تقی پور: مجلس قانع شد كه ادغام وزارت ارتباطات به مصلحت كشور نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مذاكرات خود با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان قانع شدند كه ادغام وزارت ارتباطات با وزارتخانه‌های راه و مسكن در این مقطع زمانی به نفع كشور نیست.
 
به گزارش ایرنا، رضا تقی‌پور این سخنان را روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت و در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد حضور وی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی و اعلام مخالفت دولت برای ادغام وزارت ارتباطات با وزارتخانه های راه و ترابری و مسكن و شهرسازی بیان كرد.
وزیز ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: نمایندگان در این جلسه مباحثی را در مورد رعایت آیین‌نامه مطرح كردند و درخواست داشتند روش بازنگری مطابق قوانین و مقررات باشد كه امیدواریم راه حلی برای این موضوع پیدا كنیم.
وی با بیان اینكه نحوه ادغام به نظر مجلس شورای اسلامی بستگی دارد، اظهار داشت: موضوع مشخص است، دولت نظر اصلی و اولیه خود را در لایحه ارایه داد و پیشنهاد دولت برای ادغام دو وزارتخانه راه و مسكن بود.
تقی پور یادآور شد: این طبیعی است كه برابر قوانین، لوایح برای بررسی به مجلس می‌رود و نمایندگان نیز نظرات خود را مطرح می كنند.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران مبنی بر این كه آیا دولت به دنبال ادغام وزارت ارتباطات با وزارتخانه‌های دیگر است نیز گفت: چنین موضوعی در دولت مطرح نبوده است.


**ادغام وزارت ارتباطات به نفع كشور نیست
تقی پور اظهار داشت: در جلسه دو سه ماه قبل كه راجع به ادغام وزارتخانه ها بحث شد، نظر شخص رییس جمهوری این بود كه وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات به همین شكل باقی بماند.
وی افزود: این موضوع در اختیار مجلس شورای اسلامی است و آنها اعلام كرده اند با توجه به اینكه این مصوبه از شورای نگهبان بازگشت داده شده است، امكان بازنگری در آن وجود دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به بیان دیدگاه خود به عنوان كارشناس ارتباطات پرداخت و گفت: این ادغام به نفع كشور نیست.
وی همچنین جایگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اقتصاد كشورها را یادآور شد و گفت: كشورهایی مانند كره جنوبی، چین و هند بسیاری از مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود نظیر اشتغال را از طریق فناوری اطلاعات حل می كنند.
تقی پور با اشاره به تعداد زیاد متخصصان و فارغ التحصیلان حوزه ارتباطات در كشور گفت: یكی از راه حل های اصلی برای اشتغال، توسعه فناوری اطلاعات قلمداد می شود.
به گفته وی، هدف شبكه ملی اطلاعات كه قرار است راه اندازی شود نیز این است كه ابزار كار را در اختیار همه قرار دهد تا بتوانند تولید محتوا كنند و حتی آن را به خارج از ایران بفروشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از این طریق درآمد ارزی فراوانی برای كشور حاصل می شود.
وی همچنین ابلاغ سند ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات توسط دولت در سال 1388را یادآور شد و تصریح كرد: قدم های خوبی برای توسعه ارتباطات و فن آوری اطلاعات برداشته شده كه تغییر در ساختار وزارتخانه، این اقدامات را تضعیف می كند.


** شبكه ملی اطلاعات شهریور ماه به بهره برداری می رسد
تقی پور همچنین از شبكه ملی اطلاعات به عنوان پروژه زیر ساخت دولت الكترونیك نام برد و خبر داد كه فاز اول این شبكه شهریور ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی شبكه ملی اطلاعات را یكی از پروژه های اساسی و بنیادی كشور دانست و تصریح كرد: كشور به این شبكه نیاز دارد و ما می خواهیم موانعی كه طی دو هفته اخیر به وجود آمده است را رفع كنیم تا به سرعت پروژه به مرحله بهره برداری نزدیك شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یكی از مهم ترین كاركردهای شبكه ملی اطلاعات را تامین امنیت ذكر كرد و گفت: حملات اینترنتی از خارج از كشور با بهره برداری از این شبكه تا حد زیادی قابل كنترل است و علاوه بر آن می توانیم با اجرای این شبكه به اندازه كافی پهنای باند در اختیار همه قرار دهیم.


​​