عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
مقاله
شنبه، 6 مردادماه 1386

02:38 PM

July 28, 2007


درباره Wi-Max

منبع: گروه علمی-تحلیلی طیف


درباره استاندارهای WiMax


استاندارد IEEE802/16eخصوصیاتی را به WiMAX سیار اختصاص داده و اتحادیة WiMAX نیز تا پایان سال آینده تكنولوژی دارای قابلیت عملكرد داخلی (interoperable) را فعال خواهد كرد.


آرتور گیفتاكیس، مدیر اجرایی شركت Tower stream می‌گوید:" WiMAXنیز شبیه WiFi خواهد شد. این تكنولوژی مبتنی بر استاندارها است و سراسری نیز خواهد شد و در همین زمان نیز از حالت ثابت به متحرك و در نهایت به حالت سیار ارتقا می‌یابد."

محمد شكوری رییس بخش بازاریابی اتحادیة WiMAX می‌گوید:"رسیدن به این اهداف، به تلاش و كار بسیاری نیاز دارد اما همه، از اپراتورهای شبكه تا سازندگان تجهیزات، منتظر تحقق این اهداف هستند استانداردهای WiMAX و WiFi سبب توسعه و پیشرفت قابلیت interoperable بین شبكه‌ها شده‌ است. این مسئله مخصوصاً در كشور تایوان كه اخیراً شبكه WiMAX با قابلیت پشتیبانی از طرح‌های كاربردی سیار و پرتابل و ثابت را در گسترة ملی راه‌اندازی كرده است بیشتر خود را نشان می‌دهد.

شكوری می‌گوید: "تایوانی‌ها شبكه‌های WiMAX و WiFi را نصب كرده‌اند و نشان داده‌اند كه چگونه می‌توان با این دو تكنولوژی فعالیت كرد و بین آنها تعامل ایجاد كرد. طبق گفته و نظر حامیان WiMAX، از آنجا كه WiMAX سیار نتوانسته است به خوبی با پرتابل تعامل كند، در راه‌اندازی همة شبكه‌ها اعم از ثابت یا سیار زیاد مورد نظر واقع نشده است شركت Intel قصد دارد تا سال آینده از قابلیت‌های WiMAX در گسترة بسیار عظیم‌تری چه در حوزة خدمات سیار و چه خدمات پرتابل، استفاده كند.

جولی كاپرنل، مدیر بخش بازاریابی WiMAX شركت اینتل می‌گوید:‌ " WiMAXبر اساس OFDMA است كه برای ارسال اطلاعات بسیار مناسب است. اگر شما آینده را درنظر بگیرد، متوجه می‌شوید كه در آینده باند وسیع سیار و باند وسیع تماماً مبتنی بر IP خواهند شد."

كاپرنل در ادامة صحبت‌های خود اشاره می‌كند كه البته LTE نیز عناصر اطلاعاتی در خود ادامه اما نه به پیشرفتگی WiMAX. وی ‌می‌گوید: " LTEاكنون فقط در حد یك نظر و عقیده‌ است و از لحاظ عملی شدن و عرضه WiMAX تقریباً دو سال جلوتر است. ما انتظار داریم كه تا سال آینده شبكه‌های WiMAX سیار عرضة خدمات خود را آغاز كنند."

شركت‌های سازندة تجهیزات نیز كه سرمایه‌های بسیاری در زمینه‌ ارتباطات سیار دارند نیز زیاد در این‌‌باره مصمم نیستند. با وجود اینكه نوكیا زیمنس، موتورولا و سامسونگ سه سازندة تجهیزاتی هستند كه Sprint Nextel آنها را برای گسترش شبكه‌ WiMAX خود انتخاب كرده است، اما هر سه شركت همچنان در حال ساخت تجهیزات 3G هستند و كار خود را برای WiMAX آغاز نكرده‌اند.

مارك اسلیتر كه یكی از مدیران شركت نوكیا زیمنس است از تصمیم اپراتورهای سیار مبنی بر ادامة كار در شبكه‌های سلولی دفاع می‌كند و می‌گوید‌: "تعداد زیادی از اپراتورها می‌خواهند تكنولوژی‌ها و زیرساخت‌های فعلی خود را ارتقا دهند و از نظر ما تكنولوژی‌هایی چون HSPA و LTE گزینه‌های بسیار خوبی برای این اپراتورها هستند."


WiMAX سیار و باند فركانسی 700مگاهرتز


در حال حاضر سازندگان تجهیزات اطمینان دارند كه اپراتورها، باند فركانسی لازم برای استفاده از تجهیزات در حال پیشرفت آنها را دارند. اما با ندادن مجوز باند فركانسی بیشتر، موقعیت برای اپراتورهایی كه مجوزهای لازم برای بهره‌گیری تجهیزات پیشرفته موجود را ندارند مشكل شده است.كمیسیون ارتباطات فدرال آمریكا می‌تواند به این بحران خاتمه دهد. برای این كار كافی است باند فركانسی MHz 700 را كه مربوط به پخش برنامه است و تا ژانویة سال آینده آزاد می‌شود، به مزایده بگذارد. با انجام این كار، علاوه بر آن كه درآمد بسیار زیادی نصیب دولت می‌شود، باند فركانسی جدیدی برای WiMAX Mobile فراهم می‌شود.

رجینا مولدوان، مدیر ارشد بازاریابی WiMAX شركت Nortel قبلاً پیش‌بینی كرده بود كه با اختصاص یك باند فركانسی جدید به WiMAX موقعیت‌ها و فرصت‌های زیادی برای عرضه خدمات آن بوجود می‌آید و این شرایط واقعاً یك فرصت بسیار مناسب است."

جولی كاپرنال، مدیر بخش بازاریابی WiMAX شركت Intel می‌گوید: "با وجود باند 2.5 گیگا هرتزی كه قبلاً به WiMAX اختصاص داده شده، اختصاص باند فركانسی 700 مگاهرتز، موقعیت برجسته‌ای به حساب نمی‌آید. نظر اكثر كاربران این است كه بگذارید ابتدا از خدمات WiMAX راه‌اندازی شده در باند فركانسی 2.5گیگاهزتر استفاده كنیم بعد به سراغ باندهای فركانسی دیگر برویم. در حال حاضر در كره از باندهای فركانسی 2.5 و 2.3 گیگاهرتز و در اروپا و سایر نقاط جهان از باند فركانسی 3.5 گیگا هرتزی برای راه‌اندازی WiMAX استفاده می‌شود."

به نظر كاپرنل با واگذاری باند فركانسی 700مگاهرتز پهنای باند برای WiMAX سیار در سال آینده، فرصت خوبی برای فعالیت اپراتورهای علاقمند به‌وجود می‌آید و شركت اینتل و سایر اپراتورها به راحتی خواهند توانست، نیاز‌های كاربران را برآورده كنند. مسئلة مبهم دیگری كه در مورد باند فركانسی 700مگاهرتز وجود دارد، این است كه هیچ‌كس مطمئن نیست و نمی‌داند چه شركتی برندة دریافت مجوز این باند می‌شود. در واقع هیچكس نمی‌داند كه قرار است چگونه از این باند فركانسی استفاده شود.

برخی از گروه‌هایی كه در حوزة مخابرات نیز فعالیت نمی‌كنند،‌ مانند آژانس‌های امنیت اجتماعی در آمریكا، خواستار خرید مجوز باند فركانسی 700 مگاهرتز شده‌اند و از آن به عنوان زیرساخت خوبی كه می‌توان به وسیلة آن اولین شبكة پاسخگوی ملی را ساخت، یاد كرده‌اند.

البته، مسائل تكنولوژی زیادی در مورد باند 700مگاهرتز وجود دارد. مارك اسلیتر یكی از مدیران شبكه‌های نوكیا زیمنس می‌گوید:" ما كارهای زیادی روی باند 700مگا هرتز انجام داده‌ایم و مسایل حفاظت از باند نیز در این خصوص مطرح هستند بنابراین اینكه این باندفركانسی چقدر می‌تواند مفید باشد چیزی است كه باید به آن توجه كرد . در حقیقت این امر مسئله‌ای است كه باید در درازمدت و به مرور حل شود."

البته گسترة فركانسی پایین‌تر جاذبه‌های خود را دارد. آرتوگیفتاكیس، مدیر اجرایی شركت Tower Stream كه در آمریكا در عرصة ملی خدمات WiMAX پرتابل و ثابت را عرضه می‌كند، می‌گوید: "این باند ویژگی عملكردی بهتری نسبت به باند 2.5 گیگاهرتز دارد. انتشار امواج در باند فركانسی 700 مگاهرتز بهتر است. به نظر من فعالیت در این باند به تحرك‌پذیری WiMAX نیز كمك خواهد كرد."


طرفداران و حامیان پرنفوذ WiMAX سیار


سرمایه‌های زیادی برای راه‌‌اندازی خدمات WiMAX در Clearwire سرمایه‌گذاری شده است. تابستان سال 2006، شركت سرمایه‌گذاری Capital Intel، كه بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر شركت Intel است، 600میلیون دلار در Clear wireسرمایه‌گذاری كرد. این 600میلیون دلار در حقیقت به عنوان بخشی از 900میلیون دلاری بود كه با مشاركت شركت سرمایه‌گذاری موتورولا برای این كار هزینه شده است.


شین ‌مالونی، مدیر اجرایی گروه سیار شركت Intel، اظهار كرد: هدف اصلی، تسریع توسعة شبكه‌های WiMAX سیار و ایجاد زیرساخت‌ لازم برای خدمات باند وسیع پرسرعت سیار در آمریكای شمالی است.
Clearwire در این زمینه به پیشرفت‌هایی نیز دست یافته است. این شركت توانسته است شبكه‌های WiMAX خود را در باند فركانسی 2.5گیگا هرتز در 39 بازار ایالات متحده كه حدود 9.9میلیون نفر را در بیش از 420 منطقه پوشش می‌دهد، راه‌اندازی كند. Clearwire همچنین در ماه مه سال 2007 مجوز باند فركانسی 2.5گیگاهرتزی را كه قبلاً به AT&T و پیش از آن نیز به Bellsouth تعلق داشت، از آن خود كرد. اكنون Clearwire با داشتن باندهای فركانسی متعدد، توانایی ارائه سرویس به 223میلیون نفر را پیدا كرده است، اما تعداد مشترك فعلی هنوز بسیار كم است. تا ماه مارس سال 2007، این اپراتور 258هزار مشترك داشته است.

در ایالات متحده، رقابت برای راه‌اندازی WiMAX سیار در میان اپراتورهای مختلف بسیار زیاد است و فقط Clearwire نیست كه تمایل به انجام چنین كاری دارد. اپراتور Sprint Nextel با دریافت مجوز فعالیت در باند فركانسی 2.5گیگا هرتز، اعلام كرده است كه در اواخر سال 2007 راه‌اندازی شبكة ملی WiMAX خود را آغاز می‌كند و در سال 2008 آن را تكمیل خواهد كرد. این اپراتور اعلام كرده است كه به عرضة خدمات ثابت با سرعت Mbps 7 و سرعت 4-2 مگا بایت در هر ثانیه خواهد پرداخت.

آتیش گود، یكی از مدیران ارشد اپراتور Sprint Nextel می‌گوید، علی‌رغم اینكه قرار است WiMAX سیار به عرضة خدمات باندوسیع سیار بپردازد، اما باز این تكنولوژی نمی‌تواند G3 را شكست دهد و با آن رقابت كند.
همزمان با Sprint Nextel، اپراتور Clearwire نیز با هدف عرضه خدمات WiMAX در آمریكا، اقدام به خرید پهنای باند 2.5 گیگا هرتز كرده است. با وجود اینكه اپراتور Sprint Nextel به علت تكامل و ارتقای خدمات ثابت به سیار توانسته است توجه همگان را متوجه خدمات WiMAX خود كند، Clearwire ادعا كرده كه اولین شركتی خواهد بود كه خدمات WiMAX را در آمریكا عرضه خواهد كرد.

Tower stream، یك اپراتور سیار WiMAX بزرگ دیگر در آمریكا است. مانند دو اپراتور Sprint و Clear wire، این اپراتور نیز شبكه‌های با قابلیت WiMAX خود را در گسترة ملی راه‌اندازی كرده است. البته با وجود اینكه Tower Stream در حال حاضر فعالیت‌های خود را فقط به WiMAX ثابت محدود كرده است اما به تحرك‌پذیری به عنوان یك مسئلة بسیار مهم توجه دارد و این كار را در آینده انجام خواهد و به عرضة خدمات WiMAX سیار خواهد پرداخت.

آرتور گیفتاكیس، مدیر اجرایی شركت Tower stream می‌گوید:"ممكن است كه مردم اكنون به استفاده از خدمات با سرعت Mbps40 در اتومبیل‌های خود نیاز نداشته باشند اما طرح‌های بسیار متفاوتی وجود دارد كه با استفاده از تحرك‌پذیری می‌توان از آنها بهره برد؛ به عنوان مثال استفاده از VOIP و یا مشاهدة كلیپ ESPN در ترافیك و خدماتی از این قبیل به WiMAX نیاز دارد و همچنین نیاز تحرك‌پذیری، در این خدمات بسیار آشكار است، زیرا شبكه‌‌های سلولی ارائه‌دهندة خدمات صوتی قادر به ارائه خدماتی كه عنوان شد، نیستند.
البته در مقایسه با شبكه‌ها و خدمات سلولی، WiMAXمعایبی نیز دارد. یكی از این معایب این است كه از لحاظ اقتصادی آن‌گونه كه تكنولوژی‌های G3 در زمینة تجهیزات شبكه و گوشی‌های تلفن، درآمدسازی می‌كردند، WiMAX نمی‌تواند درآمدساز‌ی كند. و دیگر اینكه عدم وجود باند فركانسی مجوز داده شده، احتمالاً سبب محدود شدن فضای رقابتی می‌شود. البته با واگذاری باند فركانسی700مگاهرتز، احتمالاً امكان فعالیت تعداد بیشتری اپراتور WiMAX در بازار آمریكا، بوجود خواهد آمد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی