مزیت‌های گوگل پلاس نسبت به فیس‌بوك


چندی است كه خبر راه‌اندازی شبكه اجتماعی گوگل به نام گوگل پلاس (+ Google) بر اندام، مدیر اجرایی فیس ‌بوك لرزه انداخته است چراكه گوگل با تمامی توان و ظرفیت‌هایش عزم خود را جزم كرده تا فیس‌بوك را از پا در آورد.


به گزارش ایسنا به گفته كارشناسان حوزه فن‌آوری امكانات و سرویس‌های گوگل پلاس به كاربران، مرغوب‌تر از فیس‌بوك است و درواقع گوگل پلاس فراتر از یک شبكه اجتماعی است.


گوگل با توجه به انتقادات موجود به فیس‌بوك، شبكه اجتماعی خود را طراحی و تلاش كرده گوگل پلاس عاری از این انتقادات باشد. به نوعی می‌توان گفت، گوگل برروی این انتقادات موج‌سواری كرده و توانسته است از موجودیت آن‌ها به نفع شبكه اجتماعی خود استفاده كند.


البته فیس‌بوك هم بیكار ننشسته و در تكاپوست تا با ارائه سرویس‌های بیش‌تر و مشابه با گوگل پلاس مانع ریزش كاربران خود و مهاجرت آن‌ها به این شبكه اجتماعی شود.


فیس‌بوك طی روزهای گذشته كارمندان خود را قرنطینه كرده بود تا سرویس چت ویدئویی را راه‌اندازی كنند؛ اسكایپ، بزرگترین ارائه‌كننده سرویس تلفن اینترنتی و مكالمه ویدویی، در این راستا به فیس‌بوك كمك كرده است.


اما دلیلی که گوگل این پروژه را Google+ Project می‌نامد این است که Google+ در آینده به بخش اصلی هویت گوگل تبدیل می‌شود و کل شرکت را تغییر شکل می‌دهد. پس بهتر است بپرسیم آیا گوگل می تواند فیس بوک را شکست دهد؟


البته فیس بوک بسیار قوی‌تر از آن است که این شبكه اجتماعی بتواند به راحتی آن را مغلوب کند ولی گوگل پلاس امکانات جذابی دارد که ممکن است باعث پیروزی آن شود.


در رسانه‌ها و وب‌سایت‌های مختلف مزیت‌ها و برتری‌های گوگل پلاس نسبت به فیس‌بوك آورده شده كه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود:


یکپارچه‌سازی با سرویس‌های مختلف گوگل


مهم‌ترین برتری گوگل پلاس در یکپارچگی آن با سرویس‌های متنوع گوگل است زیرا تمام سرویس‌های گوگل از جست‌وجو در اسناد و ویدیوها تا Picasa به شبکه اجتماعی گوگل پلاس متصل هستند.


گوگل پلاس هم‌چنین در نوار بالای سرویس‌های گوگل قرار دارد و کاربر را از وقایع اتفاق افتاده باخبر می‌سازد تا کاربر در تمام سرویس‌های گوگل به سرعت به آن‌ها دسترسی داشته باشد. هم‌چنین در سمت راست نوار مشکی هدایت کننده گوگل قرار دارد و کاربر را از پیغام‌ها، بروزرسانی‌ها و وقایع مطلع می‌کند.


مدیریت بهتر دوستان


گوگل پلاس دارای امکان بسیاری دوست داشتنی به نام حلقه‌های دوستان (Circles) است که کاربر از طریق آن می‌تواند به راحتی دوستان خود را در حلقه‌های متفاوت دسته‌بندی کند تا محتوای مورد نظر را تنها بین افراد یک حلقه به اشتراک بگذارد.


کاربر می‌تواند با دوستان خود در یک حلقه چت و یا مکالمه ویدیوی داشته باشد. در فیس بوک نیز می‌توان دوستان را در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کرد ولی گروه‌ها به هیچ وجه به خوبی حلقه‌ها نیستند.


نرم‌افزار كارآمد موبایل


اگر شما هم کاربر اندروید هستید، یعنی تبلت یا تلفن هوشمند اندرویدی دارید، گوگل پلاس نرم‌افزار بسیار ساده و کارآمدی دارد كه با این نرم‌افزار به راحتی می توانید از امکانات بسیار خوب این شبکه اجتماعی در ابزار موبایل خود استفاده كنید.


یافتن ساده محتوا برای اشتراک‌گذاری


Sparks یکی از امکانات گوگل پلاس است که آن را با فیس‌بوك متمایز می‌کند؛ Spark به دیتابیس غنی گوگل دسترسی دارد و از امکانات موتور جست‌وجوی این شرکت برای یافتن محتوا (عکس، متن، فیلم و غیره) استفاده و محتوا را براساس موارد مورد علاقه کاربر به او پیشنهاد می‌کند تا به راحتی بین دوستانش به اشتراک بگذارد.


این قابلیتی است که فیس‌بوك هرگز به آن دست نخواهد یافت چون فیس بوک موتور جست‌وجو ندارد و حتی اگر مایکروسافت بخواهد با آن همکاری کند باز هم موتور جست‌وجوی بینگ قابل مقایسه با گوگل نخواهد بود. با Spark کاربر نیازی ندارد برای یافتن محتوای مورد نظر خود جست‌وجو کند خود گوگل پلاس موارد را به کاربر پیشنهاد می‌دهد.


می‌توانید اطلاعات خود را پس بگیرید


فیس بوک به دلیل نحوه نمایش اطلاعات شخصی کاربران بد نام است. در فیس بوک بخشی از اطلاعات کاربر همیشه برای عموم قابل نمایش است و به سختی می‌توان پروفایل فیس بوک را برای همیشه حذف کرد. اما گوگل پلاس این امکان را فراهم کرده است و کاربر می‌تواند تمام اطلاعات خود را دانلود کرده و پروفایل خود را به همراه تمام اطلاعات آن حذف کند. کاربر با چند کلیک ساده کلیه اطلاعات خود شامل تصاویر، ویدیوها، متون، Streamها، کانتکت‌ها و غیره را برروی کامپیوتر خود دانلود می‌کند.


تگ کردن بهتر افراد به تصاویر


زمانی که در گوگل پلاس در حال مشاهده تصاویر هستید، می‌توانید افراد را به یک تصویر تگ کنید؛ شبیه کاری که در فیس بوک انجام می‌دهید. یک مربع کوچک برروی چهره شخص می‌کشید و سپس نام او را وارد می‌کنید. اما یک تفاوت عمده در نحوه مدیریت حریم شخصی در گوگل وجود دارد.


زمانیکه شما شخصی را به یک تصویر تگ می‌کنید، یک پیغام نمایش داده می‌شود که در آن به کاربر اعلام می‌کند: "شخص تگ شده از تگ شدنش در این تصویر مطلع خواهد شد، کاربر تگ شده می‌تواند به تصاویر مرتبط با این آلبوم دسترسی داشته و آن‌ها را مشاهده کند".


گوگل هم‌چنین از امکان تشخیص چهره خودکار، دوری کرده است در حال حاضر فیس بوک به‌صورت خودکار چهره افراد موجود در تصاویر آپلود شده کاربر را تشخیص داده و آن‌ها را تگ می‌کند. گوگل نیز قدرت اعمال چنین امکانی را دارد همانطور که نرم افزار Picasa این کار را به خوبی انجام می دهد ولی از آن پرهیز کرده است.


امکان مکالمه ویدیویی چند نفره


گوگل پلاس برای غلبه بر فیس بوک قابلیت‌های بسیاری در زمینه چت و مکالمه ارائه کرده است. گوگل پلاس علاوه بر امکان چت نوشتاری، مکالمه ویدیوی را نیز به کاربران ارائه می‌دهد.


اشتراک گذری امن‌تر محتوا


در حال حاضر در فیس بوک می توانید برای انواع مختلف محتوا دسترسی تعیین کنید ولی نمی‌توانید برای هر محتوای به اشتراک گذاشته شده سطح دسترسی متفاوتی داشته باشید. اما گوگل پلاس این امکان را به کاربر می‌دهد، کاربر می‌تواند در زمان به اشتراک‌گذاری محتوا، حلقه‌های دوستان خود را نیز انتخاب کند یعنی می‌تواند یک عکس را تنها برای دوستان یک حلقه به اشتراک بگذارد.


گوگل ناظر بهتری بر اطلاعات شخصی


یکی از مهمترین موارد در راه‌اندازی شبکه اجتماعی، حفظ اطلاعات شخصی کاربران است؛ فیس بوک یک شرکت جوان است که به تازگی رشد کرده و در طی چند سال اخیر اشتباهات زیادی را مرتکب شده است. اما گوگل برخلاف فیس بوک یک شرکت کاملا جا افتاده و شکل یافته‌یی است که همواره به حفظ حریم شخصی و محافظت از اطلاعات شخصی کاربران مشهور است و تحت هیچ شرایطی حاضر به ارائه اطلاعات شخصی کاربران به دولت‌ها و یا تشکل‌های مختلف نشده است.


​​