محصولات نوکیا از دیگر شرکت‌ها سبزترند

ICTna.ir - شرکت Greenpeace به دنبال انتشار گزارشی با عنوان "راهنمای سبزتر شدن تجهیزات الکترونیکی"، لیست بزرگترین شرکت‌های جهان را که محصولات خود را بیش از دیگران با محیط زیست سازگار کرد‌ه‌اند، منتشر کرد.


به گزارش  گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات  و ارتباطات (ایستنا) در این لیست نام 17 تولیدکننده برتر در حوزه رایانه‌های شخصی، تلفن‌های همراه، تلویزیون و کنسول‌های بازی آورده شده است که این شرکت‌ها بر مبنای سیاست‌های خود در زمینه زباله‌های الکترونیکی، تغییرات شرایط آب و هوایی و میزان استفاده از مواد شیمیایی سمی برگزیده شده‌اند. علاوه بر این، میزان مصرف "پلی وینیل کلراید"(PVC) و مواد عایق در مقابل آتش(BFR) در محصولات این شرکت‌ها نیز سنجیده شد.


در حالی که شرکت‌های اچ‌پی، دل و لنوو پیش‌تر به عنوان سبزترین شرکت‌های دنیا محسوب می‌شوند، هم‌اکنون در رتبه‌های پایین‌تر این لیست قرار گرفته‌اند.
با توجه به اینکه سال 2010 میلادی هنوز به اتمام نرسیده است، Greenpeace اعلام کرده که شرکت‌ها همچنان می‌توانند تا پایان سال جاری وضعیت خود را تغییر دهند. شرکت اچ‌پی که هم‌اکنون در رتبه چهاردهم این لیست قرار گرفته است، اعلام کرده که سیاست‌های اصلی خود در این زمینه را از سال 2011 به مرحله اجرا خواهد رساند. شرکت دل که رتبه سیزدهم را از آن خود کرده نیز این ضرب‌العجل را سال 2010 اعلام کرده و لنوو نیز از رتبه چهاردهم در سال قبل، هم‌اکنون به رتبه شانزدهم سقوط کرده است.


در حالی که اپل سال گذشته رتبه نهم این  لیست را از آن خود کرده بود، هم‌اکنون به رتبه یازدهم سقوط کرده است. شرکت‌  اپل هم‌اکنون رایانه‌هایی تولید  می‌کنند که عاری از هرگونه PVC و BFR است.
مایکروسافت  در رتبه پانزدهم این لیست قرار گرفته  و سامسونیگ نیز به واسط تمرکز بیشتر  بر تولید نسل جدید نمایشگرهای LCD بدون مواد PVC دوم شده است. سونی‌اریکسون نیز که قبلا پنجم بود، هم‌اکنون سوم شده است نینتندو با کنسول بازی Wii آخرین رتبه در این لیست را از آن خود کرده است.
از نظر  شرکت Greenpeace، شرکت نوکیا سبزترین شرکت دنیا محسوب می‌شود و بیش از دیگر شرکت‌ها محصولات خود را با محیط زیست سازگار می‌کند.


​​