عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
پنجشنبه، 28 دیماه 1385

11:35 PM

January 18, 2007


مقایسه ‌SMS با ‌WAP

منبع: روزنامه اعتماد ملی


در مقایسه‌ای اجمالی میان سرویس ‌SMS با ‌WAP ، مزایا و معایب هر یك بدین صورت است كه با استفاده از پیام كوتاه می‌توان تنها پیغام‌هایی ارسال كرد كه از متن معمولی (بدون تغییر قلم، اندازه یا رنگ) تشكیل شده باشد.

از سوی دیگر استفاده از این امكان باعث می‌شود كه تعدادی از 140 بایت قابل استفاده در پیغام، برای این كار صرف شود و تعداد بایت كمتری برای خود پیغام باقی بماند اما ‌WAP و زبان ‌WML به خوبی این امكان پشتیبانی می‌كنند و با استفاده از‌WAP ، علاوه بر متن‌هایی با جلوه‌های متنوع می‌توان تركیبی از متن و تصویر را نیز ارسال كرد. نكته آخر در زمینه مزایای ‌WAP در مقایسه با ‌SMS ، عدم محدودیت در اندازه پیام‌ها است. درحالی‌كه در پیام كوتاه محدودیت 140 بایت از اطلاعات وجود دارد. در پروتكل ‌SMS امكانی برای تقسیم كردن یك پیام بزرگتر از 140 بایت به تعدادی پیام كوچكتر وجود دارد كه در صورت پشتیبانی شدن توسط موبایل كاربر، تا حدودی محدودیت اندازه پیام‌ها را كاهش می‌دهد. اما مزایایی كه برای استفاده از پیام كوتاه در مقایسه با ‌WAP می‌توان برشمرد، به این شرح است كه برای بسیاری از كاربران، هرچه قیمت یك سرویس كمتر باشد، جذابیت سرویس افزایش می‌یابد. ‌SMS در مقایسه با ‌WAP هزینه بسیار كمتری را برای كاربران خود تحمیل می‌كند. درحالی‌كه هزینه یك اتصال ‌WAP حداقل معادل نرخ یك پالس مكالمه تلفنی است. این میزان، زمانی است كه مدت اتصال كاربر به ‌WAP كمتر از یك دقیقه باشد در غیر این صورت مشابه تماس‌های تلفنی هزینه از این مقدار نیز فراتر می‌رود. هزینه ارسال هر ‌SMS بین یك چهارم تا یك سوم نرخ یك پالس است. چنین تفاوت چشمگیری باعث می‌شود بسیاری از كاربران رغبت بیشتری به استفاده از ‌SMS داشته باشند. یكی دیگر از مزایای ‌SMS این است كه تقریبا روی تمامی گوشی‌های موجود در بازار حتی مدل‌های بسیار قدیمی، امكان استفاده از ‌SMS وجود دارد درحالی‌كه ‌WAP تنها روی گوشی‌های جدیدتر و گرانقیمت‌تر قابل استفاده است. به این ترتیب كاربران بیشتری امكان استفاده از خدماتی را خواهند داشت كه روی بستر ‌SMS عرضه شده باشند. پیاده‌سازی ‌SMS در شبكه ‌GSM به شكلی است كه ارسال پیام‌كوتاه به دلیل عدم استفاده از كانال ترافیكی هیچگاه با خط اشغال مواجه نمی‌شود درحالی‌كه برای استفاده ‌WAP به طور معمول نیاز است كه شماره فراهم كننده سرویس گرفته شود و تنها پس از برقراری تماس است كه امكان تبادل اطلاعات وجود دارد. بدیهی است كه چه در زمانی كه كاربر دیگری متصل باشد و چه در زمان‌های اوج بار شبكه، كاربر سرویس، امكان برقراری تماس را نخواهد داشت و یا این كار با سختی و صرف زمان زیادی همراه خواهد بود. ارسال ‌SMS در زمان‌های اوج بار شبكه نیز امكان‌پذیر است و شماره‌گیرنده ‌SMS نیز هیچگاه اشغال نخواهد بود حتی درصورتیكه همزمان، افراد دیگری نیز در حال فرستادن ‌SMS برای او باشند. نكته جالب توجه در اینجاست كه فرستنده ‌SMS نیز این امكان را دارد كه همزمان با انجام یك مكالمه تلفنی، به ارسال و دریافت پیام كوتاه بپردازد.


‌WAP یك استاندارد جهانی برای ایجاد ارتباطات اینترنتی و خدمات تلفنی پیشرفته بر روی تلفن‌های همراه دیجیتالی، ‌pager ها، وسائل دیجیتالی و پایانه‌های بی‌سیم است. ‌WAP یك پروتكل جهانی است و به كاربران موبایل در استفاده از وسایل بی‌سیم، این اختیار را می‌دهد كه به آسانی اطلاعات خود را پردازش كرده و به تمامی عملكردها سرویس دهند و همچنین با ایجاد امكاناتی ساده در ارتباطات و ابزارهای انتقال‌دهنده اطلاعات، این امكان را برای كاربران ایجاد می‌كند تا از این نوآوری‌ها و سرویس‌های لازم استفاده كنند. ‌ هدف از ارائه این سرویس،‌دسترسی سریع و آسان در تبادل اطلاعات و سرویس دادن به كاربران موبایل است.با یك موبایل یا یك كامپیوتر دستی كه ‌WAP را پشتیبانی می‌كند، می‌توان بلیت رزرو كرد، پیتزا سفارش داد یا حساب بانكی خود را در هر زمان چك كرد و اطلاعاتی كه به آنها نیاز دارید در دسترس هستند.اگر می‌خواهید از اطلاعات به‌روز در رابطه با اخبار، پیش‌بینی وضع هوا و نرخ مبادله سهم داشته باشید، ‌WAP را جستجو كنید و اگر می‌خواهید با این سیستم سرگرم شوید، می‌توانید گپ بزنید و بازی كنید. اما ‌WAP تنها برای اینترنت و موبایل ساخته نشده است. سرویس‌هایی همچون دانلود كامل دفتر تلفن، راه‌های كنترل هزینه تماس‌های گرفته شده و تماس‌های دریافتی را بهبود داده و ایجاد ارتباط را راحت‌تر خواهد ساخت.‌WAP برای استفاده پروتكل بی‌سیم برپا شده است و یك استاندارد توسعه یافته جهانی است كه خدمات اینترنت را برای استفاده‌كنندگان موبایل ایجاد می‌كند. اگرچه پایه ‌WAP بر روی تكنولوژی اینترنت است ولی ‌WAP و اینترنت در كنار هم زندگی می‌كنند. یك شخص یا شركتی كه سایت اینترنتی دارد، می‌تواند اطلاعات را برای استفاده‌كنندگان موبایل توسط تبدیل صفحات ‌Web به صفحات ‌WAP قابل دسترس كند. همچنین سایت موردنظر می‌بایست قابلیت میزبانی ‌WAP جهت نمایش گرافیك‌های ‌WAP را نیز داشته باشد.برای دیدن صفحات ‌WAP شما نیاز به گوشی موبایلی دارید كه دارای قابلیت ‌WAP باشد. بسیاری از گوشی‌های جدید شركت‌های تولیدكننده تلفن همراه دارای این قابلیت هستند. در ضمن باید سرویس ‌Data و اینترنت برای شما از طرف شركت مخابرات ایجاد شده باشد.زبان صفحات ‌WAP ، ‌ ( WMLیك زبان برنامه‌نویسی طراحی شده مناسب) است. صفحاتی كه با این فرمت طراحی و در سایت گنجانده شده است را می‌توانید با موبایل خود مشاهده كنید. با توسعه ‌WAP به نیازهای كاربران پاسخ داده شده است و زمینه‌ای برای بالا بردن توانایی و ایجاد زیرساختارهای جدید در ‌WAP فراهم آمده است. به این ترتیب سفارشات مختلف افزایش پیدا می‌كند و شبكه‌های مختلفی راه‌اندازی می‌شود.از جمله اجتماعات صنعتی كه هرگونه كاستی و كمبود را در انتقال اطلاعات بی‌سیم جبران می‌كند، ‌WAP Forum است كه به ارتباطات تلفن و تلفن‌های همراه دیجیتالی و پایانه‌های بی‌سیم سرویس می‌دهد و باعث توسعه آنها می‌شود. هدف ‌WAP Forum تشویق و ترغیب مشتریان به بازارهای صنعتی بی‌سیم است كه در واقع كنترل نظارت بر رشد بازار بی‌سیم و توسعه تولیدات داخلی را برعهده دارد. ‌WAP Forum بیش از 90 درصد این بازارها را در اختیار دارد. ترمینال‌ها و سازندگان زیرساخت‌های ‌WAP‌، سرویس‌دهندگان و كاربران و تولیدكنندگان نرم‌افزاری از جمله شركت‌كنندگان ‌WAP Forum به شمار می‌روند.اطلاعات مربوط به شركت‌های وابسته به ‌WAP Forum باید قابل تایید باشند در غیر این صورت بی‌ارزش تلقی می‌شوند و در آنها ‌WAP غیر‌قانونی خواهد بود.‌WAP چگونه كار می‌كند؟
بشر همواره به دنبال ابزاری است كه ارتباطات را به ساده‌ترین شكل برقرار كند. سازندگان ابزارهای دیجیتالی و كامپیوتری، صفحات اینترنتی را بر روی صفحات كوچك و تك رنگ وسایل بی‌سیم پیاده می‌كنند.‌WAP از زبانی به نام WML )Wireless Markup Language( استفاده می كند و همچنین صفحات اینترنت به زبان ‌HTML نوشته می‌شود. ‌باتوجه به اینكه ‌WAP و اینترنت در كنار هم و وابسته به یكدیگرند، بنابراین در صفحات نمایش موبایل، نرم‌افزار رمزگشایی نظیر (‌WTLS )Wireless Transport layer security قرار می‌دهند تا این نرم‌افزار همانند فیلتری عمل كرده و پیش از آن صفحه اینترنتی به تلفن همراه یا وسایل بی‌سیم شما ارسال شود آن را از كد ‌HTML به كد ‌WML تبدیل كند.ابتدا كاربر با ارسال نشانی و یا درخواستی، اطلاعاتی را به سوی شبكه ارسال می‌كند. این درخواست توسط ریزمرورگرها به محیط انتقال داده شده و پس از رسیدن به برج‌های مخابراتی به سمت سرویس‌دهندگان شبكه ارسال می‌شوند. سرورهای شبكه با استفاده از اطلاعات  ‌DNS )Domain Name Service( و درصورتی‌كه درخواست‌ها را تایید كردند، به آن سرویس داده و به سمت ‌User ارسال می‌كنند. البته وجود فیلتر در دو محل ضروری است. ‌پروتكل‌های ‌WAP و اینترنت
پروتكل‌های ‌WAP را محیط كاری بی‌سیم (‌WAEWML )Script ، پروتكل ‌Session بی‌سیم، پروتكل اجرایی بی‌سیم (‌) WTP و لایه امنیتی در انتقال بی‌سیم دیاگرام‌های (‌) VDP یا (‌) WDP تشكیل می‌دهند.
پروتكل‌های اینترنتی شامل ‌Java Script ، ‌IP ، ‌TCP، ‌TLSSSL ، ‌HTTP، ‌HTML می‌شود و دقت در محرمانه بودن اطلاعات می‌تواند باعث ایجاد امنیت شود. در ‌WAP، پروتكل‌های ‌Ryption-Enc به صورت مخفیانه و كاملا خصوصی این امنیت را اجرا می‌كند. دروازه‌های وب ارتباطات امنیتی را ایجاد كرده تا كاربران در اینترنت به صورت خصوصی به منبع تقاضا در شبكه دسترسی داشته باشند.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی