سرمایه‌گذاری 200 میلیون دلاری برای راه‌ارتباطی ایران و اروپا

اعضای کنسرسیوم بزرگراه ارتباطی ایران و اروپا (EPEG) برای راه اندازی 7 هزار کیلومتر فیبر نوری 200 میلیون دلار سرمایه گذاری می کنند.
به گزارش عصر ارتباط، شرکت ارتباطات زیرساخت ایران سهم 30 درصدی در این بزرگراه ارتباطی دارد که قرار است ارتباط بین عمان از شهر مسقط تا فرانکفورت آلمان را با اتصال فیبرنوری فراهم کند که مسیر جایگزین فیبرهای دریایی که امروزه وظیفه برقراری ارتباط شرق و غرب دنیا را برعهده دارند، ایجاد می‌کند.


این پروژه در ماه می سال 2012 با ظرفیت ابتدایی 540 گیگابیت بر ثانیه به بهره‌برداری خواهد رسد و فرانکفورت را از اروپای شرقی، آذربایجان و ایران به عمان متصل می‌کند.


عمان‌تل که قرار است نقش بازاریاب این پروژه را نیز ایفا کند، از هم اکنون مذاکرات خود برای عقد قرارداد با کشورهای متقاضی دریافت پهنای باند این پروژه را آغاز کرده است.


قرارداد نهایی اجرای این پروژه خرداد ماه سال جاری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان با حضور طرف‌های قرارداد این کنسرسیوم امضا شد. عمان‌تل از عمان، شرکت ارتباطات زیرساخت از ایران، روس‌تله‌کوم از روسیه و Cable&Wireless از انگلیس اعضای کنسرسیوم بین‌المللی بزرگراه ارتباطی ایران و اروپا را تشکیل می‌دهـند. طول مسیر این پروژه در خاک کشورمان 2 هزار و 500 کیلومتر است که مسیر فیبر نوری 6 هزار کیلومتر در شروع با ظرفیت 540 گیگابیت بر ثانیه آغاز به کار خواهد کرد و ظرفیت نهایی این طرح به 2/3 ترابیت بر ثانیه خواهد رسید.


حضور شرکت ارتباطات زیرساخت در این پروژه تسهیل‌کننده رقابت کشورمان در فضای بین‌المللی و چشم‌انداز تازه‌ای برای نقش‌آفرینی بیشتر در افق ارتباطات جهانی خواهد بود و می‌تواند نیازمندی‌های پهنای باند اینترنت کشورمان را به خوبی تامین کند.


​​