عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 30 مهرماه 1384

12:26 AM

October 22, 2005


دندان های آبی برای یك هدست

امروزه تعداد روشهای اتصال بدون سیم نسبت به راه های قدیمی اتصال كابلی افزایش یافته است Fi. 802.11b,802.11a,Wi-GPRS,IRDAودندان آبی تنها برخی از روش های متداول جهت برقراری ارتباط بدون سیم میان وسا یل گوناگون‌ اند.


در این نوشتار قصد داریم ضمن توضیح تفاوتهای میان روش های ارتباطی بدون سیم خوانندگان گرامی را با كارایی های فناوری دندان آبی بیشتر آشنا نموده و كمك كنیم تا بهترین انتخاب را از میان هدست های موجود دندان آبی برای تلفن همراه خود برگزینید .


* دندان آبی (bluetooth )چیست؟


دندان آبی نوع خیلی ساده‌ای از شبكۀ بدون سیم است كه‌می تواند ارتباط حداكثر 8 دستگاه مختلف (مجهز به این سامانه) را دریك شبكۀ محدود برقرار نماید .در عمل فضای كوچكی را‌می توان بوسیلۀ این دستگاه ها پوشش داد چرا كه اساساً این سامانه جهت مصارف و كاربرد شبكه های شخصی خصوصی طراحی واجرا شده است. محدودیت برد این سامانه به كاربر كمك‌می كند تا تنها در محدودۀ  فضای خانه ویا دفتر كار خود از این روش (به شكل مطمئن وایمن ) استفاده نموده وامواج مربوطه فراتر ازآن ارسال نگردند.


كسی هم خواهان شنیده شدن ویا سوء استفاده دیگران از شبكۀ خصوصی ارتباطی خود نیست .


سامانه ی دندان آبی علاوه بر آنچه اغلب تصور‌می شود قادر است  گسترۀ وسیعی از تجهیزات  كاربردی را به هم متصل نماید.،


چنانچه علاوه بر رایانه های شخصی حتی گوشی هایی (هدفون ها) كه جهت شنیدن موسیقی و....به كار‌می روند از این طریق


می توانند بدون نیاز به سیم به رایانۀ شخصی، دستگاه پخش موزیك قابل حمل،  تلفن همراه و یا رایانه های جیبی كاربران متصل شوند


در مورد تلفن ها، در صورتی كه  تلفن همراه به این سامانه مجهز باشد می توان تلفن را در داخل جیب یا كیف خود رها كرده ولی در زمانی كه یك تماس در یافت‌می شود بدون نیاز به دسترسی به گوشی تماس خود را پا سخ داد . حتی در مواردی كه تلفن مجهز به سامانۀ شماره گیری صوتی باشد می توان  بدون لمس وتماس با گوشی (شماره گیری اعداد بوسیلۀ صفحۀ ارقام گوشی) تماس برقرار كرد واین كار به همان راحتی پاسخ گویی به تماسهای دریافتی‌ است.


همچنین محدودیت در برد امواج رادیویی این سامانه كه ناشی از توان كم فرستنده آن‌ است یكی از عوامل مؤثر در حفظ سلامتی


انسان در برابر قرار گیری در معرض تابش امواج الكترومغناطیسی به ویژه از ناحیه مغز‌است، به شكلی كه در برابر دیگر وسائل همچون تلفن های همراه خطر كمتری خواهد داشت .


*برد امواج دندان آبی:


اغلب دستگاه های دندان آبی در گروه 2 استاندارد مربوطه عمل‌می كنند، تجهیزات این گروه همگی با توان بسیار كم(برابر1 میلی وات یا یك هزارم وات )عمل‌می كنند، چنانچه بردی حداكثر در حدود 10 متر خواهند داشت.


اما به یاد داشته باشیم كه در سامانۀ دندان آ بی محدودیت برد نه تنها نقص به شمار‌نمی رود بلكه مزیت نیز محسوب می گردد.


*گسترۀ تجهیزات قابل استفاده:


تعدادوسائلی كه در عمل با این فناوری سازگار ند، محدود ولی رو به افزایش است كه در زیر نمونه هایی از آن را نام‌می بریم: دوربین های دیجیتالی، چاپگرها، پویش گرها، تلفن های همراه، رایانه های جیبی وقابل حمل، گوشی ها ومیكروفون ها، گیرنده های مسیر یابی(جی پی اس ) و برخی لوازم خانگی.


*Wi-Fi یا دندان آبی، كدامیك بهتر است؟


Wi-Fi  هم اكنون جایگزین اصلی برای شبكه های رایج وقدیمی مبتنی بر ارتباط كابلی است، همچنینWi-Fi برد وسیع تری را نسبت به  دندان آبی فراهم آورده و از نرخ سرعت بیشتری برای تبادل اطلاعات پشتیبانی‌می نماید، پس در برخی موارد ‌می تواند از دندان آبی  بهتر باشد . اما در حقیقت Wi-Fi و دندان آبی هر یك اهداف متفاوتی را دنبال‌می كنند .


هدف استاندارد دندان آبی فراهم آ وردن بستر ارتباطی جهت  تبادل  داده وانتقال محدود آن میان تجهیزات مختلف است . اماWi-Fiتوجه بیشتری را بر روی تبادل اطلاعات با سرعت بیشتر میان رایانه و یك شبكۀ ارتباطی(مانند اینترنت) معطوف‌می دارد.از نگاه دیگر توان كم تجهیزات دندان آبی (1میلی وات ) باعث معرف كمترین میزان انرژی (باتری)‌می گردد . در حالی كه توان و برد بیشترسامانۀ Wi-Fi  در مقابل باعث مصرف بیشتر انرژی باتری و كاهش عمر آن در مقابل تجهیزات دندان آبی‌می گردد .


در نهایت در صورتی كه نیازمند ارتباط ساده وغیر مهم با تجهیزات مختلف خود در محدودۀ محیط منزل  یا دفتر كارتان هستید دندان آبی راه حل مناسب این امر و اگر نیازمند پوشش برد بیشتر و پهنای باند وسرعت بالاتری جهت تبادل داده میان رایانه و شبكه محلی خود هستید Wi-Fi  انتخاب مناسب تری خواهد بود .


*انتخاب مناسب ترین هدست برای تلفن همراه:


صنایع مختلف ساخت گوشی و میكروفون های بدون سیم امروزه از روش ها و فنون نوینی جهت طراحی و ساخت هدست های دندان آبی بهره‌می گیرند ،در حالی كه نسل های اولیه، چه از نظر ساختار وچه از نظر ظاهر وضعیت مناسبی نداشتند اما هدست های جدید عموماً بهبود بیشتری یافته اند .هدست های دندان آبی دگر گونی عظیمی را در قیمت ها پدید آورده اند به طوری كه حتی برخی از آنها به قیمت كمتر از 30 دلار تا 300 دلار ویا بیشتر قابل دسترسی هستند .

*چرا از هدست های دندان آبی استفاده می‌كنیم؟


ابتدا باید این نكته را متذكر شویم كه استفاده از هر نوع هدست  علاوه بر سهولت  كار ومكالمه با تلفن همراه كمك‌می كند تا كمتر در معرض تابش تشعشعات مضر تلفن همراه قرار گیرید، اگر چه ضرر این تشعشعات برای مغز هنوز كاملاً قطعی نشده است .


در كشور ما و بسیاری از كشورهای دیگر اجازه ندارید در هنگام رانندگی گوشی را با دست خود نگاه داشته و مكالمه كنید، از این رو استفاده از هدست در این شرایط مفید خواهد بود .


هدست با سیم معمولی عموماً توقعات اغلب مردم را برآورده‌می سازد اما مسئله این است كه در این مدل ها ،تلفن به شكلی از سیم هدست آویزان است ممكن است سیم آن دست وپا گیر جلوه كند . اما هنگامی كه از فناوری دندان آبی استفاده‌می كنید ،‌می توانید گوشی خود را داخل كیف، داشبورد ماشین ویا جیب خود قرار داده و همچنان تماس خود را حفظ وبه آن پاسخ دهید .ولی به یاد داشته باشید كه زیاد‌نمی توانید از دور وبر تلفن خود دور شوید، برای مثال ماشین خود را پارك كرده و(در حالی كه گوشی خودرا داخل ماشین به جا‌می گذارید )به سوپر ماركت رفته وخرید نمایید ، در چنین حالتی فاصلۀ هدست و گوشی تلفن تان زیاد‌می شود ودر نتیجه قادر به در یافت ارتباط نخواهید بود.


هدست دندان آبی این امكان را‌می دهد تا علاوه بر تلفن با وسائل دیگری مانند رایانه ها نیز ارتباط برقرار‌می كنید، برای مثال اگر از رایانه تان برای یك كنفرانس تلفنی استفاده‌می كنید،‌می توانید از هدست خود برای مكالمه بهره مند شوید .همچنین اگر از چندین گوشی تلفن مختلف مجهز به فناوری دندان آبی استفاده‌می نمایید ،هدست ‌می تواند براحتی با تمامی آنها ارتباط برقرار كند ، این ویژگی روند ساخت وطراحی هدست مخصوص برای هر مدل گوشی تلفن را دچار تغییر وتحول اساسی نموده است ، در نتیجه ناسازگاری های متداول ناشی از نوع و مدل گوشی ها وسازندگان مختلف از میان رفته است .


*چالش در طراحی:


شاید نتوانیم از نظر طراحی و ساختار، مقایسۀ مناسبی میان هدست های معمولی (با سیم) و هدست های دندان آبی (بدون سیم) به عمل آوریم زیرا تفاوتهایی ناشی از ساختار در این گونه تجهیزات به چشم‌می خورند ، اما در كل‌می با یست توجه ویژه‌ای را به وزن این هدست ها مبذول داشت زیرا سبكی و ظرافت بخشی از ویژگی های بر جستۀ هدست ها هستند . توجه داشته باشید كه هدست دندان آبی هرگز‌نمی تواند به كوچكی و سبكی هدست معمولی (با سیم) باشد چرا كه هدست های دندان آبی شامل


باتری وتجهیزات الكترونیكی اضافی دیگری نیز هستند . این وزن وحجم اضافی زمانی مشكل آفرین‌می شود كه قرار است برروی گوش ویا سرو صورت قرار گیرد .چنانچه امروزه تمركز همۀ سازندگان برروی عرضۀ هدست هایی با طراحی ظریف و كوچك است.*مشكلات رایج با هدست های دندان آبی:در حالت آرمانی یك هدست دندان آبی‌می بایست طوری باشد كه در هر زمان بتوان به راحتی و به سرعت آن را برروی گوش (یا محل مورد نظر) خود نصب نموده و به تماس های رسیده پاسخ داد و حتی یك تماس خروجی بر قرار نمود . هدست های دندان آبی دارای منبع تغذیۀ باتری هستند كه در هر حال یك محدودیت زمانی را تحمیل‌می نمایند .(بعضاً 10 الی 12 ساعت مكالمه و25تا200 ساعت در حالت آماده باش ) . در حالت آرمانی میبایست زمانی كه مكالمه‌ای ندارید ، سامانۀ ذخیرۀ خودكار انرژی باطری فعال شده و دستگاه را به حالت نیمه خاموش در آورد و هنگام تماس آن را دوباره فعال سازد ، بدین روش طول عمر باتری تا حد چشم گیری افزایش خواهد یافت

*برد هدست:

در حالت نظری تمام تجهیزات دندان آبی گروه2 استاندارد ، برای بردی در حدود 10 متر طراحی شده اند ،اما این مقدار برد ‌می تواند تحت شرایط مختلف، متغیر باشد .اگر هدست وتلفن بدون وجود مانع میان آن دو و در دید مستقیم یكدیگر باشند، به همان مقدار 10 متر ویا حتی بیشتر برد مفید داریم ، اما اگر میان تلفن و هدست آن ، موانعی مانند دیوار
و.... وجود داشته باشد ، باید افت زیاد برد و محدودیت در فاصله را در نظر داشت .بهتر است در عمل جهت بدست آوردن  میزان برد مفید در هر محیطی ، گوشی و هدست خود را در حالت های مختلف آزمایش كنید.
*عوامل كلیدی در مقایسۀ هدست ها:
1.  هزینه:یكی از عوامل مهم و اصلی در مقایسۀ مدل های گوناگون  قیمت آنها است، ا ما به یاد داشته باشید كه  گران بودن برخی از مدل ها لزوماً  بدون دلیل نخواهد بود و حتماً مزایایی نسبت به مدل های ارزان خواهند داشت .


2.ظاهر شكیل:سرعت وسهولت نصب برروی گوش وراحتی استفاده از كلیدهای كنترل تعبیه شده برروی دستگاه ، همچنین راحتی قرار گیری برروی  گوشی در دراز مدت (مكالمات طولانی ) وسهولت استفادۀ همزمان  با عینك وبا استفادۀ آسان برروی هریك از دو گوش چپ یا راست به همراه  سبكی وزن آن مواردی است كه در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند


3.سهولت كاربرد :لازم است بررسی شود كه:


آیا استفاده از كلیدهای تعبیه شده براحتی ممكن است؟


آیا تنظیم سطح صدای گوشی به آسانی میسر است؟


آیا قادرید به سرعت هدست را روشن و خاموش نمایید؟


و آیا خدمات پس از فروش مطمئنی برای شما فراهم آ مده است؟


 


4.برخی ویژگی های دیگر كه بهتر است پیش از خرید مورد بررسی قرار گیرندعبارت اند از:


طول عمر باتری در حالت مكلالمه وآماده باش چه مقدار است؟


آیا در هنگامی كه عمر باطری (شارژ) رو به پایان است (قبل از اتمام كامل آن)  متوجه این موضوع خواهید شد یا خیر؟


باتری از چه نوعی است وآیا قابلیت تعویض دارد؟


باطری چگونه شارژ‌می شود و این عمل چه مدت به طول‌می انجامد؟


آ یا در هنگام اتمام عمل شارژ مجدد باتری ، متوجه این امر خواهید شد یا خیر؟


وآیا هدست فوق در مدار داخلی خود مجهز به سامانۀ كاهندۀ صداهای مزاحم است یا خیر؟


و در نهایت كیفیت صدای دستگاه (ارسالی ودر یافتی) مطلوب است یا خیر؟


*خلاصه:


رابط های دندان آبی كاربرد های مفید و سهولت استفاده را به ارمغان‌ می‌آورند، اگر چه هزینه این امر نیز كم نیست. هدست دندان آبی خوب، تنظیم و كاربرد ساده‌ای خواهد داشت ، بطوری كه زندگی را سهولت و آسایش بیشتری‌می بخشد . در پایان توصیه‌می گردد از اطلاعات ارائه شده در بالا جهت بررسی وانتخاب دقیق تر هد ست دندان آبی مناسب قبل از اقدام به خرید استفاده نمایید .
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی