عناوين اخبار


اخبار اختصاصی


امنيت


مقاله


گزارش


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس


ICT نگاران چه ميگويند ؟‌

 
تبليغات
 

 

سفارش آگهی
 اختصاصی
دوشنبه، 31 مردادماه 1384

03:20 PM

August 22, 2005


وزارت ICT در دولت خاتمی

نوشته : آرش کریم بیگی
ناشر: ایستنا و هموطن


 


رشد ، تحولات و جنجال های به وقوع پیوسته در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت پست و تلگراف و تلفن (که حالا دیگر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر نام داده است) در تاریخ 150 ساله صنعت ارتباطات کشور بینظیر است که بنا به اقتضای زمان و شکل مدیریت و سیاستگذاری تظام بخش عمده آن در دولت سید محمد خاتمی محقق شده است.


 


در ساختار دولتی ایران وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق و ارتباطات و فناوری اطلاعات فعلی در این گزارش و طی دو شماره به بررسی وضعیت و فعالیت های انجام گرفته در حوزه وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات (  ICT ) در دولت 8 ساله آقای خاتمی میپردازیم.


 


·        وزرا


 


پیش از روی کار امدن دولت سید محمد خاتمی مهندس سید محمد غرضی از سال 1364 تا 1376 و به مدت 10 سال عهده دار سمت وزارت پست و تلگراف و تلفن بود. پس از انتخابات دوم خرداد 1376 و روی کار آمدن دولت آقای خاتمی دکتر محمد رضا عارف تا خرداد 1379 جانشین غرضی شد. پس از آنکه دکتر عارف بعنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب شد مهندس  نصرالله جهانگرد و دکتر سید عبدالله میرطاهری به ترتیب تا شهریور 79 و دیماه 79 بعنوان سرپرست وزارت پست و تلگراف و تلفن گمارده شدند. دیماه 79 بود که دکتر سید احمد معتمدی برای تصدی پست وزارت پست و تلگراف و تلفن از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت. دکتر معتمدی تا پایان کار دولت آقای خاتمی در این سمت ماند تا جای خود را به دکتر سلیمانی (هم دانشکده ای سابقش) در دولت نهمین رئیس جمهور ایران بدهد.


 


 


·        ساختار وزارتخانه


 


متاسفانه از زمان ورود تلگراف به ایران (در سال 1226 هجری شمسی) تا به امروز اصلاح ساختاری به کندی و با فاصله زمانی زیاد انجام شده است: 29 سال بعد از راه اندازی خطوط تلگراف "وزارت تلگراف خانه" تاسیس شد، 42 سال بعد "وزارت پست" تشکیل شد، در سال 1308 این دو با هم ادغام شدند و وزارت پست و تلگراف و تلفن تاسیس شد و اینک بعد از 75 سال (!) و در سال 1382 وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفت. در 75 سال عمر وزارت پست و تلگراف و تلفن تنها میتوان به تشکیل شرکت های مخابرات ایران ، پست و شرکت های استانی اشاره کرد:


 


اما در دوره آخر ریاست جمهوری آقای خاتمی حدود 15 تغییر ساختاری در این بخش اعمال شده که نتنها در تاریخ وزارت بلکه در سابقه مدیریتی کشور بینظیر است.


 


در سال 1381 اقدامات لازم برای تحقق این امر آغاز گردید و پیرو آن لایحه وظایف،اختیارات و تغییر نام وزارت پست و تلگراف و تلفن در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مطرح و به تصویب رسید و سپس این لایحه در صحن علنی مجلس هم مطرح و به تصویب رسید. بر اساس همین لایحه بود که عنوان وزارتخانه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) تغییر یافت. از نکات مهم این لایحه پیشبینی وظایف و ساختاری قوی در زمینه فناوری اطلاعات (IT) است که در بست و توسعه آینده کشور نقش بسزایی را خواهد داشت.


در این لایحه تشکیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور ایجاد سازمانی برای خصوصی سازی مدنظر قرار گرفته و به تصویب رسید. همچنین تشکیل سازمان فضایی به منظور ساماندهی و متمرکز کردن فعالیت های فضایی کشور از دیگر نکات جالب توجه این لایحه بود. شورای عالی فناوری اطلاعات کشور (که یکی از جنجالیترین بحثهای تغییر ساختار به سبب موازی کاری با شورای عالی اطلاع رسانی بود) یکی دیگر از بازوهای جدید وزارت ICT است.


 


در شرکتهای زیر مجموعه هم بر اساس قانون برنامه سوم توسعه تغییر ساختار صورت گرفت و اساسنامه شرکت های "مادر تخصصی مخابرات" و "پست" تنظیم و به تصویب هیئت دولت رسید. همچنین شرکت "ارتباطات سیار" ، "زیر ساخت" و "ارتباطات داده ها" ( که در آخرین جلسه هیئت دولت به ریاست سید محمد خاتمی به شرکت فناوری اطلاعات ایران تغییر نام داد ) هم بعنوان متولیان تخصصی حوزه ارتباطات سیار،زیرساخت و دیتا معرفی شدند.


 


 


·        خصوصی سازی در وزارت ICT


 


تصویب ماده 124 قانون برنامه سوم توسعه و بررسی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توسط مجمع تشخصی مصلحت نظام نقطه شروع آزادسازی و خصوصی سازی در بخش مخابرات و پست کشور بود. از جمله ثمرات خصوصی سازی در این بخش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:


 


-         اعطای مجوز اپراتور دوم تلفن همراه به کنسرسیوم ایران سل که به جنجالی ترین قرارداد اقتصادی دولت آقای خاتمی تبدیل شد و پس از فراز و نشیب های بسیار نهایتا مجوز بهرده برداری آن در آخرین هفته وزارت سید احمد معتمدی اعطا شد.


-         اعطای مجوز اپراتور شبکه تلفن همراه اعتباری به مجتمع صنعتی رفسنجان با نام تجاری "تالیا" که بهره برداری از آن از خرداد سال جاری آغاز گردید.


-         اعطای 6 مجوز اپراتور شبکه تلفن ثابت به بخش خصوصی


-         اعطای 31 مجوز ICP به بخش خصوصی برای تامین پهنای باند و نقاط تماس به اینترنت


-         اعطای 800مجوز ISP به بخش خصوصی برای تامین سرویس دسترسی به اینترنت


-         اعطای 13 مجوز PAP به بخش خصوصی برای ارائه خدمات باند پهن و اینترنت پرسرعت


-         اعطای 3 مجوز IDC برای راه اندازی Data Center به بخش خصوصی


-         اعطای بیش از 1000 مجوز دفاتر خدمات ارتباطی


-         قرارداد با 3 پیمانکار عمده ( GC ) برای توسعه چهار و نیم میلیون شماره تلفن همراه در شبکه تلفن همراه دولتی کشور


 


از جمله اقدامات صورت گرفته در وزارت ICT برای تحقق شعارهای خصوصی سازی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است.


 


 


 


·        جایگاه مخابرات ایران


 


براساس ارزیابی های انجام گرفته از سوی اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) در سال 2002 رتبه ایران در میان 178 کشور جهان در مقام 77ام قرار داشت. یعنی تنها در فاصله میان سالهای 2000 تا 2002 جایگاه مخابرات ایران در جهان 51 پله ارتقاء یافته و از رتبه 128 به 77 رسیده است.


 


پیشبینی میشود رتبه ایران در اتباطات جهانی در حال حاضر بین پله 60تا65ام قرار داشته باشد.


 


- تلفن ثابت :


در پایان سال 2003 ایران با بیش از چهارده و نیم میلیون تلفن ثابت دایری رتبه 14 ام را به خود اختصاص داده بود. پیش از روی کار آمدن دولت آقای خاتمی تنها شش میلیون و هشتصد و پنجاه هزار  مشترک تلفن ثابت در ایران وجود داشت. یعنی در این مدت تعداد مشترکان شبکه تلفن ثابت (PSTN) کشور 2 برابر شده است و برای نخستین بار در تاریخ کشور ضریب نفوذ تلفن ثابت از متوسط جهانی فراتر رفت.


 


ضریب نفوذ تلفن ثابت کشور در پایان سال 2003 با ضریبی معادل 97 / 21 رتبه 68ام را در بین 182 کشور جهان به خود اختصاص داده بود. این رقم در آخرین روزهای وزارت مهندس غرضی در دولت پیشین به 08 / 10 رسیده بود.


 


سهم ارتباطات در تولید ناخالص ملی از 76 / 1 به 3 / 2 در پایان برنامه سوم توسعه رسید. براساس پیشبینی های کارشناسی انجام گرفته این سهم در برنامه چهارم توسعه به حدود 2 برابر افزایش خواهد یافت.


 


در دولت آقای خاتمی تمامی مراکز آنالوگ تلفن برچیده شدند و جای خود را به مراکز دیجیتال با فناوری روز دادند.


 


- مخابرات روستایی:


پیش از روی کار آمدن دولت دولت آقای خاتمی تنها 15198 روستای کشور به شبکه مخابراتی کشور متصل بودند که اینک و در پایان کار دولت آقای خاتمی این عدد به 44800 روستا رسید.


 


در دولت آقای خاتمی تجهیز 10هزار روستای کشور به دفاتر فناوری اطلاعات و ارتباط روستایی و در قالب یک پروژه ملی مطرح شد. این دفاتر خدمات مختلفی همچون پست ، پست بانک ، تلفن و سایر خدمات دولتی را با بهره گیری از زیرساخت شبکه اینترنت ارائه مینمایند. تاکنون حدود 2500 میلیارد ریال اعتبار برای تحقق این پروژه اختصاص یافته و در مردادماه سال جاری بیش از 2000 دفتر ICT روستایی افتتاح و راه اندازی شد.


 


-        تلفن همراه :


در سال 1373 و در زمان وزارت مهندس غرضی برای نخستین بار در کشور 9200 شماره تلفن همراه در تهران به مشترکان واگذار شد.


 


مهندس غرضی در اول شهریور 1376 شبکه تلفن همراه کشور را با 135219 مشترک به دولت آقای خاتمی تحویل داد که در این 8 سال گذشته تعداد مشترکان تلفن همراه کشور با 802 درصد افزایش به هفت میلیون 600هزار نفر رسیده است. یعنی چیزی حدود 97درصد مشترکان در دولت آقای خاتمی صاحب خط تلفن همراه شدند.


 


موضوع اعطای مجوز راه اندازی و بهره برداری از اپراتور دوم تلفن همراه به کنسرسیوم ایرانسل به جنجالیترین قرارداد اقتصادی دولت آقای خاتمی تبدیل شد. مجلس هم بر اثر ابهامات و بار روانی ایجاد شده در جامعه اقدام به توقف و اصلاح مفاد توافقنامه شد. ظاهرا جنجال ترکسل در آخرین هفته وزارت دکتر معتمدی با توافق طرفین بر اعمال نظر مجلس بر قرارداد پایان یافت و مجوز شروع کار به کنسرسیوم ایرانسل داده شد.


 


اعطای مجوز به مجتمع صنعتی رفنسجان برای بهربرداری از اپراتور اعتباری تلفن همراه با نام تجاری تالیا تا سقف شش میلیون مشترک و همچنین عقد قرارداد با پیمانکاران عمده (GC) جهت بهبود و توسعه شبکه تلفن همراه اپراتور اول (دولتی) تلفن همراه کشور از مهمترین گام های لازم برای توسعه و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان بود که در دولت آقای خاتمی به بخش خصوصی واگذار شد.


 


آغاز اصلاح ساختاری شبکه تلفن همراه کشور از طریق انتخاب مشاورین و پیمانکاران داخلی و خارجی معتبر و همچنین تفویض اختیار و مشارکت کلیه شرکتهای مخابرات استانی در توسعه شبکه اپراتور اول (دولتی) تلفن همراه باعث باعث افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه از 39 / 0 درصد به 5 / 7 درصد با رشد 8 / 934 درصدی شد.


 


زیرساخت های دردست تهیه و مجوزهای صادره رسیدن به رقم 41 میلیون تلفن همراه در کشور را در طول برنامه چهارم توسعه تضمین میکند.


 


در مورد اصلاح ساختار و بهبود کیفیت خدمات باید گفت که با در نظر گرفتن متوسط وضعیت شبکه تلفن همراه کلان شهر تهران میزان موفقیت مراکز تلفن همراه در برقراری ارتباط با بخش رادیویی از 40 به 88 و میزان موفقیت مراکز تلفن همراه در دست به دست ( Over Hand ) نمودن ارتباط از 40 به 78 درصد در دولت آقای خاتمی رسیده است. همچنین شهرهی تحت پوشش خدمات تلفن همراه در کشور از 42 شهر در آخرین روز دولت آقای هاشمی با رشد 1586 درصدی به بیش از 708 شهر در آخرین روز دولت آقای خاتمی رسید.


 


 


·        IT


 


پیش از روی کار آمدن دولت آقای خاتمی تعداد مراکزی که به شبکه جهانی اینترنت دسترسی داشتند حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسید و آن هم محدود بود به چند مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی دولتی و تنها شبکه اطلاع رسانی مرسوم میان بخش کمی از شهروندان "سیستم تابلوی اعلانات" یا همان BBS ها بود ! اما امروز و در پایان کار دولت آقای خاتمی دست کم هفت و نیم میلیون کاربر اینترنت از طریق 800 ISPخصوصی ای که بوسیله پهنای باند تهیه شده بوسیله یکی از 31 ICP کشور به شبکه اینترنت دسترسی دارند. ضمنا کمی بیش از یک سال است که 11 شرکت خصوصی دارنده مجوز PAP اقدام به ارائه سرویس اینترنت پرسرعت به شهروندان نموده اند.


 


امروز 596 شهر و بوسیله 52138 پورت از طریق شبکه ملی دیتا به اینترنت متصلند. ظرفیت ارتباطات دیتای کشور از 2مگابیت دریافت و ارسال به 1625 مگابیت دریافت و 1575 مگابیت ارسال رسید است. ظرفیت شبکه Data کشور به 97711 مگابیت در ثانیه رسیده است. تعداد مشترکان خطوط پرسرعت دیتا به 10880 مشترک رسیده است.


 


·        زیر ساخت


 


اینک طول شبکه اصلی فیبر نوری کشور به 31000کیلومتر رسیده است. این شبکه قادر است علاوه بر برقراری ارتباط میان شهرهای اصلی کشور ترافیک مخابراتی تمام کشورهای منطقه را تامین و بعنوان هاب مخابراتی منطقه مورد استفاده قرار گیرد. شبکه انتقال کشور با ظرفیت 4500000 کانال در حال سرویس دهی است و شبکه خطوط فرعی (بین شهری و روستایی) با 26000 کیلومتر وسعت و شبکه فیبر نوری درون شهری کشور هم با 10000 کیلومتر طول تحویل دولت بعدی میشود.


 


·        ماهواره


 


داشتن ماهواره اختصاصی برای هرکشوری بعنوان یکی از بخش های مهم انتقال و زیرساخت مخابراتی کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سال 56 دولت وقت درخواست ثبت سه نقطه مداری در فضا را مطرح نمود. در سال 1365 و درزمان دولت شهید رجایی نقاط مداری 26 – 34 و 47 درجه به نام جمهوری اسلامی ایران در فضا به ثبت رسید. موضوع خرید ماهواره به دلیل مخالفت جدی دستگاههای اقتصادی تا سال 75 متوقف میشود. در سال 1375 و پیرو مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حفظ نقاط مداری خریداری شده از طریق خرید و پرتاب حداقل یک ماهواره به دولت تکلیف میشود. محدود بودن سازندگان و موضوع تحریم کار خرید را طولانی میکند.


 


در بهمن 83 قرارداد خرید ماهواره با شرکت آوایا اکسپرت و سازمان فضایی روسیه امضا میشود. اولین ماهواره ایران با نام زهره و با 12 ترسنپوندر بر روس آسمان فضایی ایران و کشورهای منطقه پوشش دارد. زهره با مشارکت شرکتهای روسی،فرانسوی و آلمانی در حال ساخت است و 2 سال آینده توسط موشک سایوز و برای 15 سال در مدار 34 درجه قرار خواهد گرفت.


 


پروژه ماهواره مصباح هم یکی دیگر از پروژه های فضایی کشور است که در قالب یک ماهواره کوچک تحقیقاتی مهرماه سال جاری به فضا پرتاب خواهد شد.
لینک ثابت || نوشته شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ

  تبليغات متنی

گُماش
گروه مشاوران ارتباطات و شبکه


مشاوره و ارائه راه کارهای امنيت اطلاعات و سيستم های رايانه ای

مشاوره،طراحی و اجرای شبکه داخلی و گسترده

مشاوره،طراحی و راه اندازی وبسايت ، ميزبانی وب و ثبت دامنه

مشاوره،طراحی،نصب و راه اندازی مرکز کوته پيام و سرويس های ارزش افزوده مبتنی بر بستر کوته پيام

سفارش آگهی
  ICTNA در وبسايت شما
با استفاده از اين سرويس ICTNA کليه مديران وبسايتها و وبلاگها ميتوانند تيتر پنج مطلب آخر هر يک از بخشهای ICTNA را به طور خودکار در وبسايت خود درج کنند.
برای مطالعه راهنما و دريافت کدهای اين سرويس اينجا را کليک کنيد
بيشتر