عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
دوشنبه، 24 مردادماه 1384

12:35 PM

August 15, 2005


آینده شبكه های بیسیم

 ناشر: دنیای اقتصاد


با پیشرفت تكنولوژى و ساخت دستگاه‌‌هاى ارتباطى مختلف از تلفن معمولى گرفته تا دستگاه‌هاى دیگر هر روز نیازها گسترش یافته و همگام با آن نیز تكنولوژى پیشرفت كرده است.

نمونه بارز استفاده از بى‌سیم، بین نیروهاى پلیس است كه اگر دیده باشید هر پلیسى یك سیستم بى‌سیم با خود همراه دارد، یا در جنگ‌ها بى‌سیم نقش بسیار مهمى را بازى مى‌كند، در جنگ همان مقدار كه ارتباط بى‌سیم مهم است خطرناك نیز هست. به این ترتیب شاید بتوان گفت تقریبا یكى از بى‌امنیت‌ترین سیستم‌ها بى‌سیم است كه شما مى‌توانید با داشتن تنها فركانس شخص مورد نظر مكالمات آنها را كنترل كنید.

این یعنى عدم امنیت، مشكلى كه در تمام شبكه‌هاى بى‌سیم چه بى‌سیم صوتى و چه ارتباط اطلاعاتى مثل كامپیوتر وجود دارد. با این تفاوت كه نفوذ به یك شبكه بى‌سیم كامپیوترى كمى مشكل‌تر از شبكه بى‌سیم صوتى است.

انواع شبكه‌‌هاى بى‌سیم ‌Point to point

شبكه‌هاى بى‌سیم به 2نوع كلى تقسیم مى‌شوند Point to point . یكى از این شبكه‌ها است.

در شبكه‌هاى point to point، بیشتر براى استفاده از سرویس‌ اینترنت مورد استفاده قرار مى‌گیرد به صورتى كه مثلا ساختمانى كه در آن قرار دارید با نصب یك دكل چندمترى و نصب 2دیش كوچك كه یكى از آنها در محل شما و دیگرى در محل ISP قرار مى‌گیرد و این دو دقیقا رو به یكدیگر هستند شما مى‌توانید از اینترنت پرسرعت استفاده كنید.

در ایران تقریبا اكثرISP ها این خدمات را به مشترى‌هاى خود ارائه مى‌‌كنند. لازم به ذكر است این نوع شبكه‌ها در دماى 50درجه سانتیگراد از كار مى‌افتند. این سرویس‌ها بیشتر مورد استفاده شركت‌هاى دولتى بوده و براى یك كاربر خانگى كاربرد چندانى ندارند.

شبكه‌‌هایWi-Fi

شبكه‌‌هاى Wi-Fi برخلاف point to point احتیاج به دید مستقیم ندارند و مانند بى‌سیم‌هاى معمولى عمل مى‌كنند. این سرویس‌ها 2كاربرد دارند یعنى هم شما مى‌توانید شبكه داخلى خود را به وسیله Wi-Fi طراحى كنید و هم این كه از سرویس اینترنت در این شبكه‌ها استفاده كنید كه البته كاربرد اینترنت در حال حاضر براى ما مهم‌تر است. با این كه این شبكه نیازى به دید مستقیم ندارد اما برد محدودى دارد مثلا تا 100متر اطراف خود را پوشش مى‌دهد. این مشكل به وسیله دستگاهى به نام accesspoint حل شده كه مانند یك دستگاه دریافت و ارسال دو در اطراف ISP نصب مى‌شود. نوع دیگر شبكه‌هاى Wi-Fi سیستم Wimax است.

Wimax دقیقا به صورت سیستم Wi-Fi عمل مى‌كند با این تفاوت كه Wi-Fi فقط در محدوده یك شهر قابلیت كار داشته ولى Wimax امكان ارتباط با برد بسیار وسیع مثلا خطوط بین شهرى را داراست و ISP دیگر مجبور نخواهد بود تا تعداد زیادى اكسز پوینت خریدارى كند.

وضعیت Wi-Fi در ایران‌

تجربه نشان مى‌دهد، خطوط بى‌سیم در كشورهاى پیشرفته مثل آمریكا موفق نبوده با این حال مخابرات ایران بدون درس گرفتن از این ماجرا باز هم مى‌خواهد تا روى امكانات اینترنت بى‌سیم سرمایه‌گذارى كند. البته چندى پیش شركتى به نام Tehranweb اقدام به نصب تجهیزات بى‌سیم در تهران و چند شهر دیگر كرد كه متاسفانه با استقبال خوبى مواجه نشد و این طرح با شكست مواجه شد.

در حال حاضر در تهران فقط شركت داتك اقدام به ارائه سرویس Wi-Fi كرده است. البته چند شركت دیگر نیز براى دریافت مجوز ارایه خدمات اینترنت بى‌سیم ثبت‌نام كرده‌اند.

طریقه استفاده از این سرویس در تهران‌

هم متاسفانه و هم خوشبختانه در ایران صف دریافت اینترنت Wi-Fi از صف بزرگ‌ترین نانوایى‌ها هم شلوغ‌تر است. شما باید براى استفاده و دریافت این سرویس ابتدا به شركت مورد نظر خود (فعلا فقط داتك) مراجعه كرده نوع سرویس و منطقه سكونت خود را مشخص كنید. تا پس از گذشت مدت نه چندان كوتاهى، سرویس در اختیار شما قرار مى‌گیرد.

كارت‌هاى ارتباطى به شبكه اینترنت Wi-Fi را نیز مى‌توانید از همان شركت خریدارى كرده یا آن را به‌صورت امانت دریافت كنید. لازم به ذكر است این سرویس فعلا در برخى نقاط تهران راه‌اندازى شده است.

شكى نیست كه امكانات Wi-Fi گسترش خواهند یافت و به‌صورت گسترده در اختیار تمام مردم قرار خواهند گرفت و در نهایت همه از اینترنت پرسرعت بهره خواهیم برد. ولى تا آن زمان این تكنولوژى را مى‌توان در اماكن عمومى مثل هتل‌ها، فرودگاه‌ها و ... در دسترس داشت. آخرین پیشرفت‌ها از دنیاى Wi-Fi حاكى از آن است كه مردم در هواپیما، زیر زمین و حتى در هنگام حركت با سرعت‌هاى بسیار بالا نیز مى‌توانند از آن بهره ببرند. اما تا وقتى كه این تكنولوژى در ایران به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد راه‌ درازى در پیش است

لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی