هر یك از پوشه‌های سایت خود، یك فایل پیش‌فرض با یكی از نام‌های یاد شده در بالا قرار دهید. چرا كه برخی از سرویس‌دهنده‌ها، هنگامی كه درخواستی را برای مشاهده محتویات یك پوشه دریافت كرده و هیچ یك از فایل‌های پیش فرض را در آن پیدا نكردند، به جای آن، لیست كل فایل‌های داخل آن پوشه را نشان می‌دهند.

صفحاتتان را به صفحه پیش فرض لینك نكنید
به جای لینك نمودن یك صفحه به صفحه‌ای با نام پیش فرضی چون index.htm ، سعی كنید صفحه مورد نظر را به پوشه‌ای كه صفحه پیش فرض در آن قرار دارد لینك كنید. چرا كه بیشتر مرورگرها تشخیص نمی‌دهند كهwww.mysite.com/books وwww.mysite.com/books/index.htm در حقیقت معادل هم هستند، لذا ممكن است بازدیدكنندگان سایت شما لینك‌هایی را كه قبلاً دیده‌اند با رنگی درست مشاهده نكنند (توجه كنید كه مرورگرها، در یك صفحه وب، لینك‌هایی را كه قبلاً مشاهده كرده‌اید به رنگی دیگر نشان می‌دهند تا بدین طریق متوجه شوید كه كدام لینك‌ها را از آن صفحه، مشاهده كرده‌اید). برای یك لینك، یك آدرس را به كار ببرید و در همه جاهای دیگر نیز همان را مورد استفاده قرار دهید. این كار باعث می‌شود كه در صورت نیاز به انجام تغییر، این كار سریعتر انجام شود. اگر هنگام كنترل نمودن صفحاتی كه طراحی كرده‌اید، استفاده از لینك به پوشه، در كامپیوتر شما جواب نمی‌دهد و به جای آن لیستی از محتوای پوشه مورد نظر به شما نشان داده می‌شود، فقط بر روی صفحه پیش فرض در آن پوشه كلیك كنید.

برای فایل‌های سایت خود ساختاری سلسله مراتبی ترتیب دهید
طبیعتاً جالب نخواهد بود اگر تمام صفحات و فایل‌های سایت خود را در ریشه سایت قرار دهید. اگر برای فایل‌ها و صفحات سایت خود ساختاری را در نظر بگیرید، مدیریت آن‌ها راحت‌تر انجام می‌شود. بدین ترتیب به هنگام حل یك مشكل در بخشی به خصوص از سایت، تنها با فایل‌های درگیر در همان مشكل سر و كار خواهید داشت و اگر این قسمت، قسمتی است كه عموماً آن را بروز رسانی می‌كنید، حذف فایل‌های قدیمی از آن به آسانی انجام خواهد شد. شما همچنین می‌توانید فایل‌ها را براساس نوع آن‌ها دسته‌بندی كنید. مثلاً فایل‌های گرافیكی را در یك پوشه، فایل‌های صوتی را در یك پوشه و كدهای اسكریپت را در یك پوشه مجزا قرار دهید. سعی كنید حتماً پیش از آغاز كار سایت، این ساختار را مشخص كنید. چرا كه اگر ساختاری را به صورت موقت ایجاد كرده و به طراحی سایت بپردازید و بعد تصمیم بگیرید تغییری در این ساختار ایجاد نمایید، باید كلیه لینك‌های مربوط به ساختار قبلی را در كل صفحات سایت تغییر دهید. با این كار، حتی مدخل‌های موتور جستجو (در سایت شما یا موتورهای جستجوی دیگر) نیز از اعتبار خواهد افتاد و به هنگام جستجو، ممكن است آدرس صفحه‌ای را بدهند كه دیگر وجود ندارد یا به جای دیگری منتقل شده است.

از علامت تقسیم (/:slash) استفاده كنید.
همیشه سعی كنید در انتهایURL هایی كه به پوشه‌ها ربط داده و در صفحات سایت خود به عنوان لینك به كار می‌برید، یك كاراكتر (slash) "/" قرار دهید. به عنوان مثال اگر آدرس www.mysite.com/books را بدون به كارگیری كاراكتر "/" در انتهای آن استفاده كنید، مرورگر شما ابتدا از سرویس‌دهنده، فایلی با نام books را درخواست می‌كند و در صورتی كه چنین فایلی وجود نداشته باشد، سرویس‌دهنده به مرورگر این مطلب را اطلاع می‌دهد كه به انتهای آدرس درخواستی، یك "/" اضافه كند و مجدداً درخواست را ارسال كند. این به معنی طولانی‌ترشدن زمان بارگذاری صفحه بوده در ضمن ممكن است و نه رنگ‌بندی لینك‌های دیده شده و ملاقات نشده به صورت درست انجام شود و نه لینك‌های نسبی در مرورگرهای بسیار قدیمی، كار خواهد كرد.

نسبی كار كنید
ساختار دایركتوری سرویس‌دهنده وب راه دور قطعاً مشابه ساختار دایركتوری كامپیوتر شما نخواهد بود. لذا در لینك‌های خود هرگز از آدرس‌دهی مطلق (شامل نام درایو و مسیر دقیق پوشه‌ها از ریشه تا فایل مورد لینك) استفاده نكنید چرا كه چنین لینكی قطعاً پس از بارگذاری صفحه وب حاوی آن بر روی سایت در سرویس‌دهنده
راه دور، كار نخواهد كرد. حتی اگر هم نام یكی از پوشه‌های به كار رفته در یك لینك را تغییر بدهید، باید كل لینك‌هایی كه نام این پوشه، در بخشی از آن‌ها به كار رفته است را در كل سایت خود تغییر بدهید. به جای این كه خودتان به صورت صریح محل فایل لینك شده را طی یك آدرس‌دهی مطلق در تمامی لینك‌ها مشخص كنید، از دستور BASE HREF برای مشخص كردن مبدا تمامی لینك‌های یك صفحه استفاده كنید و همچنین از URLهای نسبی به دایركتوری قبل و بعد در صورت نیاز استفاده نمایید. رعایت چنین موردی، سایت شما را تماماً به سایتی قابل حمل مبدل خواهد ساخت.

نام‌های كوتاه یا بلندكمك كنید دیگران بتوانند سایت شما را در دنیا پیدا كنند

تعداد بی‌شماری بسته‌های نرم‌افزاری و سرویس‌های آن‌لا‌ین وجود دارند كه قول می‌دهند سایت شما را در موتورهای جستجو ثبت كنند، صفحات شما را بهینه كنند (از لحاظ این كه در آن‌ها تغییراتی را ایجاد كنند كه سریع‌تر توسط موتورهای جستجو شناسایی شوند) و در كل، رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو بالا ببرند. اگر زندگی سایت شما به بازدیدكنندگانش محتاج نمی‌بود مجبور نبودید پولی خرج كنید.
ببینید موتورهای جستجو در سایت‌ها به دنبال چه چیزهایی می‌گردند و اطمینان حاصل كنید كه شما آن چیزی را كه موتورهای جستجو برای ثبت سایت یا صفحات سایت شما در پایگاه‌های داده خود نگاه می‌كنند، در سایت یا صفحات خود و در جای درست آن، قرار داده‌اید. اما با این وجود، در این مورد خیلی خود را به دردسر نیندازید چرا كه سایت‌هایی مانند Google مكرراً فاكتورهای رتبه‌بندی سایت‌ها را در موتور جستجوی خود تغییر می‌دهند. صفحات ممكن است یك بار به بالای لیست‌های رتبه‌بندی صعود كنند و یك بار نیز در سطرهای پایین قرار بگیرند. از این رو بهتر است وقت خود را صرف بهتر نمودن سایت خود بنمایید تا به بهبود رتبه‌بندی سایت خود در موتورهای جستجو فكر كنید.
اطمینان حاصل كنید كه هر صفحه از سایت شما حتماً یك عنوان مشخص داشته باشد و این كه تگ TITLE در كدHTML صفحه شما، اولین جزء از قسمت HEAD  و نه آخرین جزء است. برای همه تصاویر خود خصوصیت ALT را مشخص كرده و تصاویر را از طریق این خصوصیت توضیح دهید. نه تنها موتورهای جستجو رتبه بهتری به صفحات شما به خاطر انجام این كار می‌دهند بلكه این كار به كسانی كه از یك دستگاه صفحه‌خوان برای بازدید سایت شما استفاده می‌كنند نیز كمك می‌كند. موتورهای جستجو بعضی مواقع نگاه می‌كنند كه سایت شما در چه تاریخی برای آخرین بار بروزرسانی شده است، لذا سایت خود را همیشه روزآمد نگه‌دارید و تمامی لینك‌های آن را از لحاظ صحت كاركرد كنترل كنید.
تگ‌های META در صفحات از اهمیت بسیاری برخوردارند. اما آن‌ها تنها نكته‌ای نیستند كه موتورهای جستجو به آن توجه می‌كنند. چرا كه بسیاری از افراد از این تگها سوء استفاده می‌كنند. در بخش META با این فكر كه توجه افراد بیشتری را به سایتتان جلب كنید از كلمات و تركیباتی كه ارتباطی با محتوای سایت و صفحات شما ندارند استفاده نكنید، چرا كه با این كار رتبه‌بندی شما پایین خواهد آمد و بازدیدكنندگان شما نیز خشمگین خواهند شد زیرا درمی‌یابید كه وعده‌های شما دروغین بوده است در نتیجه سایت شما را ترك كرده و هرگز باز نمی‌گردند. در این زمینه به نكات ذكر شده در
این نشانی و نشانی
www.spiderfood.net نیز توجه كنید.
اهمیتی ندارد كه برای نام صفحات سایت خود از پسوند htm. استفاده می‌كنید یا html. چرا كه امروزه تمامی مرورگرها هر دو پسوند را می‌شناسند و قادر به دریافت و نمایش صفحاتی با هر یك از دو پسوند یاد شده هستند. اما برای ایجاد و كنترل نمودن آسانتر لینك‌ها، تنها از یكی از این دو پسوند استفاده كنید. اگر نمی‌توانید پسوند مورد نظر خود را در ابزارهای ویرایشی خود پیدا كنید، ممكن است نرم‌افزار FTP شما قادر باشد پسوندها را برای شما تغییر بدهد. شما مجبور نیستید الزاماً از سیستم نام‌گذاری 3.8 (8 كاراكتر برای نام و 3 كاراكتر برای پسوند) استفاده نمایید. اما دقت كنید كه نام‌هایی كه به كار می‌برید خیلی طولانی نبوده و به راحتی قابل تشخیص باشند.

مراقب حساسیت به حروف باشید
بسیاری از سرویس‌دهنده‌ها از سیستم عامل یونیكس یا لینوكس استفاده می‌كنند كه بر خلاف سیستم‌های ویندوز، در آن‌ها اسامی فایل‌ها و دایركتوری‌ها از حساسیت به بزرگی و كوچكی حروف برخوردارند. به عنوان مثال اگر شما فایلی با نام GreatPhoto.jpg را بر روی سایت خود بارگذاری كنید و در لینك به این فایل،GREATPHOTO.jpg را به كار ببرید، لینك شما كار نخواهد كرد. سعی كنید همیشه تمامی اسامی را با حروف كوچك استفاده كنید تا سردرگم نشوید. برنامه ویرایشگر صفحات‌وب یا نرم‌افزار FTP باید گزینه‌ای برای تبدیل نام فایل‌ها به حروف كوچك پیش از انتقال آن‌ها به سرویس‌دهنده داشته باشد.

پایگاه داده خود را FTP كنید


از میله وظیفه (taskbar) محصول شرکت DSQD برای مشاهده سایت خود در دقت‌های مختلف صفحه نمایش استفاده کنید.
شما معمولاً نمی‌توانید داده‌ها یا ركوردهای جدید را به شیوه‌ای كه به راحتی در كامپیوتر خود به پایگاه داده اضافه می‌كنید، به طور دستی وارد پایگاه داده‌ای كه بر روی سرویس‌دهنده وب قرار دارد وارد نمایید. اگرچه امكان انتقال ساختار پایگاه داده به سرویس‌دهنده راه دور و سپس وارد كردن داده‌ها در آن وجود دارد اما این كار در صورت زیادبودن داده‌ها وقت‌گیر است. به جای آن سعی كنید داده‌ها را از قبل در پایگاه داده خود مانند Access وارد كنید و سپس فایل پایگاه داده را به سرویس‌دهنده راه دور انتقال دهید.

آدرس پست الكترونیك خود را مخفی كنید
این كه دوستان و آشنایان به راحتی آدرس تماس شما را ببینند و با شما تماس بگیرند خوب است، اما قطعاً دوست نخواهید داشت كه فرستندگان هرزنامه‌ها و Spammer ها نیز آدرس پست الكترونیك شما را از سایتتان بردارند تا هرزنامه‌ها را به سمت شما سرازیر كنند. به جای تایپ آدرس پست‌الكترونیك خود در صفحات سایت، آن را به صورت یك تصویر گرافیكی در آورید و یك تكه كد Javascript بنویسید كه آدرس اصلی را مخفی نگه‌می‌دارد اما اجازه می‌دهد هنگامی كه بازدید كنند‌گان بر روی آن تصویر كلیك می‌كنند، نرم‌افزار سرویس‌گیرنده پست الكترونیك آ‌ن‌ها مانندOutlook بارگذاری شود تا بتوانند به آدرسی كه نوشته‌اید، نامه ارسال كنند. این شیوه، جلوی بسیاری از اسپمرها را می‌گیرد. در
این صفحه چگونگی انجام این كار توضیح داده شده و نمونه یك كد اسكریپت قرار داده شده است.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی