عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 11 آذرماه 1385

06:17 PM

December 02, 2006


استفاده از اینترنت برای تحقیقات علمی

منبع: رویترز
مترجم: پارس آنلاین


طبق تحقیق و بررسی شركت‌های Pew Internet ، American Life Project و موزه Exploratorium برای تحقیقات و دسترسی به اطلاعات علمی در بیشتر كشورها اینترنت بعد از تلویزیون بیش‌ترین آمار استفاده را دارد.


حدود 87 درصد از افرادی كه در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اعلام كردند كه برای تحقیقات علمی خود و همچنین دسترسی به اطلاعات علمی و پژوهشی از اینترنت استفاده می‌كنند. جالب توجه این كه در مورد جوانان استفاده از اینترنت برای تحقیقات علمی بیش تر از تلویزیون است و اولین منبع علمی آن‌ها برای انجام پژوهش‌های علمی و دانشگاهی محسوب می‌شود. برای جوانان استفاده از اینترنت به عنوان منبع دسترسی به علوم حدود 32 تا 44 درصد بیش‌تر از تلویزیون است.


John B. Horrigan رییس و مولف اصلی این تحقیق و آمار از شركت Pew Internet می‌گوید: خیلی‌ها اینترنت را به عنوان یك دایره‌المعارف غول‌پیكر در همه زمینه‌ها و موضوعات می‌دانند و مشخصا برای اطلاعت و تحقیقات علمی نیز همین بینش وجود دارد.


این تحقیق هم نحوه استفاده مردم از اینترنت را مورد مطالعه قرار می‌دهد و هم تاثیر اینترنت را بر ساختار علم و تحقیقات علمی مورد بررسی قرار می‌دهد.


شركت Pew كه بیشتر به دلیل مطالعات و تحقیقاتی كه در مورد نحوه استفاده مردم از اینترنت برای رفع نیازهای مختلف ارایه كرده است هم‌اینك بسیار معروف و شناخته شده است با همكاری موزه the Exploratorium ، یكی از اولین موزه‌هایی است كه در سال 1993 وب‌سایت ویژه خود را ارایه نموده است، در این تحقیق سعی كرده‌اند كه نحوه استفاده مردم از اینترنت برای دسترسی آن‌لاین به مطالب و اطلاعات علمی را نشان دهند.


بیش‌تر افرادی كه مطالعه قرار گرفته‌اند ابراز داشته‌اند كه از اینترنت بیشتر زمانی در تحقیقات علمی خود استفاده می‌كنند كه نیاز به اطلاعات بیش‌تری در زمینه موضوع مورد نظر داشته باشند. دو سوم از افراد مورد تحقیق در زمینه موضوعات خاص علمی ابتدا به سراغ اینترنت می‌رفتند و حدود 59 درصد نیز برای آگاهی از وضعیت و اطلاعات آب و هوا ابتدا به اینترنت مراجعه می‌كنند.


جالب است بدانید كه بیش‌تر این افراد برای دسترسی به مطلب مورد نظر در ابتدا از موتورهای جست‌وجوی اینترنتی استفاده می‌كنند.


سهولت دسترسی اصلی‌ترین دلیل افراد به استفاده از اینترنت به عنوان اولین منبع برای تحقیقات و مطالب علمی است. 71 درصد از افراد مورد مطالعه دلیل اصلی خود برای استفاده از اینترنت را سهولت دسترس‌پذیری آن به محتویات مختلف علمی بیان كرده‌اند.


از دیگر دلایل استفاده از اینترنت، لینك‌های موجود در وب‌سایت‌هاست كه سبب می‌شود افراد در هنگام استفاده‌های دیگر از اینترنت به اطلاعات و خبرهای علمی دسترسی پیدا كنند. حدود دو سوم (65%) این افراد اعلام كرده‌اند كه در هنگام استفاده‌های دیگر از اینترنت به اطلاعات و خبرهای علمی دسترسی پیدا كرده‌اند.


استفاده مردم از اینترنت به عنوان منبعی برای اطلاعات علمی مانع مراجعه و بازدید آن‌ها از موزه‌های موجود نشده است. 59 درصد كسانی كه از طریق اینترنت به منابع علمی مانند علوم موزه‌ها، باغ‌وحش، آكواریم، موزه تاریخ طبیعی، موزه علمی فناوری و یا تلسكوپ‌ها دسترسی داشته‌اند به خود این اماكن نیز مراجعه كرده‌اند.


بیش‌تر افراد در اینترنت به اخبار علمی مراجعه می‌كنند در حالی حدود 49 درصد از افراد مورد تحقیق از وب‌سایت‌های تخصصی علمی مانند وب‌سایت Smithsonian یا NationalGeographic.com مراجعه می‌كند. همچنین یك رابطه دو طرفه بین دسترسی به منابع علمی از طریق اینترنت و مكان‌های علمی وجود دارد: یعنی كسانی كه به موزه‌ها و یا سایر مكان‌های علمی مراجعه می‌كنند در اینترنت به دنبال اطلاعات جامع‌تری از آن علوم می‌گردند و برعكس كسانی كه از اینترنت اطلاعات علمی خاصی را بررسی می‌كنند به مكان‌های مورد نظر برای آشنایی بیشتر مراجعه می‌كنند.


78 درصد كسانی كه از اینترنت به عنوان منبع دسترسی به اطلاعات و اخبار علمی استفاده می‌كردند اعلام كردند كه بیشتر و در اكثر مواقع اكتشافات علمی جدید را از طریق اینترنت پیگیری می‌كنند یعنی حدود 58 درصد كل افراد مورد مطالعه در اینترنت بیشتر به اكتشافات جدید علمی مراجعه می‌كنند.


این تحقیق همچنین میزان استفاده از منابع علمی گوناگون توسط افراد را مورد بررسی قرار داده است و نظرات مردم را در مورد موضوع علمی كه از طریق اینترنت مورد بررسی قرار می‌دهند بررسی نموده است.


و در نهایت حدود 48 درصد كل افراد مورد تحقیق و همچنین 33 درصد از كسانی كه اینترنت را به عنوان منبع تحقیات علمی خود استفاده می‌كنند در مورد اهمیت علم معقتدند كه داشتن یك جامعه پویا و قدرت‌مند نتیجه برتری علمی و اكتشافات جدید علمی است. همچنین حدود 43 درصد افراد مورد مطالعه و 27 درصد افراد آن‌لاین معتقدند كه پژوهش‌های علمی اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین نقش را در بهبود زندگی انسان‌ها بازی می‌كند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی