عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.

پنجشنبه، 7 مهرماه 1384

05:31 PM

September 29, 2005


آشنایی با مسیریابهای سیسكو

مسعود راستكار - ماهنامه شبکه - آبان ۱۳۸۳ شماره ۴۸ و ۴۹

اشاره :

در شماره 46 ماهنامه شبكه و در مقاله آشنایی با مسیریاب‌ها، با وظایف كلی مسیریاب‌ها و نحوه عملكرد آن‌ها در شبكه‌های محلی و اینترنت صرف‌نظر از نوع و یا كارخانه سازنده آن‌ها آشنا شدید. اما اگرمایلید كه درباره جزئیات این ادوات و محصولات شركت‌های فعال و صاحب‌نام در زمینه مسیریاب‌های سخت‌افزاری بیشتر بدانید لازم است كه این مقاله را نیز مطالعه نمایید . قبل از شروع بحث توصیه می‌كنم علاقمندانی كه نسبت به موضوع مسیریاب‌ها ذهنیت قبلی ندارند، با توجه به پیوستگی مطالب، مقاله آشنایی با مسیریاب‌ها را مطالعه نمایند. همان‌گونه كه اشاره شد، در آن مقاله، مسیریاب‌ها را در یك طبقه‌بندی كلی به دو نوع كلی سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم نمودیم، اما در این شماره قصد داریم به طور خاص بر روی مسیریاب‌های سخت افزاری شركت سیسكوسیستمز تمركز كنیم و بحث در مورد روترهای نرم‌افزاری را به فرصت بعدی موكول می‌كنیم.


تاریخچه مسیریاب‌های سخت افزاری
همان‌طوركه قبلا گفته شد نام كلی كه برای مسیریاب‌ها در نظرگرفته شده  به خاطر اولین و اصلی‌ترین وظیفه هر روتر یعنی عمل مسیریابی است و انتخاب این نام هم به سال 1984 بر‌می‌گردد. یعنی زمانی‌كه رفته رفته با ظهور كامپیوترهای شخصی مشكل تعدد استانداردها تبدیل به یك مشكل حاد برای شبكه های موجود  شد. گویا در این هنگام دو دانشمند به نام‌های Leonard Bosack و Sandy Lerner از دانشگاه استنفورد برای اتصال شبكه ها و مسیریابی داده ها بین این شبكه‌ها و حل مشكل عدم سازگاری پروتكل‌های مختلف در سطح مسیریاب‌ها،  ایده مسیریابی (Routing) را مطرح نمودند  و موفق شدند اولین مسیریاب را با هزینه شخصی تولید كرده و آن‌را در دانشگاه استنفورد نصب نمایند. با توجه به استقبالی كه از این محصول جدید شد این دو نفر تصمیم گرفتند كه محصول خود را تجاری كنند. در این سال بود كه غول تجهیزات شبكه‌های كامپیوتری یعنی شركت در‌زمینه طراحی و تولید مسیریاب‌های سخت‌افزاری حرف اول را می زند و در این زمینه به‌جز چند شركت ازجمله Foundry Networks   و Nortel Networks رقیب جدی دیگری ندارد و طی سال‌ها با ارائه راه‌حل‌های جدیدی نظیر ایجاد تنوع در كلیه محصولات و ارائه گواهینامه‌های مهندسی تجهیزات سیسكو نظیرCCNA ،CCDA ، CCNP و CCIE  و ... موقعیت خود را بیش از پیش تثبیت نموده است. به همین دلیل از مجموعه شركت‌های تولیدكننده روترهای سخت‌افزاری تنها برروی مسیریاب‌های شركت سیسكو تمركز می كنیم و به‌دلیل تنوع زیاد مسیریاب‌های این شركت و همچنین تعدد ماجول‌های مورد استفاده كه به منظور افزایش انعطاف‌پذیری مسیریاب‌ها  استفاده می‌شوند، تنها به تشریح مدل‌های معروف‌تر خواهیم پرداخت. البته در قسمت نخست مقاله به بیان ویژگی‌های كلی و در قسمت دوم كه در شماره آینده به چاپ می‌رسد به بررسی سری‌های پركاربرد آن می‌پردازیم.
یك مسیریاب صرف‌نظر از نوع، سری و قیمت آن، همانند یك كامپیوتر دارای اجزای <سخت‌افزاری نظیر جعبه
(Case)  برد اصلی (MotherBoard) ، پردازنده، حافظه موقت (RAM)، حافظه دائمی (Flash) و رابط‌ها و ماجول‌های مختلف است كه بسته به كاربرد هر مسیریاب توان و ظرفیت متفاوتی دارند و همچنین هر مسیریاب دارای یك سیستم عامل است كه IOS نامیده می شود و سرنام كلمات Internetworking Operating System می‌باشد. ولی از‌آنجائی‌كه مسیریاب‌ها فاقد صفحه كلید و مانیتور هستند، معمولا به سه طریق  می‌توان فرامین سیستم عامل را برای پیكربندی مسیریاب وارد نمود، این سه روش عبارتند از:


1)  كنسول      
 به همراه هر مسیریاب یك كابل 8 رشته مخصوص به نام كابل Rollover ارائه می شود كه با استفاده از آن و یك كامپیوتر شخصی و از طریق برنامه هایی نظیر Term90 یا HyperTerminal ویندوز كه قابلیت تبادل داده با پورت‌های سریال كامپیوتر را دارند، می‌توان پیكربندی روتر را در بالاترین سطح دسترسی  انجام داد.
نكته‌
- با امكان دسترسی فقط در این سطح، می توان تحت شرایطی حتی رمزهای عبور دستگاه را نیز تعویض نمود. به همین دلیل است كه حفاظت فیزیكی دستگاه روتر بسیار حائز اهمیت است.
-  اولین باری كه بخواهید پیكربندی یك روتر را انجام دهید، حتما" می‌بایست از این طریق اقدام كنید.


2) Telnet
از آنجایی‌كه اصولاً مسیریاب‌ها در لایه شبكه مدل TCP/IP كار می‌كنند، می‌توانیم به آنها آدرس IP اختصاص دهیم و طبعاً با استفاده از پروتكل Telnet و پورت اترنت روتر می توانیم از راه دور به آن متصل شده و روتر را پیكربندی كنیم. البته باید بدانید كه اجازه این نوع دسترسی قبلاً می بایست از طریق كنسول صادر شده باشد و همچنین این‌كه كاربری كه به این صورت به مسیریاب متصل شده،  نسبت به روش اول از سطح دسترسی كمتری برخوردار است .


3) Aux 
این امكان برای مدیرانی است كه می خواهند از طریق شماره گیری به مودم مسیریاب متصل شوند و آن‌را متناسب شرایط مدنظرشان پیكربندی كنند . برای این‌كار نیز لازم است از طریق كنسول دستگاه امكان استفاده از Aux را فعال نمائیم.
در ادامه ابتدا درخصوص سری‌ها و مدل‌های مختلف مسیریاب‌های سیسكو و سپس درباره مشخصه های سخت‌افزاری مسیریاب‌ها و انواع آن‌ها نكاتی را عنوان می نمائیم.


سری‌ها و مدل‌های مسیریاب‌های سیسكو
سیسكو سری‌های مختلف مسیریاب‌های خود را معمولاً توسط یك عدد چهار رقمی مشخص می كند كه عبارتند از  سری‌های 1000، 1600، 1700، 2500، 2600، 3200، 3600، 3700، 6400 و 7200 تا 7600 (البته استثنائاتی مثل سری 70، 90،10000، 10700 و 12000  نیز وجود دارند ) و هر سری شامل مجموعه‌ای از مدل‌های مختلف است مثل 1601 و 1605 از سری 1600 یا 2620 و 2621 از سری 2600 وغیره، البته دلیل این نوع نامگذاری به خاطر وجود ویژگی‌های مشترك بین مدل‌های مختلف یك سری خاص می باشد كه هر سری را از بقیه سری‌ها متمایز می نماید و به طراح شبكه كمك می كند كه با توجه به نیازهای كلی‌اش سری مورد نظر خود را انتخاب كرده و سپس با در نظرگرفتن جزئیات مورد نظرش، مدل مناسب محیط سازمانی خود را خریداری نماید.


مشخصه‌های سخت‌افزاری مسیریاب‌های سیسكو
Case 
روترهای سیسكو با توجه به نوع و مدل دارای بدنه‌های متفاوتی هستند. مثلا‌ً بدنه‌های Desktop كه مربوط به سری‌های 70 یا 90 می‌باشند. این بدنه‌ها قابلیت افزودن ماجول یا سایر ملحقات را ندارند. در مقابل بدنه‌هایrackmount هستند كه قابلیت نصب در رك را دارند. از همین نوع بدنه، بعضی كه بزرگتر بوده و قابلیت نصب ماجول‌ها و كارت‌های زیادی را دارند به نام شاسی (Chasis) شناخته می‌شوند.

CPU 
اگر بخواهید سرعت پردازنده های كامپیوترهای شخصی را با مسیریاب‌ها مقایسه كنید حتماً تعجب خواهید كرد، چرا كه حتی سریع‌ترین روترها كه  می‌توانند در ستون فقرات شبكه‌های اینترنتی استفاده شوند و طبعاً می‌بایست حجم بسیار وسیعی از ترافیك اینترنت را در زمان بسیار كوتاهی پردازش نمایند، سرعتی در حدود 200 مگاهرتز دارند. ولیكن از آنجایی‌كه مسیریاب‌ها واسط گرافیكی كاربر ندارند و در محیط متنی كار می كنند و همچنین به دلیل تك‌منظوره بودن این پردازنده ها این سرعت برای این منظور كفایت خواهد كرد. ضمناً جالب است كه بدانید مسیریاب‌های سیسكو عمدتاً از پردازنده‌های سری 68000 شركت موتورلا  استفاده می كنند.

مادربورد
مادربوردهای مورد استفاده شركت سیسكو عمدتا توسط شركت‌های Asus و Iwill و Supermicro ساخته
می شوند و طبیعتا" برای سری‌های مختلف توان و مشخصه های متفاوتی ارائه می‌شود.

حافظه
در سخت افزار مسیریاب‌های سیسكو بسته به نوع و كاربرد، از انواع مختلفی از حافظه ها پشتیبانی می شود كه عبارتند از:
‌-‌ RAM كه گاهی DRAM  نیز نامیده می‌شود و برای ذخیره اطلاعات حین كار به كار می رود و یا به اصلاح سیسكو برای نگهداری Running Config مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 در بعضی مدل‌ها، این حافظه قابل ارتقاء و در برخی دیگر ثابت می باشد و عموماً در ظرفیت‌های 4 و 8 و 16 و 32 و 64 مگابایت موجود می باشد.
- ‌‌ROM  كه در این نوع حافظه یك تصویر قابل بوت از سیتم عامل روتر (IOS Image) قرار می گیرد و در مراحل اولیه روند بوت مسیریاب مورد استفاده قرار می گیرد .
- Flash Memory 
همانند هارددیسك درPC ‌ها می‌باشد و برای ذخیره كل IOS مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. ضمناً برای ذخیره فایل‌های پیكربندی نیز از این حافظه استفاده می‌شود كه  در ظرفیت‌های مختلفی عرضه می‌شود. البته نسبت به مدل و سری مسیریاب معمولاً قابل ارتقا است.
- ‌‌NVRAM  
 روترها از فایلی به نام Startup Config برای نگهداری تنظیمات ابتدایی پیكربندی مسیریاب استفاده می كنند و این فایل در این حافظه نگهداری می شود و پس از این‌كه  در روند بوت به داخل RAM دستگاه روتر بارگذاری شد، Running Config نامیده می‌شود.
- ‌‌Interfaces
لینك‌های هر مسیریاب برای ارتباط با دنیای خارج در قالب پورت‌ها و ماجول‌ها كه برای انعطاف‌پذیری روترها درجهت انجام وظایف گوناگون قابل استفاده و تغییر است و داخل اسلات‌های توسعه قرار می گیرند. به عنوان مثال می‌توان یك ISP را درنظرگرفت كه پس افزایش خطوط تلفن خود قادرخواهد بود ماجولی به نام AM (كه شامل تعدادی مودم است) را به اسلات روتر خود (روتری كه در نقش یك Access Server عمل می‌كند) متصل كند و كارآیی روتر را افزایش دهد. البته به شرط این‌كه آن روتر خاص امكان این گسترش را داشته باشد. برای آگاهی از امكانات هر مسیریاب و بررسی قابل گسترش بودن آن و نوع ماجول‌هایی كه می‌توانید به آن متصل كنید، می‌بایست به راهنمای فنی هر مسیریاب یا سایت وب شركت سیسكو (
www.cisco.com) مراجعه كنید، مطمئناً در این سایت اطلاعات بسیار مفیدی خواهید یافت. ادامه این مقاله كه به معرفی سری‌های مختلف روترهای سیسكو می‌باشد را در شماره بعدی خواهید خواند.


سری 800
سری 800 به طور عمده شامل دو گروه ISDN و Serial می‌باشد كه در ادامه توضیح مختصری درباره هریك خواهد آمد:

 Cisco 800 Series ISDN Routers 
تاكید این سری از محصولات سیسكو بر روی افزایش قابلیت اطمینان و امنیت با بهره‌گیری از فایروال داخلی و استفاده از پروتكل امن IPSec و الگوریتم‌های رمزنگاری DES و 3DES می‌باشد. از این مسیریاب در جهت ایجاد و برقراری شبكه‌های VPN میان شبكه‌های شعبه‌های شركت‌های كوچك از طریق خطوط ISDN استفاده می‌شود.

Cisco 508 Series Serial Routers
توسط این مدل می توان ارتباط میان شبكه‌ای راه دور و امن را از طریق خطوط سریال سازگار با استانداردهای EIA/TIA-232 و EIA/TIA-530 و EIA/TIA-530A و 21 EIA/TIA-449 X و 35.V برقرار كرد. سایر مشخصات این سری تقریبا همانند مدل‌های مشابه در سری 800 می باشد.
در ضمن این سری از محصولات سیسكو معمولا به صورت غیر ماجولا‌ر ارائه می‌شوند، به این معنی كه جایی برای قرارگیری ماجول‌های مختلف توسعه  كه برای افزایش انعطاف‌پذیری هر محصول مورد استفاده قرار می گیرد، در این سری وجود ندارد. كه طبعا این گروه از محصولا‌ت امكان توسعه را ندارند و به همین سبب از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند.

سری
1700

با این سری كه به جای سری 1600 عرضه شده‌اند، می‌توان دسترسی شعبه‌های مختلف یك شركت را از طریق خطوط مختلف نظیر خطوط استیجاری 1 E و 1 T و یا از طریق اینترنت  با سرعت بالا با یكدیگر برقرار نمود. همچنین، ارتباطی ایمن را با بهره‌گیری از فایروال داخلی نوع Stateful و نیز امكان استفاده از سیستم كشف نفوذ
Intrusion Detection System) IDS) با كمك تكنولوژی‌های دستیابی WAN مختلف فراهم می‌نماید.
در عین حال ماجولار بودن برخی مدل‌ها و امكان بهره گیری از سرویس Voice over IP توسط ماجول‌های توسعه و همچنین پشتیبانی از خطوط پشتیبان ISDN این قدرت را به سری 1700 داده است تا درISP‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرند.
این سری شامل مدل‌ها وماجول‌های متفاوتی است كه در ادامه به برخی ازآن‌ها اشاره خواهد شد.

Cisco 1701 ADSL Security Access Router
درسناریوهای شركت‌های كوچك و متوسط تجاری با هزینه محدود، برای استفاده از خطوط ADSL جهت برقراری ارتباطات میان‌شبكه‌ای و همچنین داشتن خط پشتیبان برای مواقعی كه خط اصلی دچار مشكل می‌شود، یكی از بهترین انتخاب‌ها می‌باشد.

مشخصات مدل 1701
- مقدار حافظه DRAM پیش فرض این مدل 64 مگابایت بوده و تا 128 مگابایت قابل افزایش است .
- مقدار حافظه Flash پیش فرض 32 مگا بایت است و قابلیت ارتقاء ندارد .
- دارای یك پورت كنسول و یك پورت Aux از نوع 45  RJ می باشد.
- یك پورت 45-RJ اترنت سریع از نوع BASE-TXو 10/100 دارد .
- دارای یك پورت WAN از نوع ISDN BRI  می‌باشد .
- همچنین دارای یك پورت WAN برای خطوط اسیجاری می باشد .

Cisco1711,1712 Security Access Router
با داشتن هر كدام از این دو مدل، غیر از یك مسیریاب نسبتا قوی، فایروال و IDS و VPN و سوییچ اترنت سریع داخلی  و رابط‌های WAN  اضافی خواهید داشت. این امكانات همه در یك مسیریاب، پاسخگوی اغلب نیازهای یك شبكه متوسط خواهد بود كه نتیجتا" منجر به كاهش هزینه نهائی پیاده‌سازی نهایی شبكه  می‌شود.

مشخصات مدل‌های 1711 و 1712
- این دو مدل دارای یك سوییچ 4 پورت اترنت سریع  BASE-TXو 10/100 می‌باشند.
- در مدل 1712 یك پورت ISDNBRI  از طریق ماجول WIC-1B-S/T پشتیبانی می شود.
- در مدل 1711 یك پورت مودم آنالوگ از طریق یك ماجول توسعه در‌‌دسترس است.
- این دو مدل دارای یك پورت 45 RJ برای پورت WAN از نوع  BASE-TXو 10/100 می‌باشند.
- دارای یك پورت Aux با نرخ انتقال 2/115 كیلو بیت در ثانیه است .
- پورت كنسول این دستگاه با پورت 45-RJ قابلیت انتقال داده با سرعت پیش فرض b9600 bpsرا دارد.
- برای تضمین امنیت اطلاعات از دو الگوریتم رمزنگاری 3DES-168bit و AES-128bit استفاده می‌شود .
- حافظه Flash این دو مدل به صورت غیر قابل ارتقاء، دارای ظرفیت پیش‌فرض 32 مگابایت می‌باشد.
- حافظه DRAM در دو مدل 1711 و 1712 به صورت پیش فرض 64 مگابایت است و حداكثر تا مقدار 128 مگابایت قابل
  افزایش می باشد.
در شكل 1 می‌توانید نمایی از قسمت پشتی یك مدل 1711/1712 و نحوه ارتباط مسیریاب با شبكه‌های دیگر  را مشاهده كنید.

سری 2600شكل 1

مدل‌های قبلی این سری كه شامل مدل‌های 2610، 2611، 2613، 2620، 2621، 2650 و 2651 بودند، مدل‌های خارج از رده محسوب می شوند و شركت سیسكو به جای آن‌ها سری 0062XM را ارئه نموده است . شركت سیسكو مدعی است كه از این سری می توان برای فراهم نمودن سرویس‌های چندگانه در شبكه‌های محلی از طریق ارتباطات WAN با بهره گیری بیش از 70 نوع ماجول مختلف  استفاده كرد .
برخی از امكاناتی كه توسط ماجول‌های توسعه به این سری اضافه می شود عبارتند از: دسترسی امن به اینترنت و اینترانت از طریق فایروال داخلی‌،امكان استفاده ازVoIP ،VPN ،مسیریابی با امكان مدیریت پهنای باند و ... این سری شامل مدل‌های زیر می باشد :
2651XM،2650XM ،2621XM ،2620XM ،2612XM ،2611XM ،2610XM و 2691XM .

سری 3600
از این سری برای برقراری ارتباط میان شعبه‌های شركت‌های متوسط و بزرگ و همچنین درISP‌ها استفاده می شود كه هم اكنون در ایران نیز تعدادی از ISP‌ها از مدل‌های مختلف این سری برای انتقال صوت و داده بهره می گیرند. این سری از توان پردازشی نسبتا بالا‌ و قابلیت ارتقا خوبی برخوردار است.
البته اغلب مدل‌های این سری نظیر 3620، 3631،  3640، 3660، 3661 توسط شركت سیسكو، مدل‌های خارج از رده معرفی شده اند .

سری 3700
شامل دو مدل 3725 و 3745 است كه در رده روترهای دسترسی با سرویس چندگانه(Multiservice Access Router)  قرار دارند و دارای مشخصات كلی زیر هستند:
- دو پورت 100/10 LAN 
- دو اسلات برای ماجول‌های مجتمع پیشرفته (AIM) داخلی .
- سه اسلات برای كارت‌های رابط WAN كه با نام WIC شناخته می شوند .
- دو اسلات ماجول شبكه (NM) در مدل 3725 و چهار اسلات NM برای مدل 3745
 یك اسلات (در مدل 3725) و دو اسلات (در مدل 3745) برای ماجول.HDSM 
 مقدار حافظه Flash پیش فرض 32 مگابایت كه تا 128 مگابایت قابل افزایش است.
 دارای حافظه نوع DRAM با ظرفیت 128 مگابایت كه تا 256 مگابایت قابل افزایش است.
 پشتیبانی از اكثر پروتكل‌ها و رسانه های WAN نظیر FR ،LL ،ISDN ،X.25 ،ATM ،T1/E1، انواع DSL ،T3/E3 و ... .
لا‌زم به ذكر است كه در این مقاله، از معرفی سری‌های پیشرفته نظیر 7600، 10000 و 12000 صرف‌نظر شده است.

ماجول‌ها
همان‌طور كه گفته شد، در مدل‌های ماجولار، امكان افزایش امكانات از طریق انواع مختلفی از ماجول‌های توسعه صورت می پذیرد. با این روش كاربر قادر خواهد بود یك مدل خاص با مشخصات عمومی مناسب شرایطش را خریداری كرده و با توجه به نیازهای اختصاصی اش از انواع مختلف ماجول‌های توسعه استفاده نماید .
ماجول‌های سیسكو تنوع بسیار زیادی دارند و نیز از آنجائی‌كه برای اغلب مدل‌ها به صورت اشتراكی قابل استفاده‌اند، پاسخگوی تمامی نیازهای كاربران می باشند. در ادامه به طور خلاصه به ذكر چند نوع ماجول  از میان ده‌ها ماجول مورد استفاده در مسیریاب‌ها می پردازیم .
شركت سیسكو ماجول‌های مختلف خود را در حدود 30 نوع كلی طبقه بندی كرده است كه اغلب آن‌ها در محصولا‌ت مختلف سیسكو و بسترهای خاص مخابراتی كاربرد دارند. ولی ماجول‌های عمومی‌تر عبارتند از :

Cisco Gigabit Ethernet Network Module
این ماجول كه در مدل‌های 2691 و 3660 و سری 3700 قابل استفاده است و تحت نام  NM-1GE شناخته می شود، امكان بهره گیری از ارتباطات نوری و مسی به صورت گیگابیت اترنت را از طریق انواع مبدل رابط گیگابیت (GBIC) كه بر اساس محدودیت فاصله و نوع مسی یا نوری كابل رابط طبقه بندی می‌شوند را می دهد و برای ایجاد ارتباطات میان شبكه‌ای سریع استفاده می شوند.

Alarm Interface Controller Network Module
این ماجول كه تحت شماره NM-AIC-64 شناخته می‌شود، برای سری 2600 و 3600 قابل استفاده است .
با نصب این ماجول، مدیر شبكه می تواند از مشكلات مختلفی كه در طول شبكه رخ می‌دهد از راه دور و از طریق آلارم‌های هشداردهنده با خبر شود و اشكالا‌ت را برطرف كند .
 برخی اتفاقاتی كه توسط این نوع ماجول قابل بررسی و كنترل هستند عبارتند از :
تغییرات ولتاژ، تغییرات دما كه با استفاده از سنسور حرارتی تعبیه شده در ماجول صورت می گیرد، تغییرات كشف شده توسط سیستم IDS  شبكه، حملات سیل آسا (Flooding Atacks) و ... .  

Cisco IP Communication Voice/Fax Network Module

با استفاده از انواع مختلف این ماجول در مسیریاب‌های سری 2600XM و 2691 و 3640 و 3660 و سری 3700 شركت‌های بزرگ و ISPها قادر خواهند بود، با بهره گیری  از امكانات مخابراتی صوت/فكس را از طریق پروتكل IP  منتقل كنند. (در ارائه سرویس تلفن اینترنتیVoIP ازاین ماجول‌ها استفاده می شود.)
این ماجول بسته به نوع كانكتور ارتباطی دارای انواع مختلفی می باشد كه عبارتند از:NM-HDV-1E1/1T:و1باكمك این ماجول می‌توان یك خط 1 T1/E را به روتر متصل كرد.NM-HDV-2E1/2T1: با نصب این ماجول در پشت روتر این امكان را داریم تا همزمان دو خط1 E1/T را به روتر متصل كنیم .
البته بر روی این ماجول‌ها شكاف‌هایی نیز به منظور افزایش انعطاف پذیری روترها تعبیه شده است كه با نامVIC/VWIC شناخته می‌شوند و در مدل‌های زیر تولید می شوند:
VIC22FXS: كه دارای 2 پورت برای ارتباطات صوت/فكس از طریق رابط FXS می باشد .
VIC22FXO: همانند ماجول قبلی است ، با این تفاوت كه این نوع اسلات برای اتصال به  دروازه های نوع FXO  كاربرد دارد.

البته مدل‌های متنوع دیگری نیز وجود دارند كه نیازمند بسترهای خاص مخابراتی می باشند.

Cisco Analog Modem Network Module
تفاوت مدل‌های مختلف این ماجول در تعداد پورت‌های مودم‌های داخلی ماجول است كه یا دارای 8 پورت و یا 16 پورت از نوع 11-RJ می باشد.
این ماجول در مدل‌های NM-8AM و NM-61AM و NM-8AM-J و NM-61AM-J موجود است كه دو ماجول با پسوند J  فقط با سیستم مخابراتی كشورهای ژاپن و سنگاپور سازگارند ولی از دو ماجول اولی می توان برای شماره گیری در سایر كشور ها استفاده كرد. به این معنی كه می توان روتر را طوری تنظیم كرد كه هم بتوان با استفاده از این ماجول شماره گیری نمود و هم در صورت نیاز، پیكره‌بندی روتر را به گونه ای انجام داد تا كاربران بتوانند از خارج از محیط سازمان یا ISP با آن تماس بگیرند، كه در این مواقع روتر در نقش یك Access Server عمل می كند.
از انواع این ماجول می توان در سری‌های 2600 و 2600XM و 3700 و مدل‌های 3620 و 3641 و 3661 و 2691 استفاده نمود .

Cisco Memory Modules
در برخی مدل‌های مسیریاب كه  قابلیت ارتقاء حافظه را دارند می توانید با توجه به حداكثر ظرفیت پذیرش هر مسیریاب كه در این مقاله هم به مقدار برخی از آن‌ها اشاره شد، ماجول‌های اضافی را كه برای دو نوع حافظه Flash و DRAM موجود است را تهیه كرده و به راحتی آن‌ها را در پشت روتر نصب كنند .

سخن نهایی

خوانندگان علاقه‌مند به این گونه مباحث می‌توانند برای یافتن اطلاعات جامع و كامل درباره دیگر مدل‌های مسیریاب و ماجول‌های سیسكو، وب سایت رسمی شركت سیسكو به آدرس
www.cisco.com را ملا‌حظه نمایند.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی