تدوین ضوابط بکارگیری سامانه مدیریت فرایند کسب و کار

ICTna.ir - دستورالعمل ضوابط بکارگیری سامانه مدیریت فرایند کسب و کار در دستگاه‌های اجرایی تدوین و جهت طی مراحل قانونی به هیات دولت ارسال شد.


به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) دکتر علی ناصری، مدیر کل دفتر امور زیربنایی فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در برنامه پنجم توسعه کشور مورد توجه قرار گرفته، پیاده سازی سامانه مدیریت منابع سازمانی (ERP) و داشبورد الکترونیکی است.
وی افزود: از آن جایی که پیش از پیاده‌سازی ERP می‌بایست سامانه مدیریت فرآیند کسب و کار در دستگاه(BPMS) پیاده‌سازی شود، دفتر امور زیربنایی به منظور ایجاد تعامل مناسب میان بخش‌های مختلف در این حوزه، اقدام به تدوین دستورالعمل ضوابط بکارگیری این سامانه کرده است.
وی خاطر نشان کرد: بر همین اساس از مهرماه سال گذشته، تیم کارشناسی متشکل از کارشناسان و فعالان بخش خصوصی، دانشگاهی و نمایندگان مطلع از وزارت خانه‌های بهداشت، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، بازرگانی و بانک مرکزی تشکیل و این موضوع را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
دکتر علی ناصری تصریح کرد: همچنین به منظور تدوین این دستورالعمل، از طریق پرسشنامه، نظرات 350 دستگاه، شرکت خصوصی فعال در این حوزه، صاحبنظران و مدیران اجرایی، جمع‌آوری شده است.
وی ادامه داد: بررسی و مطالعه کلیه الگوها، متولوژی های بین المللی و تجربیات موفق کشورهایی نظیر دانمارک، کانادا و سوئد از دیگر اقدامات انجام شده به منظور تدوین دستورالعمل ضوابط BPMS است.
مدیر کل دفتر امور زیربنایی فناوری اطلاعات در خصوص بخش‌های مختلف این دستورالعمل گفت: ضوابط تعیین پیاده‌سازی BPMS در دستگاه‌ها، ضوابط تعیین میزان بلوغ دستگاه‌ها برای پیاده‌سازی این سامانه، ضوابط انتخاب محصول و ضوابط پیاده سازی آن در دستگاه‌ها، بخش‌های مختلف این دستورالعمل را شامل می‌شود.
علی ناصری در خصوص مزایای اجرای این سامانه در دستگاه‌ها نیز اظهار داشت: پیاده سازی BPMS موجب می‌شود مدیران از فرصت‌هایی که فناوری اطلاعات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد مطلع شوند.
وی افزود: تصویب، ابلاغ و اجرای این دستورالعمل می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات پیش روی دستگاه‌ها برای بکارگیری این سامانه را برطرف کند.


​​