عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
پنجشنبه، 10 شهریورماه 1384

11:49 PM

September 01, 2005


فن آورى Bluetooth چیست ؟

 سخاروش - امروزه دستگاه هاى الكترونیكى متعددى از فن آورى Bluetooth براى ارتباط بى سیم با سایر دستگاه هاى مجهز به این تكنولوژى استفاده مى نمایند . علاقه مندان به استفاده از این تكنولوژى لازم است در ابتدا با ماهیت ، تهدیدات و نحوه حفاظت در مقابل خطرات احتمالى آشنا شوند .

Bluetooth چیست
؟
Bluetooth ، یك فن آورى است كه امكان مبادله اطلاعات بین دستگاه ها بدون نیاز به كابل و یا سیم را فراهم مى نماید . در حقیقت Bluetooth یك استاندارد الكترونیكى است كه تولید كنندگان را ملزم مى نماید به منظور ایجاد پتاسیل فوق در محصولات خود ، تجهیزات و امكانات خاصى را درون دستگاه هاى الكترونیكى تعبیه نمایند . با رعایت نكات مندرج در استاندارد فوق ، دستگاه هاى تولید شده قادر به تشخیص و ارتباط با یكدیگر با استفاده از تكنولوژى Bluetooth خواهند بود.
امروزه اغلب تولید كنندگان معتبر و شناخته شده ،‌ دستگاه هائى را با قابلیت استفاده از Bluetooth تولید مى نمایند . تلفن هاى موبایل ، كامپیوترها و دستگاه هاى PDA ( برگرفته از Personal Digital Assistant ) ،‌ نمونه هائى در این زمینه مى باشند . فن آورى Bluetooth از فركانس هاى رادیوئى با برد محدود استفاده مى نماید و دستگاه هائى كه از تكنولوژى فوق حمایت مى نمایند ، مى توانند با یكدیگر و در یك مسافت مشخص شده و محدود ارتباط برقرار نمایند .
از فن آورى فوق اغلب به منظور برقرارى ارتباط بین دو دستگاه متفاوت استفاده مى گردد ( مثلا" استفاده از یك صفحه كلید بدون كابل براى هدایت سیستم ) .

تهدیدات امنیتى مرتبط با فن آورى Bluetooth

Bluetooth همانند بسیارى از تكنولوژى هاى دیگر مى تواند تهدیدات امنیتى خاص خود را براى استفاده كننده به دنبال داشته باشد . با رعایت نكات ایمنى و بكارگیرى پتانسل هاى خاصى نظیر "تائید" و یا "رمزنگارى" مى توان یك محیط ایمن ارتباطى را ایجاد كه داراى شرایط ایمنى مساعدى باشد . متاسفانه تعداد زیادى از دستگاه هائى كه از Bluetooth استفاده مى نمایند از كدهاى عددى كوچك ( موسوم به Pin code ) در مقابل رمزهاى عبور استفاده مى نمایند و همین موضوع مى تواند مسائل و مشكلات امنیتى خاص خود را به دنبال داشته باشد .
در صورتى كه افراد غیر مجاز قادر به تشخیص و ردیابى یك دستگاه Bluetooth گردند ، مى توانند اقدام به ارسال پیام هاى ناخواسته نموده و یا حتى عملا" امكان استفاده از دستگاه bluetooth را غیر ممكن نمایند . یك مهاجم مى تواند با استفاده از مكانیزم هاى موجود به اطلاعات موجود بر روى دستگاه مورد نظر دستیابى و حتى به آنان آسیب رساند . bluesnarfing نمونه اى در این زمینه است كه مهاجمان با استفاده از یك اتصال Bluetooth مى توانند اطلاعات موجود بر روى یك دستگاه مجهز به تكنولوژى Bluetooth را سرقت نمایند . ویروس ها و سایر كدهاى مخرب نیز مى توانند از فن آورى Bluetooth براى آلودگى دستگاه مورد نظر استفاده نمایند .


حفاظت در مقابل تهدیدات
براى حفاظت در مقابل تهدیدات مرتبط با فن آورى Bluetooth موارد زیر پیشنهاد مى گردد :

غیر فعال كردن Bluetooth در زمانى كه از آن استفاده نمى گردد . صرفا" در مواردى كه قصد ارسال اطلاعات از یك دستگاه به دستگاه دیگر وجود دارد ، مى بایست پتانسیل Bluetooth فعال گردد و از فعال نمودن آن در سایر موارد اجتناب گردد . با غیر فعال شدن پتانسل فوق، امكان دستیابى افراد غیرمجاز به دستگاه مورد نظر سلب مى گردد .

استفاده از Bluetooth در hidden mode . در صورتى كه Bluetooth فعال شده است ، اطمینان نمائید كه در hidden mode و نه discoverable mode پیكربندى شده است . با پیكربندى دستگاه مورد نظر در hidden mode ، سایر دستگاه ها قادر به شناسائى دستگاه مورد نظر نخواهند بود . این موضوع باعث نمى گردد كه دستگاه هاى Bluetooth قادر به برقرارى ارتباط با یكدیگر نباشند . در چنین مواردى مى توان دستگاه ها را "pair" نمود . بدین ترتیب آنان مى توانند حتى در hidden mode نیز با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند . با این كه دستگاه ها ( نظیر تلفن هاى موبایل و یا headset ) لازم است در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائى یكدیگر پیكربندى گردند ولى در ادامه ( پس از این كه "paired" شدند ) مى توانند بدون نیاز به شناسائى مجدد اتصال، با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند .

دقت لازم در زمان استفاده از Bluetooth . در زمان استفاده از تكنولوژى فوق در یك محیط عمومى و در مواردى كه دستگاه ها pair و در discoverable mode پیكربندى شده اند ، مى بایست نكات امنیتى را رعایت نمود . در صورت استفاده از دستگاه مورد نظر در یك محیط عمومى ، همواره احتمال شناسائى ارتباط توسط افراد غیر مجاز وجود خواهد داشت .

بررسى تنظیمات امنیتى . اكثر دستگاه ها ویژگى هاى متعددى را به منظور تامین طیف وسیع خواسته استفاده كنندگان ارائه مى نمایند . فعال نمودن برخى از ویژگى هاى ارائه شده ممكن است شما را در معرض تهدیدات بیشترى قرار دهد . در این رابطه لازم است ویژگى هاى غیر ضرورى و یا اتصالات Bluetooth ، غیر فعال شود . همچنین پیشنهاد مى شود تنظیمات دستگاه مورد نظر خصوصا" مقادیر درنظر گرفته شده در ارتباط با سیستم امنیتى دستگاه مورد نظر به دقت بررسى گردد . سعى نمائید صرفا" گزینه هائى را فعال نمائید كه ضمن تامین خواسته هاى مورد نظر ، مشكلات و تهدیدات امنیتى خاصى را به دنبال نداشته باشند .

استفاده از پتانسل هاى امنیتى پیش بینى شده در دستگاه . قبل از استفاده دستگاه Bluetooth ، مى بایست امكانات امنیتى ارائه شده همراه دستگاه بررسى و با آگاهى كامل از آنان استفاده گردد . ویژگى هائى نظیر تائید و رمزنگارى نمونه هائى در این زمینه مى باشد .
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی