اینفورما: فقدان 3G عامل عدم توسعه ICT در ایران است

موسسه تحقیقاتی اینفورما اعلام کرد: ایران علیرغم فضای سخت فعالیت اپراتوری و محدودیت های مختلفی که در برابر اپراتورها برای توسعه زیرساخت ها و خدمات شان وجود دارد، یکی از کشورهای با ضریب نفوذ بالای تلفن همراه در خاورمیانه است.
به گزارش عصر ارتباط، طبق اعلام این موسسه بین‌المللی، در سه ماه اول سال 2011 تعداد مشترکان تلفن همراه در ایران به 27/98 درصد رسید. درحالیکه ضریب نفوذ بالای تلفن همراه در ایران به برخورداری مشترکان از چند سیم‌کارت به‌طور همزمان برمی‌گردد اما درخواست استفاده از سرویس‌های مختلف تلفن‌همراه به ویژه در بازار با جمعیت جوان ایران بسیار حائز اهمیت است.


کمبود سرویس‌های دیتا در کشور هنوز مانع اصلی رشد اپراتورهای موجود یعنی همراه اول و ایرانسل است اما آنها همچنان به‌طور چشمگیری برای تامین و عرضه سرویس‌های دیتا تلاش می‌کنند. هرچند که ارایه سرویس‌های تشویقی محدود است و اپراتورها قادر به تامین سرویس‌های دیتای مختلف و جذاب به دلیل محدودیت‌های تکنولوژیکی که با آن مواجه‌اند، نیستند.


آنچه که اپراتورها بیشتر به آن نیاز دارند، محتوای بومی جذاب است و البته علیرغم تعداد اندک تامین‌کنندگان محتوا در کشور، تنها ارایه محتوای بومی هم برای آنها امکان‌پذیر است. علاوه بر این، محتواهای موجود نیز با کیفیت پایینی که شامل سرعت پایین و کمبود زیرساخت است، سازگار نیست و سرعت تولید محتوا در ایران با تقاضای آن برابر نیست.


اینفورما این موضوع را به فقدان سرویس‌های نسل سوم تلفن همراه در بازار ایران و تاخیر آغاز فعالیت‌های اپراتوری تامین تله‌کام به عنوان مجری انحصاری اپراتور سوم تلفن همراه و ارایه‌کننده خدمات نسل سوم در ایران نسبت می‌دهد. تامین تله‌کام در مواجهه با مشکلات گوناگون، قادر به پیاده‌سازی پایلوت سرویس‌های خود نشده و مجبور شده است تا عرضه تجاری سرویس‌های خود را تا سال 2012 به تاخیر بیندازد.


​​