صلاحیت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان بعنوان سومین خریدار مخابرات تایید شد

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: بلوك 51 درصدی مخابرات قطعا " فردا عرضه می شود و مهراقتصاد ایرانیان نیز به عنوان سومین متقاضی مجاز به حضور در این عرضه شد.


غلامرضا حیدری كرد زنگنه در گفت وگو با فارس ، شایعه تاخیر عرضه بلوك 50 درصد بعلاوه یك سهم مخابرات و انجام در سه شنبه جاری را تكذیب و تاكید كرد: طبق برنامه قبلی فردا بلوك مدیریتی مخابرات به قیمت هر سهم 340 تومان در بورس عرضه می شود و تاخیری در این واگذاری وجود ندارد.
وی در برابر این سئوال كه بررسی اهلیت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان برای حضور در این واگذاری به كجا انجامید پاسخ داد: صلاحیت و اهلیت این متقاضی مورد بررسی سازمان خصوصی سازی قرار گرفت و تاییدیه لازم برای سومین متقاضی صادر شد.
به گزارش فارس ، در حالی پیش از این اهلیت دو مقاضی خرید این بلوك یعنی شركت تعاونی پیشگامان یزد و كنسرسیوم اعتماد مبین از سوی سازمان خصوصی سازی تایید شده بود كه بدین ترتیب فردا بیش از22 میلیارد و 936 میلیون سهم مخابرات به قیمت هر سهم 340 تومان در بورس عرضه می شود تا در صورت انجام معامله به همان قیمت پایه بیش از 7.8 هزار تومان جابجا شود.
براساس این گزارش، كارگزار عرضه كننده این معامله تاریخی از سوی سازمان خصوصی سازی شركت كارگزاری حافظ تعیین شده كه سابقه انجام معاملات بزرگی چون بلوك 20 درصدی ملی مس و بلوك های 5 درصدی بانك های ملت و صادرات را دارد.
این بلوك به صورت 20 درصد نقد و 80 درصد اقساط 8 ساله و طی 16 قسط و با فاصله زمانی 6 ماهه عرضه می شود و خریداران باید هزار و 560 میلیارد تومان بابت وجه نقد و 20 درصدی و هر شش ماه 484 میلیارد تومان بابت اقساط به حساب دولت واریز كنند. از طرف دیگر با توجه به اینكه وجه سپرده معامله نزد كارگزار 3درصد تعیین شده ، متقاضیان باید 468 میلیارد تومان را قبل از انجام معامله سپرده بانكی كنند.
در شرایط این معامله مهم نیز عنوان شده كارگزاران خریدار در صورتی مجاز به ورود سفارش خرید به سامانه معاملاتی هستند كه 3 درصد ارزش سهام مورد معامله بر اساس قیمت پایه را نقدا یا به صورت ضمانت‌نامه بانكی بدون قید و شرط از مشتری دریافت كرده و حسب مورد به حساب شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز یا به این شركت ارائه كنند.
در صورتی كه خریدار به تعهدات خود پس از ورود سفارش خرید عمل نكند ابتدا كلیه كارمزدهای معامله (به استثنای كارمزد كارگزار فروشنده) از محل وجه واریزی یا ضمانت نامه مذكور تأمین و مابقی آن به عنوان وجه التزام به حساب فروشنده واریز خواهد شد.كارمزد كارگزار فروشنده به عهده فروشنده خواهد بود.
سپرده سایر متقاضیان حداكثر ظرف 2 روز كاری پس از اعلام برنده مسترد خواهد شد.
از طرف دیگر مهلت پرداخت حصه نقدی سهام حداكثر 30 روز كاری از تاریخ عرضه تعیین شده و خریدار و یا خریداران باید مشمول محدودیت های قانونی مندرج در اصل 44 و قانون منع مداخله كاركنان دولت در معاملات دولتی و كشوری مصوب 1337 نباشند.

 


​​